EURO: ΙΣΠΑΝΙΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 86-64

Ενα ημίχρονο κατάφερε η Σλοβενία να δυσκολέψει την Ισπανία, καθώς Ναβάρο και Πάου Γκασόλ ανέλαβαν δράση στο τρίτο δεκάλεπτο, οδηγώντας τους «φούριας ρόχας» στη νίκη-πρόκριση με 86-64.

Οι Σλοβένοι μπήκαν πιο δυνατά, πήραν διαφορά 7 πόντων στο 5′ (4-11) και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Ισπανών στα σουτ τριών πόντων (0/5 μέχρι το 15′), κάλυψαν και τη δική τους αστοχία στα δίποντα (7/20), ενώ σημαντικό ήταν το γεγονός πως περιόρισαν τους αδελφούς Γκασόλ.

Παρ’ όλα αυτά, η Ισπανία είχε πολλά “όπλα” για να παγιδευτεί από τις άμυνες του Μάλκοβιτς και πέρασε μπροστά με ένα γκολ φάουλ του Ρέγιες 1’38” πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (30-28) για να ολοκληρωθεί λίγο αργότερα η δεύτερη περίοδος με 35-31.

Στην επανάληψη οι Ισπανοί ανέβασαν… ταχύτητες με τον Ναβάρο να… πυροβολεί (έβαλε 17 πόντους μόνο στην τέταρτη περίοδο) και τον Πάου Γκασόλ να βοηθά σημαντικά, οι «φούριας ρόχας» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +30 (68-38) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο λίγο αργότερα με 68-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ισπανία δεν… βρήκε το καλάθι για δύο λεπτά, η Σλοβενία το εκμεταλλεύτηκε και με σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει (71-54 στο 33′), αλλά χωρίς να καταφέρει τίποτα παραπάνω με αποτέλεσμα η ο0μάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να πάρει το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης, επιδιώκοντας να διατηρήσουν τα σκήπτρα στο Ευρωμπάσκετ.

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ  86-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23 35-31, 68-45, 86-64
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 19 (15 ριμπ.), Φερνάντεθ 8 (2), Ρούμπιο, Ναβάρο 26 (4/8 τριπ., 7/8 διπ.), Καλντερόν 9 (1), Ρέγες 3, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 2, Γιουλ 3 (1), Μ.Γκασόλ 7, Ιμπάκα 9, Σάντα.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 4, Λάκοβιτς 3 (1/5 τριπ.), Ρούπνικ 2, Οζμπολτ 6 (1), Σμόντις 6, Ούντριχ, Μούριτς 4, Γκ. Ντράγκιτς 14 (2), Γιαγκόντνικ 6, Ζ.Ντράγκιτς 2, Μπέγκιτς 10, Λόρμπεκ 7 (1).