EURO U16 – Η γαλλική άμυνα γίνεται «σχολή»

Η γαλλική άμυνα τείνει να γίνει «σχολή» στις μικρές εθνικές ομάδες και μάλιστα άκρως αποτελεσματική! Οι «τρικολόρ» δέχτηκαν 10 πόντους όλους κι όλους από το 23’ μέχρι το φινάλε και χάρη σε σερί 9-0 στα τελευταία 4,5 λεπτά νίκησαν την Τουρκία με 51-44, παραμένοντας αήττητοι στον 6ο όμιλο.

Παράλληλα, η ομάδα του Ασέ Λιεζεόν εξασφάλισε μία από τις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου, η οποία θα τους στείλει πάνω σε μία εκ των Τσεχία, Ρωσία ή Σερβία. Ο Γιαό-Ντελόν είχε 16 πόντους για τη Γαλλία, η οποία έκανε 26 λάθη αλλά κράτησε την Τουρκία στο 27% εντός πεδιάς! Παράλληλα, εξολόθρευσε τα δύο αστέρια της Τουρκίας, τους Οσμάν, Μπιρσέν, που είχαν μαζί 7/25 σουτ εντός πεδιάς.

Αήττητη παρέμεινε όμως και η Κροατία, που νίκησε τη Λετονία με 69-56 και την Τετάρτη θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του 6ου ομίλου απέναντι στη Γαλλία. Ο Μάριο Χεζόνια έκανε τη χειρότερή του εμφάνιση (8π., 3/13σ., 10ρ.), αλλά οι Κροάτες είχαν περισσότερες λύσεις από τους Λετονούς και με κορυφαίους τους Αράποβιτς (15π., 7/8δ.), Μαρινέλι (13π.), Γκάμπριτς (10π., 12ρ.) έκαναν το 5 στα 5.

Η Ιταλία σημείωσε την πρώτη της νίκη επί της Ουκρανίας με 68-45 και παρέμεινε «ζωντανή» στη μάχη για την είσοδο στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ εφήβων, αφήνοντας ταυτόχρονα εκτός μάχης την αντίπαλό της. Οι «ατζούρι» δεν άφησαν κανένα σημείο περιθώριο αντίδρασης στους Ουκρανούς, οι οποίοι υπέπεσαν σε 27 λάθη και είχαν σε κακή μέρα επιθετικά τους Προκοπένκο (0/7σ.), Μπογιάρκιν (1/5σ.). Οι Μπαλντάσο (16π., 8ρ.), Ντι Πραμπέρο (16π., 4κλ.) ήταν οι καλύτεροι των Ιταλών.

Επιασε κορυφή η Ισπανία

Οι μαθημένοι στο up tempo παιχνίδι Ισπανοί πιθανότατα δεν περίμεναν ότι θα έβαζαν 54 πόντους και θα νικούσαν… εύκολα. Κι όμως, αυτό συνέβη στο τελευταίο ματς της ημέρας, ίσως το χειρότερο του τουρνουά. Οι Ισπανοί σούταραν με 27,9% εντός πεδιάς αλλά δεν έκαναν… 30 λάθη, όπως οι Γερμανοί, φτάνοντας στη νίκη με 54-42.

Μία θέση στους προημιτελικούς «έκλεισε» η διοργανώτρια Τσεχία, η οποία ξέφυγε στα τελευταία 3 λεπτά με πρωταγωνιστές τους Κούριλ (είχε 11 πόντους, 8 ασίστ και 7 λάθη αλλά έβαλε 5 σερί πόντους στο σημείο που το σκορ ήταν 70-70), Πέτερκα (26π., 17ρ.) και επικράτησε της Ρωσίας με 80-75. Ο Πάβελ Σιζόβ είχε 25 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους Ρώσους, οι οποίοι χρειάζονται νίκη επί της Ελλάδας και ήττα της Σερβίας από την Ισπανία (κάθε άλλο παρά απίθανο σενάριο…) για να προκριθούν κι αυτοί στους «8».

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα   Τα αποτελέσματα
Ελλάδα-Σερβία 74-82 Ουκρανία-Ιταλία 45-68
Τσεχία-Ρωσία 80-75 Γαλλία-Τουρκία 51-44
Ισπανία-Γερμανία 54-42 Λετονία-Κροατία 56-69
Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ. Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ.
1. Ισπανία 3-1 7 1. Γαλλία 4-0 8
2. Τσεχία 3-1 7 2. Κροατία 4-0 8
3. Γερμανία 3-1 7 3. Τουρκία 2-2 6
4. Σερβία 2-2 6 4. Λετονία 1-3 5
5. Ρωσία 1-3 5 5. Ιταλία 1-3 5
6. Ελλάδα 0-4 4 6. Ουκρανία 1-3 4

* Οι πρώτες τέσσερις ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «8».

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Η Λιθουανία δυσκολεύτηκε αλλά παρ’ ότι είχε 21 λάθη και 4/19 τρίποντα, πήρε το αποτέλεσμα που επεδίωκε, καθώς νίκησε την Πολωνία με 85-78 και έκανε το δύο στα δύο στο γκρουπ για τις θέσεις 13-16. Ο Εντβίνας Σέσκους φλέρταρε με το τριπλ νταμπλ (18π., 7ρ., 10ασ.), ενώ ο Μίκολαζ Βιτλίσνκι ήταν ασταμάτητος από την Πολωνία, με 35 πόντους, 13/22 σουτ και 13 ριμπάουντ.

Την πρώτη του νίκη σημείωσε το Μαυροβούνιο, το οποίο μάζεψε 18 επιθετικά ριμπάουντ, εξουδετέρωσε τον Σάσα Βεζένκοφ (18π., 7/18σ., 11ρ. σε 37,5 λεπτά) και επιβλήθηκε της Βουλγαρίας με 81-68. Κορυφαίος των Μαυροβούνων ήταν ο Λούκα Σάβιτς με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.