Euro U16: Ισπανία Vs Κροατία για το χρυσό στο Νόβι Σαντ

Ο ευρωπαϊκός θρόνος σε επίπεδο παίδων θα έχει νέο κάτοχο στο Νόβι Σαντ. Η Κροατία πέταξε νοκ άουτ την πρωταθλήτρια Γαλλία, αφού τη νίκησε 65-58 στον πρώτο ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16 και θα αντιμετωπίσει στον αυριανό τελικό την Ισπανία. Η γνωστή τετράδα οδήγησε πάλι εκ του ασφαλούς την ομάδα του Μίλαν Καράκας. Οι Πρκάτσιν, Τίσμα, Μπόσνιακ και Περάσοβιτς πέτυχαν 64 από τους 65 πόντους της Κροατίας (!), η οποία κράτησε στο 29,2% τους Γάλλους και έλεγξε το παιχνίδι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και ύστερα, ξεφεύγοντας ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο.

Στον άλλον ημιτελικό η Ισπανία κατέστησε από νωρίς σαφές ότι είναι η καλύτερη ομάδα το γήπεδο και επικράτησε της Τουρκίας με 67-57. Η “φούρια ρόχα” δημιούργησε διαφορά 6-9 πόντων στην δεύτερη περίοδο και παρότι δεν μπόρεσε να κάνει ένα από τα γνωστά ξεσπάσματά της και να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα. Εν τέλει “καθάρισε” τον ημιτελικό στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν οι Γκαρούμπα, Αλντερέτε ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα και έκαναν το σκορ 62-46 στο 36’. Οι Τούρκοι δεν έριξαν τη διαφορά κάτω από τους εννέα πόντους και το ισπανικό… εξπρές συνέχισε ακάθεκτο την πορεία του.

Η διοργανώτρια Σερβία θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στο ματς για τις θέσεις 5-6 του Ευρωμπάσκετ. Εκμεταλλευόμενη τις περισσότερες επιθετικές λύσεις της, η ομάδα του Βλάντα Βουκόιτσιτς νίκησε την Λιθουανία 73-66 στον δεύτερο αγώνα για τις θέσεις 5-8, παρότι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης έβλεπε την πλάτη της αντιπάλου της.

Στους αγώνες για τις θέσεις 9-12, η Γερμανία επικράτησε εύκολα της Ιταλίας με 93-80, έχοντας ποσοστό 52% εντός πεδιάς και 26 ασίστ. Η “νασιονάλμανσαφτ” προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Δραματικό φινάλε είχε ο άλλος αγώνας για τις θέσεις 9-12. Το Ισραήλ νίκησε την Εσθονία 72-71 αλλά λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει, όταν έχασε διαφορά έξι πόντων στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ 72-70 και 8΄΄ να απομένουν υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ. Ο Ρίσμα έχασε όμως την δεύτερη βολή και στα υπολειπόμενα 8΄΄ οι Εσθονοί δεν κατάφεραν καν να σουτάρουν εντός χρόνου.

Υποβιβάστηκαν Γεωργία και Ολλανδία

Η Ολλανδία και η Γεωργία θεωρούνταν εξ’ αρχής οι πιο αδύναμες ομάδες της διοργάνωσης και αυτό επιβεβαιώθηκε και στο γήπεδο. Η Σλοβενία δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και επιβλήθηκε σχετικά εύκολα της Ολλανδίας με 77-62 στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 13-16, στέλνοντας τους “οράνιε” στην β’ κατηγορία. Εκεί θα βρίσκεται του χρόνου και η Γεωργία, η οποία πάλεψε στο άλλο παιχνίδι αλλά ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 83-81. Οι Μαυροβούνιοι είχαν σταθερά το προβάδισμα επί 35 λεπτά, ωστόσο χρειάστηκαν ένα φόλοου του Ζούγκιτς 2,8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και ένα άστοχο λέι-απ του Μερκβιλάτζε στην εκπνοή για να πάρουν τη νίκη.

Όλοι οι αγώνες της ημέρας:

Ημιτελικοί

Κροατία – Γαλλία 65-58 (Πρκάτσιν 21π., 15ρ., Μπόσνιακ 16π., 11ρ. – Ντιαμπάτε 9π., 11ρ.)
Τουρκία – Ισπανία 57-67 (Σενγκιούν 12π., 5ρ., 4ασ., 3κλ. – Αλντερέτε 25, Γκαρούμπα 14π., 18ρ.)

Αγώνες για τις θέσεις 5-8

Λιθουανία – Σερβία 66-73 (Τουμπέλις 14π., 11ρ., 3κ. – Στεφάνοβιτς 18, Μούσικιτς 12)
Λετονία – Ελλάδα 64-73 (Λιέπινς 14 – Νικολαΐδης 16π., 8ρ., Καλόγηρος 14π., 12ρ.)

Αγώνες για τις θέσεις 9-12

Ιταλία – Γερμανία 80-93 (Πρόσιντα 18, Γκραντ 16 – Σαμάρε 20π., 8ρ., Χουκπόρτι 12π., 6/7δ.)
Ισραήλ – Εσθονία 72-71 (Ντοβράτ 16, Λέβι 13π., 17ρ., 6κ. – Κίρσιπου 21π., 8ρ., 5κλ.)

Αγώνες για τις θέσεις 13-16

Ολλανδία – Σλοβενία 62-77 (Μπράθγουεϊτ 19 – Μάλοβτσιτς 22π., 15ρ., Κ. Κλάβτσαρ 10π., 6ρ., 7ασ.)
Γεωργία – Μαυροβούνιο 81-83 (Μερκβιλάτζε 25π., 14ρ., Κιλάτζε 17π., 11ρ. – Ζούγκιτς 30π., 9ρ.)

Ολλανδία – Γεωργία (12:30)

* Η Ολλανδία, η Γεωργία και η ηττημένη της αναμέτρησης Σλοβενία – Μαυροβούνιο υποβιβάζονται στην δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο παίδων.