Euro U16 – Η Σερβία στο δρόμο της Ελλάδας (+vds)

Η Σερβία είναι το τελευταίο (και πελώριο) εμπόδιο που στέκεται μπροστά από την Ελλάδα, στο δρόμο προς τον τελικό του Ευρωμπάσκετ παίδων. Οι Σέρβοι έκαναν την πιο ολοκληρωτική εμφάνισή τους στο τουρνουά και νίκησαν εύκολα με 76-50 τη Γερμανία στον βραδινό προημιτελικό, με τον πόιντ γκαρντ-ορχήστρα Στέφαν Πένο να έχει 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Η Σερβία προηγήθηκε από το 8′ με 18-7 και ξέφυγε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο 18′ (44-21), έχοντας 7/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Το ρεσιτάλ των Σέρβων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η διαφορά έφτασε μέχρι τους 28 πόντους (76-48) στο τελευταίο λεπτό.

Η Ισπανία πέταξε νοκ άουτ τους Κροάτες, πέρασε και η Ιταλία!

Τη μεγαλύτερη έκπληξη του Ευρωμπάσκετ διέπραξαν οι Ισπανοί! Οι “φούριας ρόχας” νίκησαν 61-59 τους μέχρι πρότινος αήττητους Κροάτες (και μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο) και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους “4” της διοργάνωσης. Η Ισπανία ήταν πολύ καλά διαβασμένη, δεν άφησε το… μέγεθος της Κροατίας να την τρομάξει και με τους Γιούστα, Λόπεθ-Αροστέγκι σε πολύ καλή μέρα, προηγήθηκε ακόμα και 48-28 στο 24′.

Οι Μάζαλιν, Σλάβιτσα πήραν την ομάδα τους στους ώμους τους και πέτυχαν τους 21 από τους τελευταίους 22 πόντους της Κροατίας, η οποία έριξε τη διαφορά στον έναν πόντο στο 37′. Δεν μπόρεσε όμως να περάσει μπροστά, πετώντας στα σκουπίδια τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Με 6,3” να απομένουν και το σκορ 58-61, ο Μάζαλιν κέρδισε φάουλ, έβαλε την πρώτη βολή και έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη, ωστόσο ο Μπέντερ (που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ) αστόχησε εξ επαφής, όπως και ο Μάζαλιν, που μάζεψε και το δεύτερο ριμπάουντ…

Ο Αντρέα Λα Τόρε έκανε επίδειξη του all around ταλέντου του στον 2ο προημιτελικό της ημέρας, οδηγώντας την Ιταλία στη νίκη επί της Τουρκίας με 82-73. Ο Λα Τόρε έβαλε 28 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ στη σπουδαία νίκη επί των Τούρκων, οι οποίοι είχαν πάλι τον Φουρκάν Κορκμάζ (έβαλε 20 από τους 28 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο), αλλά και μόλις 1/15 τρίποντα, έναντι 9/22 των Ιταλών.

Σώθηκε… το ανατολικό μπλοκ

Στους αγώνες για τις θέσεις 9-16 τα τρία από τα τέσσερα φαβορί έκαναν το καθήκον τους. Εξαίρεση αποτέλεσε το Μαυροβούνιο, αφού η Πολωνία επικράτησε με 82-74 και έγινε η πρώτη ομάδα που αν και έμεινε εκτός συνέχειας από την πρώτη φάση, θα παίξει τελικά για τις θέσεις 9-12. Από εκεί και πέρα, η οικοδέσποινα Ουκρανία σάρωσε τη Σουηδία 100-58, ενώ η Λιθουανία νίκησε τη Λετονία 83-74, χάρη σε ένα σερί 11-0 που έκανε στα μέσα της τρίτης περιόδου ενός αγώνα ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε 16 αλλαγές προβαδίσματος και 9 ισοπαλίες. Η Ρωσία απέφυγε κι αυτό το άγχος της σωτηρίας, νικώντας εύκολα το Βέλγιο 78-67 χάρη στην κυριαρχία της κάτω από τα δύο καλάθια και παρά το ρεκόρ πόντων που έκανε στο τουρνουά ο Τόμας Ακιαζίλι (34).

Ολα τα αποτελέσματα:

Προημιτελικοί

Ελλάδα-Γαλλία 42-38 Χαραλαμπόπουλος 14π., 6ρ. – Γκομπόλ 9π., 12ρ.
Τουρκία-Ιταλία 73-82 Κορκμάζ 28 – Λα Τόρε 28π., 11ρ., 5ασ., Μορέτι 19
Κροατία-Ισπανία 59-61 Μάζαλιν 28π., 10ρ. – Λόπεθ-Αροστέγκι 21, Γιούστα 15π., 8ρ.
Σερβία-Γερμανία 76-50 Πένο 23π., 8ρ., 9ασ. – Μπάισλακ 12π., 3κλ.

Θέσεις 9-16

Λιθουανία-Λετονία 83-74 Σεντεκέρσκις 22π., Εκόντας 16π., 11ρ., 4κ. – Κος 19
Ρωσία-Βέλγιο 78-67 Γιακούσιν 17π., 5ασ. – Ακιαζίλι 34π., 14/22σ.
Ουκρανία-Σουηδία 100-58 Μιχάιλιουκ 28π., 9ρ., 4ασ., 3κλ., Τκάτσενκο 20 – Λεκέσεν 16
Μαυροβούνιο-Πολωνία 74-82 Τσάραπιτς 20π., 5κλ. – Σέβιολ 21π., 11ρ., 3κλ., Πονίτκα 16π., 9ρ.