EURO 2013: Οι Σουηδοί “πάτησαν” τους Ρώσους! (+vds)

Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν στο φετινό Ευρωμπάσκετ. Καλύτερο παράδειγμα από την εύκολη νίκη της Σουηδίας επί της Ρωσίας πιθανότατα δεν υπάρχει, αφού οι εκπλήξεις συνεχίζονται σε ημερήσια διάταξη στα γήπεδα της Σλοβενίας…

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ: Εντυπωσιακοί οι Τέιλορ, Γερέμπκο

Δύο παίκτες ίσως να μην αρκούν για να νικήσουν την Ελλάδα και τη Φινλανδία, είναι όμως υπεραρκετοί για να ντροπιάσουν την ανεκδιήγητη Ρωσία του Βασίλι Καράσεβ. Ο Τζεφρι Τέιλορ (25π., 10/18σ.) και ο Γιόνας Γερέμπκο (22π., 13ρ.) έκαναν ό,τι ήθελαν και η Σουηδία από… σάκος του μποξ του ομίλου έβαλε υποψηφιότητα ακόμα και για πρόκριση, καθώς σημείωσε την πρώτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ επί της Ρωσίας με το εμφατικό και άκρως πειστικό 81-62.

Οι Σουηδοί ήταν καλύτεροι από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, εξέθεσαν την ανύπαρκτη φροντ λάιν της Ρωσίας και την ακόμα χειρότερη άμυνά τους στο transition. Ειδικά ο Τέιλορ προσέφερε ουκ ολίγες φάσεις για highlight, αφού έκανε το ένα κάρφωμα μετά το άλλο (μέχρι και με στροφή 360 μοιρών), με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +23 για τους Σουηδούς!

Η Ιταλία επικράτησε εύκολα στη μάχη μεταξύ των δύο (εκ των τριών) αήττητων ομάδων του 4ου ομίλου με τη Φινλανδία. Οι “ατζούρι” τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 13-2, “έχτισαν” μία διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (προηγήθηκαν και 62-40 στο 38′) και έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στην τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια με 62-44. Οι Ιταλοί είχαν έξι παίκτες με περισσότερους από 7 πόντους (πρώτος ο Ντατόμε με 10), ενώ κανείς δεν είχε πάνω από 8 για τους Φινλανδούς, που αστόχησαν σε… 20 σερί τρίποντα, έβαλαν 16 πόντους μετά το 13′ και έχασαν στα μέσα της τέταρτης περιόδου και τον Ράνικο με τραυματισμό στο δεξί πόδι.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: Οι Ισπανοί “αιχμαλώτισαν” τους Τσέχους

Η άμυνα της Ισπανίας έκανε πάλι τη δουλειά της και δύο μέρες μετά την ήττα από τη Σλοβενία, η ομάδα του Ορένγκα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Η Ισπανία “αιχμαλώτισε” τους αντιπάλους της και νίκησε με 60-39 την Τσεχία, η οποία μείωσε σε 42-37 στο 28′ αλλά πέτυχε μόνο δύο πόντους μέχρι τη λήξη του αγώνα, αφού έχασε τις 26 από τις επόμενες 27 επιθέσεις που έκανε! Συνολικά, οι Τσέχοι είχαν 1/19 σουτ και 7 λάθη μετά το 28′, ενώ ο τελικός απολογισμός των 39 πόντων είναι… ιστορικής σημασίας!

“Τρελό” ματς έγινε στο Τσέλιε, όπου παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα (24-4 στο 7′), την ευστοχία πίσω από τα 6,75μ. (7/13 στο 1ο ημίχρονο) και τον κεφάτο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (23π.), η Κροατία χρειάστηκε μπόλικη δόση τύχης προκειμένου να νικήσει την Πολωνία 74-70. Η ομάδα του Ρέπεσα απώλεσε διαφορά 18 πόντων στην τελευταία περίοδο και είδε τους Πολωνούς να πλησιάζουν στον έναν πόντο (66-65 και 68-67), πριν χάσουν τρία συνεχόμενα (ελεύθερα) τρίποντα, αδυνατώντας να ισοφαρίσουν στο τελευταίο λεπτό! Πέρα από τον Μπογκντάνοβιτς, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Σιμόν (14π., 6ασ.), Ούκιτς (10π., 6ασ.) για τους Κροάτες, ενώ οι Ιγκνέρσκι (22π., 12ρ.), Γκορτάτ (14π.), Σουμπάργκα (14π.) ήταν “όλη” η Πολωνία.

Στο βραδινό ματς του ομίλου, η Γεωργία ζόρισε μέχρι τέλους τους διοργανωτές Σλοβένους, δεν μπόρεσε όμως να τους υποχρεώσει στην πρώτη ήττα. Η ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς επικράτησε με 72-68 και παρέμεινε αήττητη έπειτα από τρεις αγώνες στο Ευρωμπάσκετ. Ο Ντόμεν Λόρμπεκ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 18 πόντους, ενώ ο Ρίκι Χίκμαν έβαλε 19 πόντους από τη Γεωργία.