sandramanisΗ Γαλλία αποδείχθηκε πολύ σκληρή για τα δόντια της Ελλάδας… Η Εθνική Παίδων δεν κατάφερε να προκριθεί στους “8” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 που φιλοξενείται στην πόλη Ράντομ της Πολωνίας, καθώς βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά επιθετικά και ηττήθηκε από τη Γαλλία με 59-43 στο πλαίσιο της φάσης των “16”.

Ο Σανδραμάνης (10π.) ήταν ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων από την ελληνική ομάδα, η οποία θα αναγκαστεί πλέον να παίξει για τις 9-16 (με αντίπαλο τον ηττημένο του αγώνα Κροατία-Σουηδία), προκειμένου να εξασφαλίσει την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία. Ανεξάρτητα από τον αντίπαλο, βέβαια, η Ελλάδα θα πρέπει να εμφανιστεί πολύ καλύτερη για να έχει τύχη.

Η κακή μέρα από το “πρωί” φάνηκε

Η πολύ καλή και γεμάτη ενέργεια άμυνα των Γάλλων κράτησε την Εθνική στο 25% εντός πεδιάς, ενώ παράλληλα η ομάδα του Μπερνάρ Φορ κέρδισε κατά κράτος και τις μάχες των ριμπάουντ (47 έναντι 34), ενώ έβαλε και 28 πόντους μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόλις 12 της Ελλάδας. Ο Ζοέλ Αγιαγί έδειξε γιατί είναι ο πιο ταλαντούχος παίκτης της γαλλικής ομάδας κάνοντας λίγο απ’ όλα (14π., arsenopoulos10ρ., 6κλ.), ωστόσο οι Γάλλοι βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση σχεδόν από κάθε παίκτη που πάτησε το παρκέ.

Όπως και στον αγώνα με τη Σερβία, η ελληνική ομάδα ήταν πολύ άστοχη στην επίθεση και από πολύ νωρίς υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Οι “τρικολόρ” κράτησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χωρίς πόντο για έξι λεπτά στην πρώτη περίοδο και για εννέα χωρίς καλάθι. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με την Ελλάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 8-14 και να έχει συνολικά 2/13 σουτ, με τον Σανδραμάνη να είναι ο μόνος που είχε πετύχει καλάθι! Δυστυχώς η κατάσταση δεν βελτιώθηκε στη συνέχεια…

Από το 1985 έχουν να μείνουν εκτός οκτάδας οι Γάλλοι

Η Εθνική σούταρε ακόμα χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, έμεινε 14 πόντους πίσω στο σκορ (12-26 στο 19′) και έκλεισε το ημίχρονο με 4/28 σουτ. Με τέτοια ποσοστά φυσικά δεν θα μπορούσε να έχει τύχη στο ματς… Οι Γάλλοι διεύρυναν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους στο δεύτερο ημίχρονο (20-37 στο 26′ και 40-59 στο 39′) και δεν άφησαν ποτέ την ομάδα του Μάνου Μανουσέλη να τη ρίξει σε μονοψήφιο νούμερο, συνεχίζοντας έτσι το τρομερό σερί τους με προκρίσεις στην οκτάδα των Ευρωμπάσκετ Παίδων, όπου έχουν να μείνουν εκτός προημιτελικής φάσης από το 1985!

ΕΛΛΑΔΑ-ΓΑΛΛΙΑ 43-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-14, 15-26, 32-45, 43-59
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Αλτίνης 3, Ερμείδης 8, Μπαλλής, Αρσενόπουλος 3, Σανδραμάνης 10, Χατζηδάκης 5 (11ρ.), Ζευγαράς 2, Μπαζίνας 4, Γαργάλης 5, Χατζηβέρογλου 9ρ., Προίσκος, Τσουργιάννης 3.
ΓΑΛΛΙΑ (Φορ): Μπουρχίς 6, Ογκέρ, Μαλεντόν 4, Ντοσού Γιοβό 2 (8ρ.), Νιασέ 11, Ραντριαμαναντζαρά 8, Σουπά 8, Αγιαγί 14 (10ρ., 6κλ., 7λ.), Κλίνγκελσμιτ 2, Κουντρό, Λεοπόλ, Εβτίμοβ 4 (12ρ.).