Euro 20 – Tρίτωσε το καλό!

Ενα κακό ημίχρονο ήταν το… καλύτερο μάθημα για την Εθνική Νέων! Η Ελλάδα προβλημάτισε επί ένα ημίχρονο απέναντι στη χειρότερη ομάδα του ομίλου (την ίδια που έχασε με 58 πόντους διαφορά το προηγούμενο βράδυ από τη Λιθουανία), στο δεύτερο όμως βρήκε τον εαυτό της και νίκησε σχετικά εύκολα τη Γεωργία 75-61, έχοντας πρώτους σκόρερς τους Παπαπέτρου (15), Αγραβάνη και Καραμαλέγκο (13).

Η Εθνική δέχτηκε 41 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, όταν έπαιξε άμυνα όμως φάνηκε η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχτηκε συνολικά μόνο 20 πόντους, έβαλε 38 και το 28-38 του 17′ έγινε έτσι 75-61 στο φινάλε του αγώνα.

Καθοριστική συμβολή στην ανατροπή του αγώνα είχαν οι Παπαπέτρου, Καραμαλέγκος, οι οποίοι πέτυχαν και τους 14 ελληνικούς πόντους από το 16′ έως το 21′ (το σκορ έγινε 40-41 από 26-35), δίνοντας τη σκυτάλη στους Καμπερίδη, Αντετοκούμπο, Μποχωρίδη από εκεί και πέρα. Με αυτή τη νίκη η Ελλάδα εξασφάλισε μαθηματικά τη δεύτερη θέση και αύριο στη 13:30 θα διεκδικήσει την πρωτιά του 1ου ομίλου κόντρα στην άλλη αήττητη ομάδα, τη Λιθουανία.

ΕΛΛΑΔΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ 75-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 37-41, 64-52, 75-61
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 10 (2τρ., 8ασ.), Παπαπέτρου 15 (1), Καραμαλέγκος 13 (2), Καλογιαννίδης 2, Σλαφτσάκης 4, Μήτσιαλος 1, Αντετοκούμπο 5 (1τρ., 7ρ., 6ασ.), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 13 (1), Καμπερίδης 10 (7ρ.), Γόντικας.
ΓΕΩΡΓΙΑ (Ουστιασβίλι): Ορμοτσάτζε, Πακάτζε 11 (1), Μικελάτζε 12 (2), Κβανταλιάνι 2, Τσιρεκίτζε 21 (4), Ρόγκαβα 5, Γκελαζόνια 8, Τζιτσαράτζε 2.