Αναλλοίωτη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή του 1ου ομίλου μετά την 21η αγωνιστική, καθώς οι πρωτοπόροι Απόλλωνας και ΓΣ Χαλανδρίου νίκησαν (έστω και δύσκολα) εκτός έδρας, ενώ άλλη μία ομάδα που ακολουθεί, ο Καρέας, στραβοπάτησε στη Νέα Ιωνία.
Σημαντική νίκη που τον διατηρεί πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού σημείωσε ο ΕΦΟΑ Σπύρος Λούης, τελειώνοντας μάλιστα το ματς με επιμέρους 15-2 στα τελευταία 6 λεπτά. Αξια αναφοράς πάντως είναι και η νίκη των Βριλησσίων επί του Περισσού, ένα αποτέλεσμα που τα έβγαλε από την… κόκκινη ζώνη της βαθμολογίας.
Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:
Αμιλλα – ΓΣ Χαλανδρίου 61-70
Κερατέα – Απόλλων 82-88
Ερμής Μελισσίων – ΕΦΟΑ Σπ. Λούης 49-55
ΑΟΚ Χαλάνδρι – Δάφνη Δαφνίου 81-74
Σπάτα – Φίλιππος 58-78
Νέα Ιωνία – Καρέας 69-60
Θρακομακεδόνες – Κουκουβάουνες Αναβλήθηκε
Βριλήσσια – Περισσός 62-59
Τα φύλλα αγώνα:
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ – ΠΕΡΙΣΣΟΣ 62-59 (32-24)
Διαιτητές: Τεφτίκης, Ραχιώτης
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Σπηλιωτόπουλος) Κίτσιος 6 (2), Τριανταφύλλης 21 (1), Νταούντ 5 (2), Ασπρούλιας 1, Χρυσάγης Γ. 21 (2), Γεωργούσης 2, Κολιόπουλος 5, Σακελλαρίδης 1.
ΠΕΡΙΣΣΟΣ (Σωτηρίου): Καντζιλιέρης 6, Σπάτας 2, Κουκάκης, Καβράκης, Κιζηλής 8 (1), Μπαρδάκος 15, Κουτσουμπάς 2, Βλάσσης 4, Ταντήλας 9 (3), Παπαδόπουλος 13 (1).
ΑΜΙΛΛΑ – ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 61-70 (32-44)
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Τσαχάκης
ΑΜΙΛΛΑ (Γιαννικάκης): Ιγκλέζος 15 (1), Γκιάτας 3, Καβούρης 14 (1), Τσαβαλάς 2, Μαυράκης 7, Καμπίτης 8, Κωστελίδης 12 (2).
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτσος): Μωραΐτης 10, Ξαρχάς 9 (1), Γραμματόπουλος 20 (4), Παπαδέας 10 (2), Δημητριάδης 7 (1), Κουτρούλης 14.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 81-74 (36-41)
Διαιτητές: Γκαμίλη, Κονταράτος
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννακάκης): Παπαζαφειρόπουλος 19, Σταύρου 6, Μπατάκης 4, Γαλάνης, Δημητριάδης 16, Μορφονιός 13 (3), Κοτούλας, Μπίνας 6, Καρακίτσος 5, Γιαννάκης 12.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Βουρλιάς): Ρήγκας 11 (1), Μαούνης 3, Βοϊδήλος 24, Τσιότσιος, Μπίρμπας 13, Βελισσαράκος 2, Φράγκος, Πολίτης 5, Νικολετάκης 16, Μαλλιαρίτσης.
ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ – ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ 49-55 (24-30)
Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρουχά
ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Μαυρίδης): Κασκούρας 5, Καραπάνος 6, Πέρβιι 5, Παπαμιχαήλ 4, Τσιάτσιος, Γεωργούσης 25, Αναστασιάδης, Γκατσούλης 2, Κολοσούσας, Σαμαράς 2.
ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ (Σεντούκας): Ομπιντάια 5, Παπαδρόσου 10, Χριστόπουλος 10, Τριγάζης 11, Χρόνης 2, Λούλας 2, Ντυφαντής 15.
ΚΕΡΑΤΕΑ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 82-88 (72-72κ.α.)
Διαιτητές: Τσώνος, Κουνελές
ΚΕΡΑΤΕΑ (Κοντός): Γκούμας, Σκλέπας, Δαραμούσκας, Κατσαπρακάκης, Γιαλλέλης 9, Κατσίκης 11 (1), Πλαγιαννάκος 29 (5), Μαρκομιχάλης 18 (1), Κοροβέσης, Γρηγοράσκος, Αμπλιανίτης 3 (1), Πολίτης 12 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Δεσποτάκης): Μισιακός 17 (3), Τσατσάνης 6, Χασαπόπουλος, Παγόπουλος 10, Σταθόπουλος, Ψαρρής 25 (3), Κονδύλης 7 (1), Γκότσης, Κοντάξης 21.
ΣΠΑΤΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ 58-78 (33-40)
Διαιτητές: Κουνάνης, Βασάλος
ΣΠΑΤΑ (Σωτηριάδης): Κατσίκης 2, Πολυχρόνης 3 (1), Κρητικός, Γιαννακόπουλος 10, Παπαευσταθίου 10 (1), Μπάτας 2, Περγαντής 12, Τσουράς 15 (3), Πέππας, Στέλας, Χατζόπουλος, Παπαχρήστου 4.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Καράμπελας): Τσιμπέρης 12, Καραγιαννιώτης 7 (1), Κοντάκης 15 (2), Τσικλήρας 4, Τσολάκος 4, Γάριος 5 (1), Ζυγούρης 13 (1), Αναστασόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Τσολάκος Κ 9.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 21 αγώνες)
Ομάδα | Βαθ | Ν | Η | Επίθεση | Αμυνα |
1. ΑΠΟΛΛΩΝ | 39 | 18 | 3 | 1411 | 1234 |
2. ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ | 38 | 17 | 4 | 1361 | 1148 |
3. ΦΙΛΙΠΠΟΣ | 34 | 13 | 8 | 1359 | 1281 |
4. Ν. ΙΩΝΙΑ | 33 | 12 | 9 | 1240 | 1236 |
5. ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ | 32 | 11 | 10 | 1253 | 1259 |
6. ΚΑΡΕΑΣ | 32 | 12 | 8 | 1313 | 1291 |
7. ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ | 31 | 10 | 11 | 1275 | 1238 |
8. ΕΦΟΑ-ΣΠ. ΛΟΥΗΣ | 31 | 10 | 11 | 1344 | 1328 |
9. ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ | 31 | 11 | 9 | 1146 | 1133 |
10. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ | 30 | 9 | 12 | 1224 | 1268 |
11. ΠΕΡΙΣΣΟΣ | 30 | 9 | 12 | 1235 | 1251 |
12. ΑΜΙΛΛΑ | 30 | 9 | 12 | 1374 | 1422 |
13. ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ | 29 | 9 | 11 | 1267 | 1235 |
14. ΚΕΡΑΤΕΑ | 28 | 7 | 14 | 1326 | 1369 |
15. ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ | 28 | 8 | 12 | 1353 | 1366 |
16. ΣΠΑΤΑ | 22 | 1 | 20 | 1039 | 1461 |
* Με πράσινο χρώμα οι ομάδες που προβιβάζονται
* Με κόκκινο χρώμα οι ομάδες που υποβιβάζονται
ΣΥΜ.: Το επόμενο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑ θα διεξαχθεί με 14 ομάδες σε κάθε όμιλο
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22η, 17/3):
Απόλλων – ΑΟΚ Χαλάνδρι
Φίλιππος – Βριλήσσια
ΓΣ Χαλανδρίου – Θρακομακεδόνες
Δάφνη Δαφνίου – Νέα Ιωνία
Περισσός – Κερατέα
Κουκουβάουνες – Ερμής Μελισσίων
Καρέας – Αμιλλα
ΕΦΟΑ Σπ. Λούης – Σπάτα