EURO 2013: Ο Κλέιζα έσωσε τη Λιθουανία (+vds)

Η πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ ολοκληρώθηκε και ήταν γεμάτη από εκπλήξεις, σε μία διοργάνωση που κερδίζει δικαίως τον τίτλο της πιο ανοιχτής και απρόβλεπτης των τελευταίων ετών. Ενδεικτικό είναι άλλωστε ότι και οι 24 ομάδες που συμμετείχαν σε αυτό σημείωσαν νίκη, έστω κι αν η Πολωνία και η Ρωσία το έκαναν σε αγώνες χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον…

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ: Εκανε το 5 στα 5 η Ιταλία

Εστω και δύσκολα, έστω και χωρίς τον Μάρκο Μπελινέλι (προφυλάχτηκε από τον Σιμόνε Πιανιτζάνι), η Ιταλία επιβλήθηκε της Σουηδίας με 82-79 και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο τουρνουά με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Τζεντίλε (19π., 5ασ., 3κλ.) και ο Αραντόρι (16π., 7ρ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των “ατζούρι”, ενώ οι Γερέμπκο (21π., 8ρ.), Τέιλορ (28π., 7ρ.) ήταν για ένα ακόμα ματς οι καλύτεροι Σουηδοί.

Η Ρωσία δεν θα φύγει από το Ευρωμπάσκετ χωρίς νίκη… Η ομάδα του Βασίλι Καράσεβ, απελευθερωμένη από το άγχος και την πίεση των προηγούμενων αγώνα, έπαιξε για πρώτη φορά στο τουρνουά καλό μπάσκετ και με ένα ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου επικράτησε εύκολα της Τουρκίας με 89-77. Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Σεργκέι Καράσεβ, που είχε 13 πόντους στους πρώτους τέσσερις αγώνες και κόντρα στην Τουρκία σημείωσε 25 με 9/16 σουτ. Ο Ογκούζ Σαβάς έβαλε 18 πόντους με 7/7 δίποντα για την Τουρκία, κι ενώ μέχρι πρότινος είχε παίξει όλα κι όλα 11 λεπτά στο Ευρωμπάσκετ…

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: Επιβίωσαν οι Κροάτες, εκτός οι Τσέχοι

Παιχνίδι άνευ βαθμολογικής σημασίας ήταν αυτό μεταξύ της Ισπανίας και της Γεωργίας. Αυτό τουλάχιστον ήταν προφανές μέχρι το 15′, στο σημείο που οι Γεωργιανοί προηγούνταν στο σκορ με 26-25. Από εκεί και πέρα οι Ισπανοί πάτησαν το γκάζι. Ανοιξαν τη διαφορά με ένα επιμέρους 16-4 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκαν 83-53 στο 38′ και έφτασαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στη νίκη με 83-59. Η “φούρια ρόχα” έβαλε 33 πόντους στον αιφνιδιασμό και είχε πρώτο σκόρερ τον Ρίκι Ρούμπιο (16π., 7/7σ.).

Η Τσεχία πάλεψε επί ίσοις όροις για την πρόκριση στην επόμενη φάση επί 24 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο η εμπειρία και η άμυνα των Κροατών τους έδωσε το… χώρο που χρειάζονταν. Η Κροατία δέχτηκε μόνο 13 πόντους στα τελευταία 16 λεπτά και επικράτησε εν τέλει εύκολα με 70-53, κατακτώντας ταυτόχρονα και την πρόκριση. Ο 19χρονος Ντάριο Σάριτς (11π., 5ρ.) και ο Αντε Τόμιτς (12π., 9ρ.) ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Κροατίας, ενώ ο Πούμπρλα (19π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Τσεχίας.

Τα σφυρίγματα αποδοκιμασίας του κοινού είναι ενδεικτικά του κακού προσώπου που έδειξε για δεύτερη συνεχόμενη μέρα η Σλοβενία… Η Πολωνία νίκησε τη διοργανώτρια 71-61, πολύ πιο εύκολα όμως απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι Πολωνοί ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και στο 36′ προηγήθηκαν 67-47, με τον Γκορτάτ (19π., 12ρ.) να καρφώνει με εμφατικό τρόπο στον αιφνιδιασμό αποσπώντας τα χειροκροτήματα των Σλοβένων θεατών! Ο Κελάτι (21π., 5/7τρ.) ήταν πάντως ο πρώτος σκόρερ των Πολωνών, οι οποίοι έστω και στο φινάλε πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Προκρίθηκαν οι Λετονοί, λαχτάρισαν οι Λιθουανοί

Η FYROM ήθελε ούτως ή άλλως ένα θαύμα για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Η Λετονία δεν της άφησε το περιθώριο καν να ελπίσει σε αυτό. Η ομάδα του Αϊναρς Μπαγκάτσκις κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (41-25 τα ριμπάουντ), έβαλε τους πρώτους 12 πόντους του αγώνα, ξέφυγε με 59-39 στο 23′ και δεν άφησε τη FYROM να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους πόντους σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι Κάσπαρς Μπέρζινς (15π., 9ρ.), Γιανιτσένοκς (15π., 5ρ., 5ασ., 3κλ.) ήταν οι κορυφαίοι από τους Λετονούς, ενώ ο Πέρο Αντιτς έβαλε 16 πόντους για τη FYROM.

Οι Βόσνιοι ήθελαν νίκη με διψήφια διαφορά πόντων κόντρα στη Λιθουανία, άγγιξαν το στόχο τους, υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Λίνας Κλέιζα (20π., 10ρ.). Η Βοσνία νίκησε τελικά 78-72, αφού τα κρίσιμα καλάθια του Κλέιζα στα τελευταία 80” χάλασαν τα σχέδια της. Η ομάδα του Ατσο Πέτροβιτς προηγήθηκε 74-58 στο 36′ μετά το μακρινό σουτ του Σούταλο και έμοιαζε να έχει ρίξει στα σχοινιά τη Λιθουανία.

Ωστόσο, οι Λιθουανοί βρήκαν τον τρόπο να ρίξουν τη διαφορά στους 10 και τότε ο Κλέιζα έβαλε τα πιο “μεγάλα” τρίποντα του ματς. Το πρώτο 1’20” πριν από τη λήξη (74-67) και το δεύτερο στα 51” (76-70). Ο Τελέτοβιτς (31π., 7ρ.) έβαλε δύο βολές, ο Πότσιους είχε 1/2 στα 10,5” (78-71) αλλά το μακρινό τρίποντο του φόργουορντ των Μπρούκλιν Νετς 4” πριν από τη λήξη δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Το Μαυροβούνιο επικράτησε με 83-76 στη μάχη με τη Σερβία, η οποία όμως δεν είχε το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον. Γι’ αυτό άλλωστε το ματς ήταν τελείως ελεύθερο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο και το Μαυροβούνιο να παίρνει στο τέλος τη νίκη, απλά επειδή την ήθελε περισσότερο. Αλλωστε, ο Ιβκοβιτς δεν χρησιμοποίησε ούτε λεπτό τους Κρστιτς, Μάρκοβιτς. Ο Ταϊρίς Ράις είχε 12 πόντους για το Μαυροβούνιο και ο Ράσκο Κάτιτς 19 για τη Σερβία.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Πέρασαν… άνευ αγώνα οι Βέλγοι!

Η Ουκρανία δεν άφησε τη Μεγάλη Βρετανία να ελπίζει για πολύ. Με ένα ξέσπασμα (12-0) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ξέφυγε με 18 πόντους διαφορά (43-25 στο 17′), την ανέβασε μέχρι το +22 και δεν δυσκολεύτηκε να τη νικήσει 87-68, αποκλείοντάς την από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Ουκρανοί είχαν 8 παίκτες με περισσότερους από 8 πόντους, στοιχείο ενδεικτικό του άνετου απογεύματος που πέρασε η ομάδα του Μάικ Φρατέλο.

Οταν δεν μπορείς να νικήσεις την αδιάφορη (ήδη αποκλεισμένη) Γερμανία, τότε δεν δικαιούσαι να προκριθείς. Αυτό ακριβώς έγινε στο δεύτερο ματς του 1ου ομίλου, όπου η Γερμανία, αν και δεν ήλπιζε σε τίποτα, νίκησε το Ισραήλ 80-76 και το απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, παραδίδοντας… το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο Βέλγιο! Η “νατσιονάλμανσαφτ” πέτυχε 10 τρίποντα και είχε κορυφαίους τους Γκιούνθερ (15π.), Στάιγκερ (15π.) και Πλάις (14π., 14ρ.), ενώ ο Ομρι Κάσπι (22π., 13ρ.), Ελιγιάχου (16π., 11ρ.), Χαλπερίν (16π.) ήταν οι καλύτεροι από το Ισραήλ, το οποίο έχασε το προβάδισμα στις αρχές της τρίτης περιόδου και κυνηγούσε μέχρι τέλους τους Γερμανούς.

Ενα ημίχρονο κράτησε το… όνειρο των Βέλγων ότι μπορούν να νικήσουν τους Γάλλους. Το Βέλγιο προηγήθηκε 41-26 στο 17′ και 48-34 στο 21′ αλλά από εκεί και πέρα η Γαλλία σοβαρεύτηκε, έπνιξε τους αντιπάλους της με την άμυνα της και τους συνέτριψε με 82-65. Οι Πάρκερ (20π., 6ασ.), Λοβέρν (14π., 6ρ.), Ντιό (12π., 5ασ.) και Ζελαμπάλ (13π.) ξεχώρισαν για τους “τρικολόρ”, οι οποίοι έκαναν επιμέρους σκορ 48-19 στο 2ο ημίχρονο και θα πάνε με δύο νίκες στη δεύτερη φάση. Οι Βέλγοι, από την άλλη, είχαν πρώτους σκόρερς τους Ερβέλ (13π.), Βαν Ρόσομ (12π., 8ρ.).