Euro U16: Το πανόραμα της 3ης ημέρας (+vds)

maledonΚαι τώρα οι Γάλλοι! Όπως αναμενόταν, η πανίσχυρη Λιθουανία νίκησε εύκολα τη Γαλλία 75-64 στο ένα από τα δύο βραδινά παιχνίδα της 3ης ημέρας και έστειλε τους “τρικολόρ” στο δρόμο της Ελλάδας στον αυριανό προημιτελικό (16/8, 19:30) του Ευρωμπάσκετ U16 του Ράντομ. Οι Γάλλοι έχουν πάει στο Ράντομ χωρίς τον κορυφαίο παίκτη τους, τον Σέκου Ντουμπουγιά, αποτελούν όμως παραδοσιακά μία ομάδα που διακρίνεται σε επίπεδο Παίδων, καθώς η τελευταία φορά που έμειναν εκτός οκτάδας σε Ευρωμπάσκετ U16 ήταν το 1985!

4ος όμιλος: Πρώτη και αήττητη η Φινλανδία

Εχοντας ήδη νικήσει Ελληνες και Σέρβους, η Φινλανδία δεν θα μπορούσε να κολλήσει στους Εσθονούς… Η ομάδα-έκπληξη του Ευρωμπάσκετ “άνοιξε” το σκορ χάρις σε ένα σερί 13-0 στη δεύτερη περίοδο και νίκησε εύκολα (και) την Εσθονία 79-61, κάνοντας το τρία στα τρία στον 4ο όμιλο. Η ομάδα του Μίκα Σοπάνεν είχε ξανά τα στοιχεία που έδειξε και στα προηγούμενα παιχνίδια: ενέργεια, ταχύτητα, ομαδικότητα (19 ασίστ) και επιθετική άμυνα (14 κλεψίματα). Αυτή τη φορά μάλιστα δεν χρειάστηκε καν τα τρίποντα για να καταβάλλει την εμφανώς ασθενέστερη Εσθονία…

3ος όμιλος: Ανίκητοι οι Λιθουανοί, ζορίστηκε το Μαυροβούνιο

Διαδικαστική υπόθεση ήταν και ο τρίτος αγώνας για τη Λιθουανία. Η ομάδα του Μάντας Σέρνιους νίκησε στο ρελαντί τη Γαλλία 75-64, ολοκληρώνοντας της υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση με απολογισμό 3-0 και διαφορές 28,3 πόντων κατά μέσο όρο! Οι Λιθουανοί άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ στα μέσα της δεύτερης περιόδου (23-10) και δεν απειλήθηκαν ποτέ ξανά από εκεί και πέρα, όσο lithuania u16κι αν προσπάθησαν οι “τρικολόρ”. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 πόντους υπέρ της “Λιέτουβα” και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα… χρειάστηκε το Μαυροβούνιο μέχρι να καταβάλει τη Βοσνία με 64-58 και να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στον 3ο όμιλο. Οι Βόσνιοι ξέφυγαν με 29-19 στο 15′ και προηγήθηκαν με 56-50 στο 35′, κάπου εκεί όμως τα τρία αστέρια των Μαυροβούνιων ανέλαβαν δράση. Οι Κλιάγιτς (9π., 7ασ., 3κλ.), Ζίζιτς (20π., 11ρ.), Ντρόμπνιακ (17π., 6ρ., 5ασ.) πέτυχαν όλους τους πόντους της ομάδας τους στα τελευταία πέντε λεπτά και το Μαυροβούνιο έκλεισε το ματς με επιμέρους 14-2, παίρνοντας εν τέλει πήρε τη νίκη. Ο Ιλιτς (11π.) ήταν ο μόνος παίκτης με δψήφιο αριθμό πόντων από τη μεριά της Βοσνίας, η οποία πλήρωσε ακριβά τα 21 λάθη της.

1ος όμιλος: Πρώτη η Ισπανία, έκπληξη από τη Σουηδία

Αήττητη τερμάτισε τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση η Ισπανία, που νίκησε και την Ιταλία 70-63, κατακτώντας έτσι χωρίς προβλήματα την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο του τουρνουά. Μόνο εύκολα πάντως δεν επιτεύχθηκε αυτή η νίκη για τη “φούρια ρόχα”, η οποία χρειάστηκε ένα επιμέρους 15-2 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ώστε να μετατρέψει το 49-52 σε 64-54, με τον Ταμάγιο να βάζει τρία τρίποντα-μαχαιριές στα τελευταία 4,5 λεπτά. Ο Παλούμπο ήταν ο κορυφαίος από τη μεριά των persson_sweden_u16“ατζούρι”, που αρκετές ώρες αργότερα έλαβαν ένα μάλλον απρόσμενο δώρο από τη Σουηδία…

Την έκπληξη της ημέρας έκανε η Σουηδία στο παιχνίδι που έκλεισε την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ, αλλάζοντας μάλιστα και τη σειρά κατάταξης στον 1ο όμιλο. Οι “βίκινγκς” νίκησαν τη Λετονία 68-66 και παρότι δεν απέφυγαν την τέταρτη θέση, έριξαν τη Λετονία στην τρίτη και ανέβασαν τους Ιταλούς στη δεύτερη, μέσω της τριπλής ισοβαθμίας που δημιουργήθηκε στην κατάταξη. Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Ερικ Πέρσον (φωτό), ο οποίος πέτυχε 32 πόντους, συμπεριλαμβανομένων και των διαδοχικών τριπόντων στο τελευταίο λεπτό που βοήθησαν τους Σουηδούς να μετατρέψουν το 52-59 (36′) σε 64-60 μόλις 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη!

2ος όμιλος: Πρώτη η Κροατία, “τζάμπα” νίκη η Γερμανία

Η Γερμανία πήρε τη νίκη, όχι όμως και τη διαφορά… Η “νασιονάλμανσαφτ” ήταν εντυπωσιακή επί 34 λεπτά, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (44-29) και υποχρέωσε την Τουρκία στην πρώτη ήττα της με 71-65, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει μία διαφορά που θα της επέτρεπε να αναρριχηθεί στην πρώτη ή στη δεύτερη θέση του ομίλου. Οι Γερμανοί επικράτησαν πάντως πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, εκμεταλλευόμενοι την σταθερά καλή άμυνα και την ευστοχία τους από μακρινή απόσταση (9/22τρ.). Αγνώριστοι σε σχέση με τους πρώτους δύο αγώνες τους ήταν οι Τούρκοι, οι germany-turkey u16οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 67-48 στο 34′, πριν σώσουν τα προσχήματα με ένα επιμέρους 17-4 στα τελευταία έξι λεπτά.

Το “δώρο” της Γερμανίας δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από την Κροατία… Η ομάδα του Βλάντιμιρ Κρστιτς έκανε περίπατο απέναντι στη διοργανώτρια Πολωνία, τη νίκησε με το πειστικό 67-48 και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο, καθώς υπερτέρησε στην τριπλή ισοβαθμία που δημιουργήθηκε στην κορυφή. Οι Γιάνκοβιτς (19π., 7ρ.), Τσουμπρίλο (13π., 7ρ., 5ασ., 3κλ.) και Σάμανιτς (11π., 14ρ., 4ασ., 4κ.) ήταν οι κορυφαίοι των Κροατών, οι οποίοι κυριάρχησαν στο γήπεδο χάρις στην άμυνα και τα ύψη τους. Ενδεικτικά, οι παίκτες του Κρστιτς έκοψαν 10 σουτ και επιχείρησαν 44 από τα 61 σουτ που είχαν συνολικά μέσα από τη ρακέτα, απ’ όπου προήλθαν και οι 46 από τους 67 πόντους τους!