B’ Εθνική – 17η αγωνιστική… Κυρίαρχος ο Αίολος, επεισόδια στο Ιβανώφειο

Ηταν ο αγώνας της χρονιάς και… με τα όλα του! Ο Αίολος Τρικάλων επικράτησε για δεύτερη φορά του Φιλαθλητικού με 88-80 και είναι ξανά μόνος πρώτος ύστερα από 17 αγώνες, διατηρώντας παράλληλα αήττητο το γήπεδό του (9-0). Οι Τρικαλινοί αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα, έχασαν από το πρώτο δεκάλεπτο τον Λεπενιώτη με τραυματισμό στο μάτι, ο Γκιουλέκας έπαιξε με διάστρεμμα και ο Κακλαμάνος έκανε 4ο φάουλ από το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να σημειώσουν τη 15η νίκη τους.

Ο Χαρισμίδης κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ η εμπειρία του Αιόλου αποδείχθηκε καθοριστικής σημασίας στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως και η ευστοχία του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία 2-3 λεπτά.

Μόνη τρίτη παρέμεινε η Νίκη Βόλου, η οποία έκανε σπουδαίο διπλό μέσα στον Εύοσμο επί του Αίαντα με 84-67. Ο Γιώργος Ζαφειριύδης “έστησε” ολόκληρο το επιθετικό πλάνο της ομάδας του γύρω από τον Χρήστο Ζαρογιάννη και αυτός ανταποκρίθηκε βάζοντας 27 πόντους, επί τω πλείστον από το low post, όπου έκανε θραύση. Παράλληλα, οι Βολιώτες είχαν σε καλή μέρα τον Πολίτη και δημιούργησαν διαφορά 22 πόντων στην 3η περίοδο, φτάνοντας πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Παλικαρίσιο διπλό ο Κόροιβος

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο Κόροιβος μέσα στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 101-96 σε ένα παιχνίδι όπου δεν έλειψαν τα επεισόδια. Συγκεκριμένα, 2’34” πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και ενώ το σκορ ήταν 60-70, το παιχνίδι διεκόπη λόγω εισόδου ενός οπαδού στον αγωνιστικό χώρο, που κινήθηκε μάλιστα και απειλητικά κατά του ενός διαιτητή. Οι διαιτητές διέταξαν την εκκένωση του γηπέδου και ύστερα από διακοπή περίπου 35 λεπτών το ματς επανάρχισε…

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα της Αμαλιάδας απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το δεύτερο δεκάλεπτο διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα και σε συνδυασμό με την κακή αμυντική λειτουργία του “γηραιού” έφτασε και στο +15 (68-53). Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει μετά την 35λεπτη διακοπή και τα κατάφερε, μείωσε ακόμα και στους τρεις πόντους (92-95 με 1’15” να απομένει), αλλά ο Κόροιβος ήταν αυτός που στα κρίσιμα σημεία φάνηκε ψύχραιμος παίρνοντας μία τεράστια νίκη.

Ο Διαγόρας… ξαναχτυπά!

Η απρόσμενη ήττα στην Πολίχνη αποτελεί απλά μία κακή παρένθεση για τον Διαγόρα, που “χτυπάει” ξανά με δύναμη την πόρτα της ανόδου! Η ομάδα της Ρόδου διέλυσε στην “τέντα” το απογοητευτικό Ηράκλειο με 75-59, κάλυψε τη διαφορά του πρώτου γύρου (68-82) και πλέον θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για την άνοδο, την ώρα που η κρητική ομάδα συνεχίζει να προβληματίζει με την απόδοσή της.

Ο Διαγόρας πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό, κράτησε το Ηράκλειο στους δύο πόντους μέχρι το 6′ (11-2) και προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο 19′ (37-15), μετατρέποντας τον αγώνα σε μονόλογο. Η κρητική ομάδα άρχισε να γίνεται ανταγωνιστική στην τρίτη περίοδο, έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (47-38 στο 29′) αλλά με τον Χρύση να βάζει 14 από τους 23 πόντους του στο 2ο ημίχρονο ανέβασε πάλι τη διαφορά στο +22 (68-46). Ο Χρύσης ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό 75-59 με καλάθι 2” πριν από τη λήξη, κρατώντας τους Ροδίτες πάνω από το πολυπόθητο +14!

Εύκολα Νήαρ Ηστ, Αγία Παρασκευή

Κοντά στις πρώτες θέσεις παραμένει και η Νήαρ Ηστ, που ζορίστηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη γεμάτη προβλήματα ΜΕΝΤ, η οποία κατέβηκε στην Αθήνα με 9 παίκτες και χωρίς Τριανταφυλλίδη, Δάλπα και Τράντα. Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-20 στο 8′ ελέω του επιθετικού κρεσέντου του Νικολόπουλου (πέτυχε 14 πόντους στην 1η περίοδο με 4/5 τρίποντα) αλλά στη συνέχεια πίεσε πολύ τον καλύτερο σκόρερ της ΜΕΝΤ, ανάγκασε την ομάδα της Τούμπας να υποπέσει σε αλλεπάλληλα λάθη (7 έκανε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο) και στο 14′ πέρασε μπροστά στο σκορ με 27-25. Η διαφορά πάντως “άνοιξε” στο δεύτερο ημίχρονο, όταν έφτασε αρχικά τους 11 πόντους (56-45 στο 27′) και στη μέγιστη τιμή της (77-58) λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα, με τον Κουπίδη να έχει πολλά κέφια.

Οταν πίεσε στην άμυνα και σοβαρεύτηκε στην επίθεση, η Αγία Παρασκευή δεν είχε πρόβλημα να καταβάλει το Αιγάλεω με 72-51. Ο Ζερβός πέρασε “χειροπέδες” στον Καράβολα (έμεινε στους 8 πόντους, ενώ είχε 29,7 μ.ό. στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια!) και οι “μελανόλευκοι” βρήκαν ρυθμό από τον Σβερκούνο, κάνοντας επιμέρους 25-8 στην 3η περίοδο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 23 πόντους για την ομάδα του Νίκου Χατζηπανηγύρη.

Νταμπλ σκορ από το 11′ και μετά!

Περίπατο έκανε στο κλειστό της Αρναίας το Στρατώνι, το οποίο παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε… νταμπλ σκορ από εκεί και πέρα (76-38) και συνέτριψε την Αναγέννηση Φλόγας με 86-56, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την παραμονή στην κατηγορία… Ο Δημήτρης Μύθου άδειασε τον πάγκο του από πολύ νωρίς και όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε (και οι 11) σκόραραν.