Euro U16 – Δεν τα κατάφεραν οι Παίδες… (+vd)

Η Ελλάδα ήταν μέχρι σήμερα η μοναδική αήττητη ομάδα στο Ευρωμπάσκετ του Κιέβου. Οχι πια. Υστερα από επτά σερί νίκες στη διοργάνωση, η Εθνική Παίδων ηττήθηκε στον πρώτο ημιτελικό από τη Σερβία με 65-49 και έτσι αύριο στις 18:45 θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στην ηττημένη ομάδα του άλλου ημιτελικού (Ιταλία-Ισπανία).

Η Σερβία ήταν η καλύτερη ομάδα του ημιτελικού και δεν άφησε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης από την Ελλάδα, η οποία τα έδωσε όλα, προσπάθησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και δεν τα παράτησε ποτέ. Απλά όμως δεν μπορούσε να νικήσει τους Σέρβους. Οχι με τόσο άσχημα ποσοστά πάλι από την περιφέρεια (1/13 τρίποντα), όχι με 13 λιγότερα ριμπάουντ (30 έναντι 43 των Σέρβων), όχι με τον Παπαγιάννη να έχει μόνο 9 πόντους με 11 σουτ και να μοιάζει εγκλωβισμένος από τη διαβασμένη, κινητική και “κλειστή” σερβική άμυνα.

Το… έργο φάνηκε από την αρχή, όταν οι Σέρβοι κατάφερναν να “κόβουν” στη μέση την ελληνική άμυνα με τα drive and kick του Πένο, που είτε πάσαρε στον παίκτη που “έκοβε”, είτε μοίραζε τη μπάλα στην περιφέρεια, όπου περίμεναν οι σουτέρ. Αλλωστε, ο απολογισμός των 4/10 τριπόντων που είχε η Σερβία στο πρώτο ημίχρονο διόλου τυχαίος ήταν, μιας και η ομάδα του Γκούσα είναι η μόνη στο Ευρωμπάσκετ που έχει πάνω από 30% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (33%).

Παράλληλα, η άμυνα ζώνης των Σέρβων κατάφερνε να περιορίσει τη δράση του Παπαγιάννη (ο Μιλαντίνοβιτς έκανε τρομερή δουλειά πάνω του), που είχε να αντιμετωπίσει σε κάθε επίθεση πολυάριθμα κορμιά μπροστά του. Κάπως έτσι, οι Σέρβοι έβαλαν τους πρώτους 8 πόντους του αγώνα, πήραν τα ηνία από την αρχή και δεν τα άφησαν ποτέ, ξεφεύγοντας ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (21-36 στο 18′).

Η Ελλάδα πίεσε πολύ και σε όλο το γήπεδο αλλά δεν κατόρθωσε να προκαλέσει πολλά λάθη προκειμένου να πετύχει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οσο δεν έμπαιναν, λοιπόν, τα περιφερειακά σουτ απέναντι στην “κλειστή” και κινητική αντίπαλη άμυνα, ήταν αναπόφευκτο οι Σέρβοι να ξεφύγουν με 45-26 στο 23′. Η Εθνική έριξε γρήγορα τη διαφορά στους 12 χάρη σε ένα γρήγορο σερί 7-0, με αφετηρία το τρίποντο του Κόνιαρη (το πρώτο της Ελλάδας ύστερα από 68 αγωνιστικά λεπτά και 21 σερί άστοχα σουτ), ωστόσο οι Σέρβοι δεν την άφησαν να πλησιάσει περισσότερο. Ισα ίσα, που ξέφυγαν στη συνέχεια ακόμα και με 20 πόντους (56-36 στο 31′), φτάνοντας με άνεση μέχρι τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 49-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 23-36, 36-53, 49-65
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Κόνιαρης 7 (1τρ., 3κλ.), Ντουζίδης 3, Καμάρας, Φλιώνης 8, Μιχαλούτσος 9, Πεφάνης, Σκουλίδας 2, Ψυχίδης, Φραγκιαδάκης, Μουράτος 9, Παπαγιάννης 9 (9ρ.), Χαραλαμπόπουλος 2.
ΣΕΡΒΙΑ (Γκούσα): Πένο 6 (6ρ., 6ασ.), Τσίρκοβιτς, Μαρίνκοβιτς 5 (1), Γκλίσιτς 17 (1τρ., 7ρ.), Ρακίτσεβιτς 3, Στογιάνοβιτς 13 (2τρ., 6ρ., 5ασ.), Γιοβάνοβιτς 3 (1), Ανιτσιτς, Κένιτς 4, Αρανίτοβιτς 5 (1), Μιλαντίνοβιτς 9 (10ρ.).