EURO 2013: Πρώτοι οι Σέρβοι στον 5ο όμιλο (+vds)

kalinicΤα… τρελά αποτελέσματα στο φετινό Ευρωμπάσκετ δεν έχουν τελειωμό. Θύτες του τελευταίου εξ αυτών οι Σέρβοι, οι οποίοι κατέβαλλαν τους Γάλλους με 77-65 και τερμάτισαν πρώτοι στον 5ο όμιλο, αφήνοντας τους “τρικολόρ” στην 3η θέση και τους Λιθουανούς στη 2η. Ο Νέναντ Κρστιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στους ψηλούς της Γαλλίας, έχοντας 15 από τους 19 πόντους του στο 1ο ημίχρονο. Δεν ήταν όμως μόνος του.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς των… 6/30 τριπόντων στους προηγούμενους 7 αγώνες είχε 5/8 απόψε πίσω από τα 6,75μ., ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έκανε τα πάντα σε επίθεση και άμυνα (αυτοί οι δύο έβαλαν τους 27 από τους 39 πόντους των Σέρβων στο 2ο ημίχρονο), οι Στίματς, Γκάγκιτς έγιναν από το πουθενά οι κρυφοί άσοι του Ιβκοβιτς και ο Κάλινιτς ήταν ο αθόρυβος ήρωας, βγάζοντας επί 33,5 λεπτά τα… συκώτια του Μπατούμ με την καταπληκτική άμυνα του.

Η Σερβία επικράτησε σχεδόν σε όλους τους τομείς του αγώνα, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 12-2 στα τελευταία 3,5 λεπτά και στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η ομάδα του Ιβκοβιτς ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 33′ (70-56), ένα προβάδισμα που δεν έπεσε κάτω από τους 7 μέχρι τέλους.

ΣΕΡΒΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 77-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 38-31, 60-51, 77-65
ΣΕΡΒΙΑ (Ιβκοβιτς): Νέντοβιτς 17 (5), Κρστιτς Νεμ., Μίτσιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 14 (2), Μπιέλιτσα 7, Κάλινιτς 2 (8ρ.), Γκάγκιτς 8, Κρστιτς Νεν. 19, Αντζουσιτς, Στίματς 8.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Λοβέρν 1, Μπατούμ 12 (1τρ., 7ρ.), Ντιό Α. 3 (1), Πετρό, Πάρκερ 10 (5ασ.), Πιετρούς, Ντε Κολό 12 (3κλ.), Ντιό Μπ. 12, Αζινσά 12 (6/7δ.), Ζελαμπάλ 2.

Οι Βέλγοι πέταξαν νοκ άουτ τους Λετονούς!

Αν η Εθνική μας έκανε χαρακίρι στο φετινό Ευρωμπάσκετ, τότε τι να πουν και οι Λετονοί… Το αδιάφορο Βέλγιο (είχε αποκλειστεί μαθηματικά από προχθές) νίκησε την αγνώριστη Λετονία 60-56 και την πέταξε εκτός οκτάδας, σε άλλη μία από τις πολλές εκπλήξεις που έχουν συμβεί στο πιο απρόβλεπτο Ευρωμπάσκετ όλων των εποχών.

mukubuΗ ομάδα του Ερικ Κάστελς ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο χάρη στην πολύ καλή άμυνά της και στο 33′ ξέφυγε με 55-46. Κάπου εκεί οι Λετονοί “ξύπνησαν”, μείωσαν τη διαφορά στον έναν πόντο στο τελευταίο λεπτό (56-57) αλλά στην πιο κρίσιμη επίθεση ο Φρεϊμάνις αστόχησε εξ επαφής και στα τελευταία 30” ο Αϊναρς Μπαγκάτσκις πήρε τη λάθος απόφαση. Επέλεξε να παίξει άμυνα και να μην κάνει φάουλ, με αποτέλεσμα ο Μασότ να καρφώσει ανενόχλητος 8,7” πριν από τη λήξη.

Οι Λετονοί είχαν πλέον μία και μόνη ευκαιρία. Ο Μπέρτανς αστόχησε σε μακρινό τρίποντο, ο Μουκούμπου έβαλε τη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε 3,2” πριν από τη λήξη και κάπου στη Λιουμπλιάνα οι… Ουκρανοί πρέπει να πανηγύριζαν, καθώς οι Βέλγοι τους είχαν στείλει απευθείας στην επόμενη φάση…

ΛΕΤΟΝΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 56-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-32, 42-46, 56-60
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μέιερς 6 (6ρ., 4κ.), Μέγερις 7 (1), Φρεϊμάνις 10 (11ρ.), Μπλουμς 4 (1), Μπέρτανς 5, Κούκσικς 9 (2), Σκέλε 4, Γιανιτσένοκς 4 (6ρ.), Στρέλνιεκς 7 (1), Σελάκοβς.
ΒΕΛΓΙΟ (Κάστελς): Μορς 4, Βαν Ρόσομ 4, Μπέγκιν, Ερβέλ 10 (1τρ., 7ρ.), Μβεμά, Ταμπού 8 (2τρ., 8ρ., 4ασ.), Μούγια 2, Μουκούμπου 13 (1), Ντε Ζέου 5 (1), Μασότ 14 (3κ.).

Στα… ζόρια “μίλησε” ο Κλέιζα

Μεγάλη μάχη έγινε επί 40 λεπτά μεταξύ της Λιθουανίας και της Ουκρανίας, στο στο τέλος όμως το φαβορί (Λιθουανία) επικράτησε με 70-63. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 13 φορές, καμία δεν προηγήθηκε με περισσότερους από 9 πόντους διαφορά και όταν το ματς βρέθηκε πάνω σε ένα τεντωμένο σχοινί (μετά τις βολές του Τζέτερ που έκαναν το σκορ 64-63 με 1’21” να απομένει), η θεμελιώδης διαφορά ήταν ότι οι Λιθουανοί ήταν εύστοχοι και οι Ουκρανοί όχι.

kleizaΟ Λίνας Κλέιζα πέτυχε το τρίποντο του αγώνα 1’03” πριν από τη λήξη, ενώ οι Ουκρανοί έχασαν τέσσερις επιθέσεις στα επόμενα 38” (δύο τρίποντα, ένα λέι-απ και υπέπεσαν σε παράβαση 5” σε επαναφορά, έπειτα από τάιμ άουτ!) και κάπως έτσι το ματς τελείωσε. Μία ελεύθερη βολή από τον Κλέιζα στα 22,6” ήταν αρκετή για να ανεβάσει τη διαφορά στους 5 πόντους και να σημάνει τη λήξη του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη η Λιθουανία εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στον 5ο όμιλο και χρειάζεται πλέον νίκη της Γαλλίας επί της Σερβίας στο βραδινό ματς για να τερματίσει πρώτη. Από την άλλη, η Ουκρανία τερμάτισε 4η, κάτι που σημαίνει ότι στους “8” θα αντιμετωπίσει την πρώτη ομάδα του 6ου, η οποία θα είναι λογικά μία εκ των Σλοβενία ή Κροατία.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 63-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 30-32, 46-48, 63-70
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Φρατέλο): Πουστοζβόνοβ 6 (2), Τζέτερ 10 (1τρ., 8ασ.), Μισούλα 2, Γκλαντίρ 18 (5), Λίποβι 2, Νατιάζκο 5, Ζαμπιρτσένκο, Κορνιένκο 9 (8ρ.), Ζαΐτσεβ 9 (1), Κραβτσόβ 2 (9ρ.).
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Μοτιεγιούνας 10 (1), Καλνιέτις 4, Κουζμίνσκας 6 (1), Λαβρίνοβιτς Ντ. 8 (1), Ματσιούλις 6 (2), Ντελινινκάιτις 6 (2), Σεϊμπούτις 7, Κλέιζα 15 (2), Πότσιους 6, Βαλαντσιούνας 2, Γιαβτόκας.