EURO U16: Ιταλία-Ελλάδα 69-64

Στο ίδιο έργο θεατές… Ποιο είναι αυτό; Η Εθνική Παίδων να βρίσκεται επί 35-38 λεπτά «μέσα» στη διεκδίκηση της νίκης και στο τέλος να καταρρέει σαν πύργος στην άμμο. Κάτι ανάλογο συνέβη και απέναντι στην Ιταλία για τις θέσεις 9-12 του Ευρωμπάσκετ παίδων, από την οποία ηττήθηκε με 69-64.

Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, προηγήθηκε 23-18 στο 12’ και 32-26 στο 17’, δεν δέχτηκε πόντο στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου (41-34) και ξέφυγε με 45-38 στο 26’ και με 58-52 στο 33’. Κάπου εκεί όμως άρχισε η κατάρρευση…

Οι Ιταλοί έκαναν επιμέρους 12-3 στα επόμενα 4’ και προηγήθηκαν 64-61 στο 37’, με τον Μπαλντάσο να εξελίσσεται στον ήρωα της αναμέτρησης (έβαλε και τους 15 πόντους του στο 2ο ημίχρονο) και τον Φοντέκιο να επιβάλλεται με τα αθλητικά του προσόντα (ειδικά το in your face κάρφωμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν… όλα τα λεφτά). Ο πρώτος ήταν αυτός που «καθάρισε» και το ματς με το τρίποντο που έβαλε στα 44’’, κάνοντας το σκορ 69-64.

Το Σάββατο στις 19:00 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα διεκδικήσει την 11η θέση του Ευρωμπάσκετ απέναντι στην Ουκρανία.

ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 69-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 34-37, 46-52, 69-64
ΙΤΑΛΙΑ (Μποκίνο): Μακαφέρι 12 (2), Μπαζίλε, Μερλάτι 4, Ντι Πραμπέρο 4, Νόμπιλε, Μπαλντάσο 15 (3), Ακέλε 4, Βιλντέρα, Φοντέκιο 23 (6/9β., 7/9δ., 1/3τρ., 9ρ., 4ασ., 5κλ.), Μαρίνι, Μπενβενούτι 7.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Νικολάου 5, Παπαδιονυσίου 4, Κεφάλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 4, Πουλιανίτης 3 (1), Σπυρόπουλος 11, Γκέλιος 7, Λιάπης 12 (1), Θεοδώρου 6, Σταμάτης 3, Διαμαντάκος 4 (5λ.), Χαραλαμπόπουλος 2.