EURO: ΙΣΠΑΝΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ 84-59

Τη νίκη που της δίνει ουσιαστικά την πρόκριση πήρε η Ισπανία απέναντι στη Σερβία με 84-59. Οι «φούριας ρόχας» γαι ακόμα μία φορά είχαν σε εξαιρετική μέρα τα αδέλφια Γκασόλ (46 πόντου πέτυχαν και οι δύο), έχοντας  όμως και τη διαιτησία με το μέρος της (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο), ενώ αντίθετα οι Σερβία έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν δυνατά παίρνοντας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τη διαφορά ( 10-5 στο 4′), για να φτάσει λίγο αργότερα στο +10 (15-5). Με δύο διαδοχικά καλάθια Κέσελ και Τεόντοσιτς μείωσαν για λίγο , αλλά και πάλι τα αδέλφια Γκασόλ και κυρίως ο Πάου, έκαναν το 23-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της περιόδου η διαφορά άγγιξε τους 11 πόντους (24014), αλλά οι «πλάβι»  δεν τα παρατούσαν κυνηγώντας συνεχώς το σκορ (28-22). Σε εκείνο όμως το σημείο οι διαιτητές είχαν άλλη άποψη. Χρέωσαν με τεχνική ποινή τη Σερβία γιατί διαμαρτυρήθηκαν καθώς οι διαιτητές διέταξαν την επανάληψη της  βολής του Γκασόλ, που είχε αστοχήσει -μάλιστα το ίδιοι σκηνικό είχε επαναληφθεί ένα λεπτό πριν-). Οι Σέρβοι … κόμπλαραν (8/22δ.), και οι «φούριας ρόχας» με σερί 9-0 έκαναν το 39-22 στο στο 18′. Κάπου εκεί ήρθε και η δεύτερη τεχνική ποινή για τη Σερβία με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ξανά στο +11 (43-32). Στο ημίχρονο οι βολές ήταν 10/16 για τους Ισπανούς, ενώ 4/6 για τη Σερβία!

Η τρίτη περίοδος ήταν το δεκάλεπτο του Πάου Γκασόλ με τον σταρ των Λέικερς να κάνει ότι θέλει κάτω από το καλάθι. Αντίθετα οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να ευστοχήσουν, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάνει το + +29 (70-41 στυο 29′). Χαρακτηριστικό είναι ότι η Σερβία  από το 21′ έως το 29′ σκόραρε μόνο εννέα πόντους, ενώ ο Πάου μέχρι εκείνο το σημείο είχε φτάσει τους 23 πόντους.

Οι «πλάβι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, άφησαν για τρία λεπτά (31′-33′) την Ισπανία χωρίς καλάθι  και κάπως έτσι ήρθε και το 70-54! Αλλά προφανώς και αυτό δεν ήταν αρκετό το… σόου του Γκασόλ συνεχίστηκε  και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε το +30 (74-54 στο 25′) για να έρθει το τελικό 84-59.

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ  84-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 43-32, 70-49, 84-59
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Π.Γκασόλ 26 (1τρ., 8ρ., 3ασ.) , Φερνάντεθ 2, Ρούμπιο 2, Ναβάρο 14 (2/8 τρ., 5ασ), Καλντερόν 8 (2) , Ρέγιες 4, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο 2, Γιουλ 2, Μ.Γκασόλ 20 (8/15δ.), Ιμπάκα 1, Σάντα 1.
ΣΕΡΒΙΑ (Ιβκοβιτς): Τεόντοσιτς  6 (6ασ.), Τέπιτς 8 , Πάουνιτς 3 (1),  Μπιέλιτσα 4, Μάρκοβιτς 1 (6ασ.), Σαβάνοβιτς 11 (3) , Κέσελι 3 , Κρστιτς 12, Πέροβιτς 5, Μοριάνοβιτς, Μάτσβαν 6.