hatziveroglouΠαίδες; Τι… παίδες; Παλικάρια! Η Ελλάδα έκανε την ανατροπή της ημέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που διεξάγεται στο Ράντομ της Πολωνίας, καθώς νίκησε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής τη (θεωρητικά ισχυρότερη) Σερβία 59-55 και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον 4ο όμιλο του τουρνουά, περιμένοντας πια να μάθει την ομάδα που θα αντιμετωπίσει στους “16” (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τη Γαλλία).

Ο Χατζηβέρογλου πέτυχε 12 πόντους με 4/5 τρίποντα και μαζί με τον Ερμείδη ήταν οι δύο παίκτες που βοήθησαν την Ελλάδα να κρατηθεί όρθια και να ανατρέψει διαφορά 13 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Σπουδαία δουλειά στα τελευταία λεπτά έκαναν επίσης και οι Γαργάλης, Σανδραμάνης, που σημείωσαν “μεγάλα” καλάθια και βοήθησαν την Εθνική να “κλέψει” το ματς, παρότι μάζεψε 14 ριμπάουντ λιγότερα και είχε το προβάδισμα όλα κι όλα 94 δευτερόλεπτα στον αγώνα! Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη προκάλεσε πάντως και 23 λάθη, ενώ έκλεψε τη μπάλα 14 φορές, δύο στοιχεία που τη βοήθησαν να κάνει την επική ανατροπή.

Κακό ξεκίνημα, κακή συνέχεια…

Η Ελλάδα αντιμετώπισε εξ αρχής πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση απέναντι στους (πιο) αθλητικούς Σέρβους, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διαφορά έξι πόντων (12-18) και τη διεύρυναν μέχρι τους 9 στο 18′ (21-30). Κι όμως, παρότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σούταρε με 27% εντός πεδιάς, είχε 1/14 τρίποντα, 11 λιγότερα ριμπάουντ και τους Αρσενόπουλο, Χατζηδάκη σε κακή μέρα (3/17 σουτ μαζί), πήγε στα αποδυτήρια όντας μόνο πέντε πόντους πίσω στο σκορ…

Τα πράγματα έμοιαζαν πιο δυσοίωνα στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν οι Σέρβοι απάντησαν στο ελληνικό σερί (9-0) με ένα δικό τους ακόμα μεγαλύτερο (12-0) και ξέφυγαν με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (31-44 στο 26′). Σε εκείνο το σημείο όμως η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη κατάφερε να ξαναμπει στο ματς, αφενός χάρις στη ματς-απ ζώνη (για δεύτερο σερί ματς αποδείχθηκε η πιο ενδεδειγμένη λύση στην άμυνα) και αφετέρου στους Ερμείδη και Χατζηβέρογλου.

…επικό φινάλε!

Αυτοί οι δύο κράτησαν ουσιαστικά την Εθνική στο παιχνίδι με τα συνεχόμενα μακρινά εύστοχα σουτ, δίνοντας το έναυσμα για την ανατροπή. Από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι υπόλοιποι. Η Ελλάδα έριξε γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και δεν σταμάτησε ποτέ να τη ροκανίζει. Ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη το σκορ έγινε 54-55 και 39,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο Σανδραμάνης έβαλε το τρίποντο του αγώνα, κάνοντας το σκορ 57-55! Από το 5ο λεπτό (8-6) είχε να προηγηθεί η ελληνική ομάδα, η οποία έπαιζε με καρδιά και τη ψυχολογία στα ύψη στην hellas u16τέταρτη περίοδο, την ίδια ώρα που οι Σέρβοι έμοιαζαν να χάνουν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους.

Πέντε πόντους όλους κι όλους πέτυχε η Σερβία στην τέταρτη περίοδο! Ακόμα και το μεγάλο αστέρι τους, ο Μάρκο Πετσάρσκι (ο γιος του γνωστού μας Μίροσλαβ), έχασε δύο κρίσιμες ελεύθερες βολές 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (είχε 10/10 στο πρώτο ημίχρονο)! Εν συνεχεία οι Σέρβοι μάζεψαν το επιθετικό ριμπάουντ, ωστόσο ο Προίσκος έβαλε σωστά τα χέρια του, έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε το φάουλ. Μία εύστοχη βολή του Σανδραμάνη στα 9΄΄ ήταν αρκετή, από τη στιγμή που στη συνέχεια ο Γαργάλης “έκλεψε” το επιθετικό ριμπάουντ μέσα από τα χέρια των Σέρβων. Game Over.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 59-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 27-32, 41-50, 59-55
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Αλτίνης 4, Ερμείδης 6, Μπαλλής 4, Αρσενόπουλος 6, Σανδραμάνης 8, Χατζηδάκης 3, Ζευγαράς, Μπαζίνας, Γαργάλης 3, Χαυζηβέρογλου 12 (4/5τρ., 3κλ.), Προίσκος, Τσουργιάννης 13.
ΣΕΡΒΙΑ (Γιόσιτς): Στογιάνοβ 7 (5ασ.), Ισαΐλοβιτς, Βάσιτς, Βασίλιεβιτς, Νεντέλκοβιτς 5 (3κλ.), Ιλιτς, Παούνοβιτς 15, Σμαΐλαγκιτς 6 (13ρ., 3κ.), Ζιβάνοβιτς 1 (6λ.), Γιοβάνοβιτς 1, Πετσάρσκι 20 (16ρ., 2κ., 6λ.).