Euro U16 – Ζορίστηκαν αλλά νίκησαν οι Παίδες

Το… άγνωστο (Βέλγιο) προβλημάτισε αρκετά την Εθνική Παίδων, πολύ περισσότερο απ’ ότι θα περίμενε κανείς. Εστω και δύσκολα, όμως, έστω κι αν είδε μία διαφορά 17 πόντων να κάνει φτερά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε το Βέλγιο 63-52 στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ Παίδων που φιλοξενείται στο Κίεβο. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, τους 8 εκ των οποίων τους πέτυχε στο πλαίσιο του σερί 10-0 που έκανε η Ελλάδα στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα.

Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη χρειάστηκε πολλή ώρα μέχρι να βρει τρόπο να εκμεταλλευτεί αφενός το υπέρτερο ταλέντο της, αφετέρου το ύψος της. Οι… άγνωστοι Βέλγοι ήταν επί σχεδόν ένα ημίχρονο πιο κινητικοί, πιο δραστήριοι και έβρισκαν τρόπους να… παρακάμπτουν τον τεράστιο Παπαγιάννη κάτω από το καλάθι, περιορίζοντας τον παράλληλα σημαντικά στην άμυνα. Κάπως έτσι, όχι μόνο ήταν “μέσα” στο ματς επί 17 λεπτά, αλλά είχαν και το προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο (25-24), με τους Κασερό, Ακιαζίλι να σκοράρουν από την περιφέρεια.

Κάπου εκεί η Ελλάδα βρήκε τη λύση. Κόντυνε το σχήμα, έγινε πιο γρήγορη, μπόρεσε να πιέσει σε όλο το γήπεδο και αίφνης όλα έγιναν εύκολα. Εκανε, λοιπόν, ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Χαραλαμπόπουλο να σημειώνει 7 σερί πόντους σε λιγότερο από ένα λεπτό, βάζοντας τις βάσεις για το δεύτερο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα η Εθνική “πατούσε” καλύτερα στο γήπεδο, προκάλεσε ασφυξία στους Βέλγους με την άμυνα της και επέκτεινε το σερί της στο 17-0 (από 28-28 το σκορ έγινε 45-28 στο 25′), κάνοντας 9 λεπτά να δεχτεί πόντο!

Το παιχνίδι, πάντως, δεν τελείωσε σε εκείνο το σημείο. Το Βέλγιο εκμεταλλεύτηκε την επιπολαιότητα των Ελλήνων διεθνών και ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 14-2, μειώνοντας τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (51-50 στο 35′). Σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα σοβαρεύτηκε (σε άμυνα και επίθεση) και ο Παπαγιάννης έκανε τη διαφορά κάτω από τα δύο καλάθια, σημειώνοντας 8 από τους 10 πόντους του σερί 10-0 με το οποίο τελείωσε η εθνική ομάδα το παιχνίδι.

ΒΕΛΓΙΟ-ΕΛΛΑΔΑ 52-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 28-36, 36-49, 52-63
ΒΕΛΓΙΟ (Μπουφιού): Ακιαζίλι 21 (3), Βαν Ντεν Μπέργκε, Μπόισε, Ριάχι 2, Κασερό 12 (2τρ., 5ρ., 4κλ.), Μαντόκι, Μποζάν, Βέρβορτ 2, Ντε Κουσεμάκερ 2, Βάνλαρ 2 (4κλ.), Βάντεν Μπέργκε 2, Ρόχιερς 9.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Κόνιαρης 8 (3κλ.), Ντουζίδης, Καμάρας, Φλιώνης 3, Μιχαλούτσος 3 (1), Πεφάνης 2, Σκουλίδας 8 (1τρ., 6ρ., 5ασ.), Ψυχίδης 2, Φραγκιαδάκης 2, Μουράτος 6, Παπαγιάννης 16 (11ρ.), Χαραλαμπόπουλος 13 (7ρ.).