Απίστευτη ανατροπή απέναντι στη Φινλανδία και στους «8» η Εθνική Εφήβων

Τι και αν δεν έπαιξε καλά για 30 λεπτά. Τι και αν δεν έμπαινε… τίποτα! Και όμως η Εθνική ομάδα κατάφερε χάρη σε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο όχι μόνο να επιστρέφει αλλά και να προσπεράσει και να φτάσει στη νίκη απέναντι στη Φινλανδία με 68-55 και να περάσει στους «8» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και να αντιμετωπίσει αύριο (01/08, 21:30) τη Λιθουανία.

Για 30 λεπτά δεν πήγαινε τίποτα καλά… Τα σουτ δεν έμπαιναν, ψυχολογία δεν υπήρχε, με τους Φινλανδούς να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και αποκτούν τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμα και το +13. Η ροή του αγώνα άλλαξε στην τελευταία περίοδο, στο οποίο έκανε τα πάντα σωστά, είχε ρυθμό, έπαιξε ομαδικά, τα σουτ μπήκαν και με φοβερούς τους Νικολαϊδη, Ρογκαβόπουλο και Σωτηρίου, η Εθνική έκανε ολική ανατροπή!

Για ακόμα ένα παιχνίδι, το ξεκίνημα της Εθνικής δεν ήταν καλό. Μετά το 2-0, η Φινλανδία την χτύπησε στο transition, έπαιξε άμυνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί ενώ αντίθετα τα πράγματα για την εθνική δεν ήταν καλά αφού τα σουτ δεν έμπαιναν (3/15 σουτ και 6 λάθη) και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 8-14.  Η συνέχεια ήταν ανάλογη, τα σουτ συνέχισαν να μην μπαίνουν (10/35 σουτ και 10 λάθη) με τους αντιπάλους να προηγούνται με 32-24 στο 18′, ενώ εμφάνιζε και πρόβλημα στην τελική πάσα αφού οι ασίστ ήταν 3-9.

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε ούτε στην επανάληψη, κατά το οποίο οι Φινλανδοί προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (26-39 στο 13′), με τον Μουσταφά Αμζιλ να έχει 19 πόντους! Τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Βλασσόπουλος  έπαιξε χωρις ψηλό! Η Ελλάδα πίεσε στην άμυνα,  πήρε τα ριμπάουντ και κάπως έτσι άρχισαν να μπαίνουν τα σουτ!  Νικολαΐδης και  Ρογκαβόπουλος πέτυχαν τα τρίποντα, ο Καράμπελας έβαλε σημαντικά καλάθια, και κάπως έτσι με επιμέρους 15-2 κατάφερε να περάσει μπροστά με 54-53 στο 36′ , αφήνοντας παράλληλα τη Φινλανδία για τέσσερα περίπου λεπτά χωρίς καλάθι. Από εκεί και μετά έμπαιναν όλα! Η Εθνική, έπαιξε σωστά και δυνατά,  έκανε συνολικό επιμέρους περιόδου 29-4 φτάνοντας έτσι στους «8» του Ευρωμπάσκετ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 14, Κουρτίδης 6, Καράμπελας 5 (1), Νικολαΐδης 20 (2), Κλωνάρας, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 16 (2), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 3, Σταυρακούκας 2, Τσάμης.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Γιούσελα, Μέρβολα 1, Σαγιάντιλα 9 (1), Σουόκας 5 (1), Μπλόμγκρεν 10 (2), Αμζιλ 26 (3/6 τρ.), Πελτονιέμι, Εξαούκια, Ταϊνάμο 4, Φεντερίκο, Βάρα, Γκούσταβσον.