Additional Qualifying Round Eurobasket 2011: Πορτογαλία – Ουγγαρία 71-66

Η Πορτογαλία επικράτησε με 71-66 της Ουγγαρίας στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία των αγώνων που θ’ αναδείξουν τις δύο ομάδες που θ’ αγωνιστούν στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Οι γηπεδούχοι μ’ ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο (το 43-43 του 24ου λεπτού, το έκαναν 54-43 λίγα δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου) “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, σ’ ένα ματς το οποίο έμοιαζε ότι θα είναι ντέρμπι…

Η ομάδα του Μάριο Πάλμα τα… χρειάστηκε πάντως στα τελευταία λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά το βιαστικό τρίποντο που επιχείρησε ο Χάνγκα (υπό την υποψία φάουλ, που τουλάχιστον ο 22χρονος Ούγγρος εκβίασε) στα 13’’ δεν είχε τύχη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 12-10, 23-15, 17-20

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ταβάρες 2, Κόστα 6 (1τρ., 5ασ.), Μινχάβα 6 (1), Κούνια 2, Ντα Σίλβα 10 (2τρ., 5ρ., 6ασ.), Αντράντε 11 (2τρ., 9ρ.), Σόουζα, Εβόρα 6, Μιράντα 18 (4), Σάντος 10 (2).
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Λοράντ 16 (1), Χόρβαθ 8, Βοϊβόντα 5 (1), Βίτμαν 2, Φόντορ, Χάνγκα 11 (3), Μολνάρ, Τρότερ 11 (1), Μπάντερ 6 (7ρ.), Κέλερ 7, Ζαμπό.

3. Φινλανδία

* Η νικήτρια του τουρνουά θα πάει στον 3ο όμιλο (της Ελλάδας) και η 2η στον 1ο. Η 3ηθα μείνει εκτός Ευρωμπάσκετ.