EURO U16 – Στους «4» η Κροατία του «Σούπερ Μάριο»

Tο σόου του Μάριο Χεζόνια στο Ευρωμπάσκετ παίδων συνεχίζεται. Ο «Σούπερ Μάριο» έβαλε 30 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές τη μπάλα και η Κροατία έκανε περίπατο στον δεύτερο προημιτελικό της διοργάνωσης, νικώντας τη Ρωσία με 88-62.
Ολα έγιναν εύκολα για την Κροατία μετά το σερί 11-0 που έκανε στο 1ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Αντε Ναζόρ ξέφυγε από νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, την ανέβασε στο +20 (53-33) στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου και προηγήθηκε ακόμα και 86-56 στο 38’. Ο Πάβελ Σιζόβ είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ για τη Ρωσία.

Η Γαλλία χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου και την ηγετική εμφάνιση του Νταμιάν Ινγκλις για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Γερμανίας με 60-56, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την τετράδα του τουρνουά. Οι Γάλλοι βρέθηκαν να χάνουν 36-45 στο 29’ αλλά έκαναν 8 λεπτά να δεχτούν καλάθι και με επιμέρους 18-1 έφτασαν στη νίκη, αν και η «νατσιονάμανσαφτ» πλησίασε σε απόσταση δύο πόντων στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ινγκλις είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους «τρικολόρ», ενώ από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Ντάνιελ Μάιρ με 16 πόντους και 7/9 δίποντα.

Η Τσεχία ακολουθούσε στο σκορ στα 32 από τα 40 λεπτά του 3ου προημιτελικού, στο τέλος όμως επιβλήθηκε της Λετονίας με 68-66 και κατέκτησε το «εισιτήριο» για το Ευρωμπάσκετ που διοργανώνει η ίδια. Οι διοργανωτές πήραν το προβάδισμα με… τετράποντο του Σούλα 1’32’’ πριν από τη λήξη και ο Σλάνινα έβαλε τις νικητήριες βολές στα 7’’, κάνοντας το σκορ 68-66. Η Λετονία είχε την τελευταία ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το σουτ του Σμιτς δεν βρήκε στόχο. Ο Προκόπ Σλάνινα είχε 20 πόντους, 9/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ οι Γκίντερς (15π., 9ρ.), Σμιτς (12π., 13ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των Λετονών.

Η Ισπανία θριάμβευσε στον πρώτο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ παίδων που έγινε στο 10.300 θέσεων CEZ Arena. Οι «φούριας ρόχας» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων στο 14’ (21-11) και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας χωρίς χτυποκάρδια στη νίκη επί της Τουρκίας με 65-54. Ο Ιλιμάνε Ντιοπ έκανε άλλο ένα νταμπλ νταμπλ (13π., 10ρ., 3κ.) για του Ισπανούς, που είχαν επτά παίκτες με περισσότερους από 7 πόντους. Ο Τσέντι Οσμάν έβαλε 17 πόντους, ενώ στα ρηχά έμεινε ο Μετεκάν Μπιρσέν (10π., 8ρ., 5/15σ.) για την Τουρκία, που είχε μόλις 1/19 τρίποντα.

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

Εύκολο έργο είχε η Σερβία απέναντι στην Ουκρανία για τις θέσεις 9-12. Οι Σέρβοι ξέφυγαν στα μέσα της δεύτερης περιόδου και έκαναν περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στη νίκη με το εμφατικό 99-69. Ο Ντούσαν Ρίστιτς (22π., 9/11δ., 9ρ.) ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ ο Βαντίμ Προκοπένκο (23π., 7ρ., 4κ.) ξεχώρισε από την πλευρά της Ουκρανίας.

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Την παραμονή της στην 1η κατηγορία εξασφάλισε η Λιθουανία, που επικράτησε του Μαυροβουνίου με 76-72 και έκανε το 4 στα 4 στο γκρουπ για τις θέσεις 13-16. Ο Εντβίνας Σέσκους (29π., 12/18σ., 8ρ., 6ασ.) ήταν πάλι ασταμάτητος για τη Λιθουανία, που ουσιαστικά έσπρωξε το Μαυροβούνιο στη 2η κατηγορία. Οι Μαυροβούνιοι χρειάζονται πλέον δύο νίκες στα επόμενα ματς (κόντρα στην Πολωνία με 13 πόντους διαφορά) και ισάριθμες ήττες της Πολωνίας.

Η Πολωνία έριξε τη Βουλγαρία στη 2η κατηγορία μετά την εύκολη νίκη της με 104-85, σε ένα ματς στο οποίο είχε σταθερά διψήφια διαφορά πόντων από το 10ο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ο Μίκολαζ Βιτλίνσκι έκανε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση έχοντας 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκ νέου ασταμάτητος (35π., 12/17σ., 11ρ., 7ας., 3κ.), όσο και… μόνος.