Οι Ελληνες του NCAA: Σούπερ Ηλιάδης

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της κολεγιακής καριέρας του έκανε ο Τράιαν Ηλιάδης το βράδυ του Σαββάτου, οδηγώντας το Ολντ Ντομίνιον στην τρίτη σερί νίκη του στο κολεγιακό πρωτάθλημα. Κατά τα άλλα, η αγωνιστική κίνηση ήταν δραστήρια για τους Ελληνες και ομογενείς του NCAA, με τον Μάικλ Μπιζούκα να κάνει την Κυριακή ρεκόρ καριέρας στις ασίστ.

«Γεμάτο» ήταν το αγωνιστικό πρόγραμμα του Σαββάτου, με τους Μανώλη Τσελεντάκη και Τζεφ Γεωργάτο να είναι οι μόνοι που (για μια ακόμα φορά) δεν αγωνίστηκαν με τα πανεπιστήμιά τους, το Σεντ Λούις και το Χάρβαρντ αντίστοιχα.

Τράιαν Ηλιάδης

Ο Ελληνοαυστραλός γκαρντ έβαλε 19 πόντους και οδήγησε το Ολντ Ντομίνιον στη νίκη επί του Χόφστρα με 69-61. Ο Ηλιάδης είχε 1/4 βολές, 6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε.

Μάικλ Μπιζούκας

Δύο σερί ήττες σε αγώνες-θρίλερ υπέστη το περασμένο τριήμερο το Μισούρι Στέιτ, αλλά ο ομογενής πόιντ γκαρντ είχε πληθωρική παρουσία. Την Κυριακή, στην ήττα από το Εβανσβιλ με 87-82 στην παράταση έκανε ατομικό ρεκόρ ασίστ (12), ενώ είχε ακόμη 2 πόντους, 2/2 βολές, 0/3 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 44 λεπτά.

Δύο μέρες πριν, το Μισούρι Στέιτ ηττήθηκε από τη Νόρδερν Αϊόβα με 61-60 λόγω ενός σουτ που πέτυχε ο Τσιπ Ρανκ 2,2’’ πριν από τη λήξη και ο Μπιζούκας είχε 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2/6 σουτ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 33 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Επαιξε 10 λεπτά αλλά είχε μόνο 1 ριμπάουντ και 1 λάθος στην ήττα του Νέιβι από το Αρμι με 75-62. Αυτή ήταν η 10η σερί ήττα για τους Μίντσιπμεν.

Κόρι Πέτρος

Καλή εμφάνιση έκανε ο ομογενής σέντερ, ο οποίος έχει βελτιωθεί από τότε που έπαψε να ξεκινάει στην αρχική πεντάδα του Οκλαντ. Στη νίκη επί του IPFW έβαλε 13 πόντους σε 23 λεπτά, έχοντας 5/5 βολές, 4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Αλεξ Βουγιούκας

Το Τέξας/Σαν Αντόνιο επιβλήθηκε εκτός έδρας του Στέφεν Φ. Οστιν με 59-52 και ο Βουγιούκας είχε 0/3 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 τάπες και 3 λάθη σε 10 λεπτά.

Νικ Παύλος

Δεν συνέχισε τις τελευταίες καλές εμφανίσεις του, αφού έμεινε χωρίς πόντο στην εκτός έδρας νίκη του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο επί του Σίταντελ με 67-66. Ο Παύλος έπαιξε 8 λεπτά έχοντας 0/3 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος.