EURO U16: Ηττα-αποκλεισμός από τη Σερβία

Ονειρο ήταν και πάει… Η Ελλάδα πάλεψε ξανά επί 40 λεπτά αλλά στο τέλος γνώρισε άλλη μία ήττα, αυτή τη φορά από τη Σερβία με 82-74. Το αποτέλεσμα είναι να μείνει μαθηματικά εκτός οκτάδας, συνεπώς το αυριανό παιχνίδι με τη Ρωσία (την ίδια ώρα, 16:45) έχει σημασία μόνο για τη θέση στην οποία θα τερματίσει η Εθνική στον 5ο όμιλο.

Οπως έγινε και μία μέρα πριν, κόντρα στη Γερμανία, η Ελλάδα ξεκίνησε καλά και όσο σκόραρε ο Λιάπης (16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) άντεχε, ακόμα και μετά το «νεκρό διάστημα» από το 13’ μέχρι το 19’, κατά το οποίο δεν σημείωσε ούτε ένα σουτ εντός πεδιάς. Οι Σέρβοι ξέφυγαν 38-26 στο 19’ και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 9 πόντων αλλά η άμυνα ζώνης έφερε άμεσα αποτελέσματα, σε συνδυασμό με την ευστοχία των διεθνών έξω από τα 6,75μ. (10/25τρ.).

Ο Λιάπης σταμάτησε να σκοράρει στο 2ο ημίχρονο (δεν σημείωσε πόντο μετά το 22’) αλλά ο Παπαδιονυσίου ανέλαβε δράση σε δημιουργικό και εκτελεστικό ρόλο και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε στο 28’ (54-54), ενώ στο 32’ προηγήθηκε έπειτα από πολλή ώρα (61-59). Στο τέλος, όμως, οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη τα έκαναν θάλασσα…

Μετά τις δύο βολές του Παπαδιονυσίου που έκαναν το σκορ 74-74 με 1’15’’ να απομένουν, ο Ρέμπιτς έβαλε το πιο κρίσιμο τρίποντο του αγώνα, οι Λιάπης, Παπαδιονυσίου αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα και οι Καπλάνοβιτς, Ρέμπιτς έγραψαν το τελικό σκορ με άλλες 5 βολές.

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 74-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 33-42, 56-59, 74-82
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Νικολάου 2, Παπαδιονυσίου 13 (3τρ., 7ασ.), Κεφάλας 5 (1), Σπυριδωνίδης 6 (2), Πουλιανίτης, Σπυρόπουλος 10 (7ρ., 6ασ.), Γκέλιος, Λιάπης 18 (3τρ., 4κλ.), Θεοδώρου 3, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 10, Χαραλαμπόπουλος 4.
ΣΕΡΒΙΑ (Νικίτοβιτς): Ρέμπιτς 16 (1), Πούσιτσα 7 (3κλ.), Τζουκάνοβιτς 16 (1), Γκούντουριτς 8 (8ρ.), Μαϊστόροβιτς 2, Πόποβιτς, Τέγιτς 7 (2), Καπλάνοβιτς 11 (1τρ., 7ρ., 3κ.), Σάλιτς 11, Ρίστιτς 4.