Elite League – Αποτελέσματα… 5η αγωνιστική: Αήττητος ο Τρίτων, διπλό Αμαρουσίου και Κοροίβου

Μία νέα σεζόν με ένα νέο επεισόδιο πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στον Τρίτωνα και το Ψυχικό τους παίκτες του Μιχάλη Μιχελάκου αυτή τη φορά να βγαίνουν νικητές με 77-75.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά και να αγγίζει το +20 (56-36) στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ομως, το Ψυχικό δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα,  καθώς μέσα σε οχτώ λεπτά έτρεξε επιμέρους σκορ 24-11 ισοφαρίζοντας στα 12” πριν από το τέλος (74-74). Ο Προίσκος με τρίποντο έκανε το 77-74, στη συνέχεια ο Παπανικολάου κέρδισε τρεις βολές στα 2”. Ο έμπειρος φόργουορντ πέτυχε 1/3 ( η τρίτη χάθηκε επίτηδες), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πετύχουν το πέντε στα πέντε.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι στη Νέα Φιλαδέλφεια εκεί, όπου το Μαρούσι πήρε τη νίκη επί της ΦΕΑ με 67-66, αφού προηγουμένως χρειάστηκε να ανατρέψει μία διαφορά 14 πόντων.
Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να κάνουν το 34-20, ενώ λίγο αργότερα έγινε και το 46-32 στο 17′ για να κάνει στην πορεία ο Στασινός ένα γρήγορο 9-0 και να κλείσει το ημίχρονο με το 46-41. Το σερί συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδοι για το Μαρούσι καθώς ένα 11-0 τους έφερε οδηγούς (57-50). Λίγο αργότερα η αστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών του Αμαρουσίου, έδωσε την ευκαιρία στη ΦΕΑ να φέρει το ματς στα ίσια (65-65). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σταυρακούκας με δίποντο έγραψε το 67-65 για να έρθει ο Καραλευθέρης με μία βολή στα 32” να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, καθώς το floater του Στεργιάκη δεν βρήκε τον στόχο.

Ενα σημαντικό διπλό πέτυχε στον Εύοσμο ο Κόροιβος επικρατώντας του Αίαντα Ευόσμου με 75-71, ανεβαίνοντας στο 2-3. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο (46-41), με τον Κόροιβο στην επανάληψη να βρίσκεται όμως κοντά, για να έρθει ένα 17-7 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου και να προηγηθεί με 68-64 (34′), ενώ λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Νοέα έγραφε το 73-69 στο 38′. Ο Τζέφερσον με ένα δίποντο μείωσε, χωρίς όμως να γίνει το κάτι παραπάνω, με τον Μάστορο να γράφει το τελικό 75-71.

Ο Πανερυθραϊκός συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία του καθώς δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Αγρίνιο επικρατώντας άνετα με 88-67, ενώ και τα Μέγαρα πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, κόντρα στην Καβάλα  με 86-62.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ερμής Σχηματαρίου επικρατών τας του Αμύντα με 68-64.  Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Ολα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς από το 58-58 στο 34′, οι γηπεδούχοι μέσα στα επόμενα τέσσερα λεπτά έκαναν ένα 10-4 (66-62) στο 38′, ένα προβάδισμα το οποίο διατήρησαν έως το τέλος, αφού το σουτ του Γκάτζο στα 5” δεν βρήκε στόχο.

Τέλος, ο Χαρίλαος Τρικούπης νίκησε τον Παπάγου με 73-66 χάρη στην εξαιρετική του τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 31-16), σημειώνοντας την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.