Euro U18: “Αντίο” με νίκη και την 7η θέση οι Έφηβοι

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων και με νίκη τις ολοκλήρωσε η Ελλάδα. Η Εθνική νίκησε πολύ εύκολα τη Βοσνία 77-55 στον τελευταίο αγώνα της στη Σλοβακία και κατέκτησε εν τέλει την 7η θέση στο τουρνουά.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης δεν έπαιξε ούτε σήμερα, εντούτοις η ελληνική ομάδα δεν τον είχε ανάγκη, εν αντιθέσει με τους Βόσνιους, οι οποίοι δεν αντιστάθηκαν καθόλου χωρίς τους Τσάμπαρα και Τσερκέζοβιτς. Η Εθνική δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα, ήταν καλύτερη επί 40 λεπτά και έλεγξε με άνεση το παιχνίδι, μετατρέποντας μάλιστα σε 26 εύκολους πόντους τα 21 λάθη που προκάλεσε.

Οι δύο δίδυμοι, ο Παντελής (15 πόντοι, 7/8 σουτ, 6 ριμπάουντ) και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), μαζί με τον Δομπρογιάννη (11 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, το οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 12-7, 35-29, 59-41, 77-55
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 16 (6ρ.), Καμπερίδης 3 (3κλ.), Καλαϊτζάκης Π. 15 (6ρ.), Δούβλης 4, Πιλάβιος 2, Δομπρογιάννης 11, Αρσενόπουλος 6 (3κλ.), Καμπουρίδης 9, Γάργαλης 2, Λιούνης 4, Βύρλας 5.
Βοσνία (Ντζίντιτς): Σόλντο 11, Αλίκαντιτς, Μπέγκιτς 4, Άτζιτς 3, Ίλιτς 16 (4κλ.), Κάμενιας 10 (7ρ.), Σικίρας 6, Μίρκοβιτς 3, Ομέροβιτς, Γιάνκοβιτς 2.