Συνεχίζει τις εκπλήξεις!

Για ακόμα μία φορά η ΑΕΛ έκανε αυτό που έπρεπε επικρατώντας του Απόλλων με 81-75  κάνοντας το 2-0 για την προημιτελική φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα με 12-3. Η ΑΕΛ όμως παίζοντας καλή άμυνα αλλά και με αιφνιδιασμούς  πήρε προβάδισμα 13 πόντων (57-44). Ο Απόλλων όμως απάντησε με σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και κατέβασε τη διαφορά (62-56).

Το τρίποντο του, Ουίλιαμς, από τα εννέα μέτρα και το χέρι του Μιλόσεβιτς κολλημένο στο πρόσωπό του, έκανε το 75-75 ένα λεπτό πριν από τη λήξη. Το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα πέτυχε ο Κουνούνης με τη λήξη της επίθεσης και ανάμεσα σε τρεις παίκτες, ανέκτησε το προβάδισμα για την ΑΕΛ (77-75). Ο Βεζελόφσκι έχασε δύο βολές και έγινε ο μοιραίος του Απόλλωνα.

Σε εκείνο το σημείο τελείωσε ουσιαστικά η αναμέτρηση και η υπόθεση πρόκριση. Οι διαδοχικές βολές των καλαθοσφαιριστών της ΑΕΛ διαμόρφωσαν το 81-75, διαγράφοντας την μεγαλύτερη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝ 81-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 46-36, 62-56, 81-75
ΑΕΛ (Σπύρου): Γιούν 24 (1), Ντέλιτς 17 (3), Κουνούνης 12 (2), Παλάλας 2, Μιλόσεβιτς 13, Γουάιατ 7, Ζαχαρίου 6 (1), Πάπιτς.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Φραγκιάς): Σιμς 13, Ουίλιαμς 23 (3), Στάλινγκς 2, Ενγκλίσκι 4 (1), Στίγκερς 9 (1), Καρ 5 (1), Καμάτσο 10 (2), Ντάιαλ 4, Βαλεσκόφσκι 3.

Πηγή: sentragoal.com.cy