Ο Απόλλωνας κατέκτησε μαθηματικά την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ μετά τη νίκη επί του Ερμή Μελισσίων. Το ίδιο φιλοδοξεί να κάνει και την επόμενη αγωνιστική ο ΓΣ Χαλανδρίου, ο οποίος μπορεί να προβιβαστεί κι αυτός μαθηματικά εάν νικήσει τον Καρέα. Ακόμα και σε περίπτωση ήττας, πάντως, έχει πάντα τη διαφορά των 17 πόντων με την οποία είχε επιβληθεί στον πρώτο γύρο, μέσα στον Καρέα. Στον αντίποδα, τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει στις τελευταίες θέσεις, όπου με εξαίρεση τα Σπάτα, καμία άλλη ομάδα δεν έχει χάσει τελείως τις ελπίδες της…
Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Φίλιππος – Αμιλλα 87-78
Απόλλων – Ερμής Μελισσίων 53-51
ΓΣ Χαλανδρίου – Σπάτα 79-38
Περισσός – Θρακομακεδόνες 73-50
Δάφνη Δαφνίου – ΕΦΟΑ Σπύρος Λούης 66-68
Βριλήσσια – Νέα Ιωνία 50-39
Καρέας – Κουκουβάουνες 65-55
Κερατέα – ΑΟΚ Χαλάνδρι Αναβλήθηκε (20/4, 21:00)
Τα φύλλα αγώνα:
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ – ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 50-39 (28-25)
Διαιτητές: Τσάτσης, Μανουσόπουλος
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Σπηλιωτόπουλος): Ασπρούλιας 10 , Ζαρμπούτης 3, Χρυσάγης Ι. 4 , Νταούντ 13 (2) , Κολιόπουλος 12 , Γεωργούσης 8, Χαμηλός, Σακελλαρίδης.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Ακριβούλης) Χασαπόπουλος, Καντιδάκης 1, Σπύρου 2, Πυρπύλης 3 (1), Σωτηράκης 2, Μαντέλλος 10 (2), Τσιάντης 2, Φατούρος 12, Ελ-Γκάλι 7, Καραγιάννης 2.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ – ΑΜΙΛΛΑ 87-78 (41-28)
Διαιτητές: Καλαϊτζάκης, Κονταράτος
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τσίτος): Τσιμπέρης 7, Καραγιαννιώτης 19 (1), Κοντάκης 18 (2), Αναστασόπουλος, Σιφναίος 17 (1), Τσολάκος Ε. 4, Γάρριος 2, Ζυγούρης 8 (2), Τσολάκος Κ. 12, Βροτζάκης, Λουκάς, Καραφύλλης.
ΑΜΙΛΛΑ (Γιαννικάκης): Καπαριώτης 1, Γκιάτας 2, Καβούρης 28 (1), Τσαβαλάς 4, Μαυράκης 7, Ιγκλέζος 12 (2), Καμπίτης 16 (2), Κωστελίδης 8 (1).
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΣΠΑΤΑ 79-38 (32-11)
Διαιτητές: Αναγνώστου, Χριστοδουλάκης
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτζος): Μωραΐτης 14 (2), Ξαρχάς 2, Γκόλιας 2, Γραμματόπουλος 12 (2), Σταθιάς 15 (1), Παπαδέας 12 (2), Θέος, Φύτρος 10, Τριανταφυλλόπουλος 10, Δημητριάδης, Πολυχρόνης 2, Αρσενίδης.
ΣΠΑΤΑ (Μπερέτας): Καββαδάς, Πολυχρόνης 8, Παπαμιχάλης, Γιαννακόπουλος 8 (2), Παπαευσταθίου, Μπάτας 3 (1), Περγαντής 7, Τζουράς, Πέππας, Κατσίκης 4, Παπαχρήστου 2, Χατζόπουλος 6 (1).
ΠΕΡΙΣΣΟΣ – ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ 73-50 (37-24)
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Ορφανός
ΠΕΡΙΣΣΟΣ (Σωτηρίου, Βουτσελάς): Καντιλιέρης 4, Σπάτα 4, Κουκάκης 14, Καβράκης 2, Κίζηλης 2, Μπαρδάκος 6, Κουτσούμπας 2, Νεοφύτου 3, Βλάσσης 8, Τριαντάφυλλος 1, Τσαντίλας 7 (1), Παπαδόπουλος 20 (2).
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Δαμιανίδης): Φώσκολος 5, Πετρόπουλος 10 (2), Σαραντόπουλος 4, Μαχαίρας 6 (1), Καρτάνος Ν. 5, Χόντος 2, Αγγελόπουλος 8, Μπαλτάς 5 (1), Ρεντίφης 5 (1).
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ 66-68 (30-33)
Διαιτητές: Αντερριώτης, Μαγκουνής
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Βουρλιάς): Ρήγκας 9, Μαούνης 3, Βοϊδήλος 22, Μπίρμπας 14, Βελισσαράκος 5, Πολίτης 5, Φράγκος, Νικολετάκης 8, Μαλλιαρίτσης.
ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ (Σεντούκας): Κούβαρης, Παπαδρόσου 11, Χριστόπουλος 10, Λούλας, Τριγάζης 21, Ομπιντάια, Σιαμήτρος 13, Ντυφαντής 13.
ΚΑΡΕΑΣ – ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ 65-55 (30-30)
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Καπνιά
ΚΑΡΕΑΣ (Σούφλας): Νικολόης 9, Παπαδόπουλος 2, Χωματάς, Χατζημωράκης 11, Ορφανός, Κοκοτσάκης, Μάλλιος 10, Πρασσάς, Γκόφας Γρ. 19, Γκόφας Γεωρ. 6, Μπέλος, Μαλούκος 8.
ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ (Κουκλάκης): Παπαδόγιαννης 3, Μωραΐτης 6, Φωτειτζόγλου 12 (1), Γιώτης 2, Κόκκαλης 4, Παπαβασιλείου 12 (1), Βογιατζόγλου, Φώτης 4, Κονταρίνης, Τσενές 10 (2), Κλεφτογιάννης 1, Καραΐσκος.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 53-51 (23-33)
Διαιτητές: Θεονάς, Καλογερόπουλος.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Δεσποτάκης): Μισιακός 11(3), Νίτσιος, Τάγκας 2, Τσατσάνης 5 (1), Παγόπουλος, Σταθόπουλος, Ψάρρης 17(2), Κονδύλης, Γκότσης, Κονταξής 18.
ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Μαυρίδης): Κασκούρας, Καραπάνος 6, Κολοκυθάς 2, Παπαμιχαήλ 2, Πέβι 21(1), Αναστασιάδης 6, Σαμαράς 12(2).
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 26 αγώνες)
Ομάδα | Βαθ | Ν | Η | Επιθ | Αμυ |
1. ΑΠΟΛΛΩΝ | 48 | 22 | 4 | 1722 | 1503 |
2. ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ | 46 | 20 | 6 | 1665 | 1413 |
3. ΚΑΡΕΑΣ | 43 | 17 | 9 | 1707 | 1645 |
4. ΦΙΛΙΠΠΟΣ | 42 | 16 | 10 | 1677 | 1582 |
5. ΕΦΟΑ-ΣΠ.ΛΟΥΗΣ | 40 | 14 | 12 | 1667 | 1610 |
6. ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ | 40 | 14 | 12 | 1518 | 1498 |
7. ΠΕΡΙΣΣΟΣ | 40 | 14 | 12 | 1570 | 1538 |
8. ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ | 39 | 13 | 13 | 1551 | 1579 |
9. Ν. ΙΩΝΙΑ | 39 | 13 | 13 | 1502 | 1541 |
10. ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ | 38 | 12 | 14 | 1616 | 1601 |
11. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ | 37 | 11 | 15 | 1537 | 1590 |
12. ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ | 37 | 11 | 15 | 1553 | 1521 |
13. ΑΜΙΛΛΑ | 36 | 10 | 16 | 1714 | 1784 |
14. ΚΕΡΑΤΕΑ | 35 | 10 | 15 | 1605 | 1628 |
15. ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ | 33 | 8 | 17 | 1652 | 1713 |
16. ΣΠΑΤΑ | 28 | 2 | 24 | 1280 | 1790 |
* Με πράσινο χρώμα οι ομάδες που προβιβάζονται
* Με μπλε χρώμα η ομάδα που παίζει μπαράζ παραμονής
* Με κόκκινο χρώμα οι ομάδες που υποβιβάζονται
ΣΥΜ.: Το επόμενο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑ θα διεξαχθεί με 14 ομάδες σε κάθε όμιλο
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27η, 5/5):
Αμιλλα – Βριλήσσια
Ερμής Μελισσίων – Περισσός
Σπάτα – ΑΟΚ Χαλάνδρι
ΓΣ Χαλανδρίου – Καρέας
Νέα Ιωνία – Κερατέα
Θρακομακεδόνες – Φίλιππος
Κουκουβάουνες – Δάφνη Δαφνίου
ΕΦΟΑ Σπ. Λούης – Απόλλωνας