EURO U16 – Προελαύνουν Ιταλοί και Σέρβοι (+vd)

Η Σερβία ολοκλήρωσε αήττητη τη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ Παίδων, αφού νίκησε την Πολωνία 70-62, παρ’ ότι προηγήθηκε μόνο για 9 λεπτά σε ολόκληρο το ματς. Στα τελευταία 2,5 λεπτά πάντως έκανε επιμέρους 8-2 και τερμάτισε στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου, σε συνδυασμό με τη νίκη της Γαλλίας επί της Γερμανίας (55-49). Υστερα από αυτό το αποτέλεσμα, η διοργανώτρια Λιθουανία έμεινε εκτός οκτάδας…

Στον 5ο όμιλο, η Κροατία έκανε το “3 στα 3” στη δεύτερη φάση μετά τη δύσκολη νίκη επί της Ουκρανίας με 70-67 και προκρίθηκε στους “8” του Ευρωμπάσκετ. Οι Ουκρανοί, αντιθέτως, έμειναν εκτός οκτάδας, κι ενώ είχαν δύο ευκαιρίες να στείλουν τον αγώνα στην παράταση στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά τα τρίποντα του Κόμπετς δεν βρήκαν στόχο…

Αν και αδιάφορη η Λετονία, προηγήθηκε νωρίς με 32-10 και νίκησε εύκολα την Τουρκία με 77-68, σημειώνοντας 30 πόντους από λάθη των Τούρκων, ενώ η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε ούτε απέναντι στην Ισπανία. Οι “ατζούρι” επικράτησαν εύκολα με 74-62 και παρέμειναν η μοναδική αήττητη στη διοργάνωση.