Elite League – Αποτελέσματα… 6η αγωνιστική: Νίκη για Κόροιβο, διπλό ο Αίας

Με νίκη συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα, ο Κόροιβος επικρατώντας του Ερμή Σχηματαρίου με 77-65.
Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν στο μεγαλύτερο μέρος ένα μικρό προβάδισμα, όμως ο Καουφμάνις ήταν αυτός που με δύο δικά του τρίποντα έφερε τον Ερμή οδηγό (34-31, 1.20” πριν από τη λήξη του ημιχρόνου) και  στα 5” έκανε το 37-35.

Στην επανάληψη ο Κόροιβος έτρεξε επιμέρους 16-6 ανακτώντας τα ηνία (53-41), κρατώντας από εκεί και πέρα το προβάδισμα, με τον Ερμή όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο να το ροκανίζει πλησιάζοντας στο 63-61. Λίγο αργότερα με ένα μακρινό τρίποντο ο Κυρίτσης φέρνει μπροστά την ομάδα του Νίκου Οικονόμου (64-63). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση , ο Καμάρας έδωσε.. αέρα στον Κόροιβο (69-64), ενώ λίγο αργότερα “μοιράζει” ένα σημαντικό στοπ, ενώ ακολούθησαν πέντε σερί πόντοι του Λιούιςς, οι οποίοι και σφράγισαν τη νίκη των γηπεδούχων.

Δύο βολές του Αναστασόπουλου στα 9”, ήταν καθοριστικές στο παιχνίδι στην Καβάλα, καθώς αυτές έδωσαν το διπλό στον Αίαντα με 66-64.