EURO 2013: Ξόρκισε τον ισπανικό δαίμονα! (+vd)

franceΗ ισπανική κατάρα μόλις ξορκίστηκε για τη Γαλλία! Ο Τόνι Πάρκερ και η παρέα του ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νικήσαν πανάξια στην παράταση την Ισπανία 75-72 σε ένα ΚΑ-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο ημιτελικό. Ο Τόνι Πάρκερ ήταν ως είθισται ο μεγάλος σταρ του αγώνα με τους 32 πόντους που σημείωσε, ωστόσο ο άσος των Σπερς χρειάστηκε τη συνδρομή πολλών συμπαικτών του προκειμένου να ανατρέψουν οι Γάλλοι την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και να προκριθούν σε τελικό Ευρωμπάσκετ για 2η συνεχόμενη διοργάνωση και για 3η στην ιστορία τους (η πρώτη ήταν το μακρινό 1949).

Ο Αντουάν Ντιό έβαλε τέσσερις μεγάλες βολές στα τελευταία 18 δευτερόλεπτα, ο Φλοράν Πιετρούς και ο Μπορίς Ντιό έδειξαν το δρόμο με τη σκληρή άμυνα, ο Μικαέλ Ζελαμπάλ έβαλε κρίσιμα μακρινά σουτ, ενώ ακόμα και ο Βενσάν Κολέ είχε την έμπνευση που “γύρισε” το ματς (ζώνη 2-3), μαζί φυσικά με τα τρίποντα των Γάλλων. Οσοι πίστευαν, λοιπόν, ότι ο ημιτελικός μεταξύ της Ισπανίας και της Γαλλίας ήταν ο… ανεκπλήρωτος τελικός του φετινού Ευρωμπάσκετ, μάλλον πρέπει να αισθάνονται δικαιωμένοι. Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν απολαυστικός, με πολλή ένταση, χορταστικό θέαμα, και άφθονο πάθος και ξύλο κάτω από τα δύο καλάθια. Περιείχε φυσικά και μία επική ανατροπή από τη Γαλλία του Τόνι Πάρκερ.

Το πρώτο μισό του αγώνα δεν είχε καμία σχέση με το δεύτερο. Η Ισπανία θέλησε να δείξει από την αρχή ότι είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης και τα κατάφερε. Χάρη σε ένα σερί 13-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ξέφυγε με 31-18 στο 18′ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (34-20), μιας και ο Πάρκερ έπαιζε μόνος του στην επίθεση της Γαλλίας (είχε 7/9 σουτ και 3/20 όλοι οι συμπαίκτες του μαζί). Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, μπήκε άλλη Γαλλία στο γήπεδο.

Οι “μπλε” είχαν 0/9 τρίποντα μέχρι το 24′ αλλά έβαλαν τα… 9 από τα επόμενα 11 που επιχείρησαν (!!!) και με τη βοήθεια της ζώνης 2-3 στην άμυνα, κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς. Στο 37′ ισοφάρισαν για πρώτη φορά με το λέι-απ του Πάρκερ (61-61) και στο 38′ πήραν το προβάδισμα με τρίποντο του γκαρντ των Σπερς (63-62), οδηγώντας το παιχνίδι στο συγκλονιστικό φινάλε του. Ο Πάρκερ έχασε την τελευταία γαλλική επίθεση (τον έκοψε ο Φερνάντεθ με… μπλοκ βγαλμένο από αγώνα βόλεϊ) και ο Καλντερόν ήταν άστοχος σε τρίποντο στην άλλη πλευρά του γηπέδου, όπως και ο Κλαβέρ στο φόλοου με το αριστερό χέρι -με το δεξί κρατούσε καθηλωμένο στο έδαφος τον Πιετρούς!

Ετσι ήταν όμως όλο το δεύτερο ημίχρονο και η παράταση. Πήγε το ξύλο σύννεφο… Με το σκορ 67-67 και ο Πάρκερ “έσπασε” την ισοπαλία 1’10” πριν από τη λήξη με 2/2 βολές και με άλλες δύο έκανε το σκορ 71-67 στα 42”. Εν συνεχεία ο Ροντρίγκεθ αστόχησε και οι Ισπανοί μπήκαν στη διαδικασία των φάουλ, ωστόσο ο Αντουάν Ντιό είχε 4/4 βολές και ο Μαρκ Γκασόλ ήταν άστοχος στο τρίποντο της απελπισίας στο φινάλε.

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 72-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 34-20, 49-43, 65-65 (κ.α.), 72-75
ΙΣΠΑΝΙΑ (Ορένγκα): Αγκιλάρ 3 (1), Φερνάντεθ 17 (2), Ροντρίγκεθ 11 (2τρ., 6ρ., 9ασ.), Ρέι 2, Καλντερόν 4, Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 3, Σαν Εμετέριο 5 (1), Γιουλ 6 (1), Γκασόλ 19 (9ρ., 3κ., 6λ.), Μουμπρού.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Λοβέρν 2, Μπατούμ 3 (1), Ντιό Α. 10 (2), Πετρό 2, Καουντί, Πάρκερ 32 (8/9β., 9/17δ., 2/2τρ., 6ρ.), Πιετρούς 5 (1τρ., 8ρ.), Ντε Κολό 3 (1), Ντιό Μπ. 8 (1τρ., 8ρ.), Αζινσά 3, Ζελαμπάλ 7 (1).