Euro U16 – Στους “4”… με το στανιό οι Παίδες!!! (+vd)

Εκανε τη χειρότερη εμφάνιση της στο Ευρωμπάσκετ, σούταρε με 19% στο πρώτο ημίχρονο και είχε σε όλο το ματς 0/17 τρίποντα, πάλι όμως η Εθνική Παίδων βρήκε τον τρόπο να νικήσει τη Γαλλία 42-38 στον πρώτο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ του Κιέβου. Στο πιο… άσχημο παιχνίδι της διοργάνωσης, οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη ήταν στο τέλος οι πιο… ωραίοι μάγκες, αφού όχι μόνο προκρίθηκαν στους “4” ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίδων για πρώτη φορά από το 1999, αλλά εξασφάλισαν παράλληλα και ένα “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17 του 2014!

Σε ένα ματς στο οποίο ακολουθούσε στο σκορ επί 30 λεπτά, οι Παίδες στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων στο πιο κρίσιμο σημείο. Κράτησαν τους Γάλλους χωρίς καλάθι εντός πεδιάς στα τελευταία 7,5 λεπτά, έβαλαν όλες τις κρίσιμες βολές (ο Κόνιαρης έκανε το σκορ 40-36 στα 51” και ο Χαραλαμπόπουλος “έγραψε” το τελικό σκορ στο 1”) και κράτησαν τα λάθη τους σε μονοψήφιο νούμερο (9), δείχνοντας ξανά χαρακτήρα όταν οι συνθήκες το απαιτούσαν. Σειρά πια έχει ο αυριανός ημιτελικός (18:45), όπου περιμένουμε το νικητή του αποψινού αγώνα Σερβία-Γερμανία (21:00)…

Το τραγικό πρώτο ημίχρονο…

Για να φτάσει, πάντως, μέχρι την πηγή, η Εθνική χρειάστηκε να δεινοπαθήσει… Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χαραλαμπόπουλος κρατούσε μόνος του όρθια την Εθνική. Ο Παπαγιάννης έκανε δύο φάουλ από το 5ο λεπτό και ελλείψει του “πύργου” της η Ελλάδα είχε σοβαρά προβλήματα στην επίθεση απέναντι στους κινητικούς και αθλητικούς Γάλλους. Αποτέλεσμα; Η Εθνική να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους, όλους από τον Χαραλαμπόπουλο, και τους υπόλοιπους παίκτες να έχουν όλοι μαζί 0/12 σουτ και 2 λάθη!

Χρειάστηκε να περάσουν 11 λεπτά για να σημειώσει καλάθι κάποιος άλλος παίκτης (Μιχαλούτσος) και ευτυχώς στο μεταξύ η ελληνική άμυνα δεν είχε επιτρέψει στους “τρικολόρ” να ξεφύγουν στο σκορ. Το μεγαλύτερο προβάδισμα που πήρε η Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο ήταν το 13-20 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει 19,4% εντός πεδιάς (6/21 δίποντα, 0/10 τρίποντα) και 10 λιγότερα ριμπάουντ (18 έναντι 28 των Γάλλων)!

…και η ελληνική αντεπίθεση

Το σκηνικό αυτό δεν άλλαξε μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν οι Γάλλοι προηγήθηκαν με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (17-27 στο 25′). Σε εκείνο το σημείο άρχισε η ελληνική αντεπίθεση. Με τον Παπαγιάννη να κατευθύνεται στον πάγκο με τρία φάουλ, ο Μανουσέλης κόντυνε το σχήμα (Φλιώνη, Κόνιαρη, Μιχαλούτσο, Καμάρα και Χαραλαμπόπουλο) και η Εθνική πίεσε καλύτερα, έκλεψε μπάλες και απέκτησε έναν υποτυπώδη ρυθμό στην επίθεση, μέσα από την άμυνά της.

Οι Γάλλοι έμειναν επί 6 λεπτά χωρίς καλάθι και με ένα επιμέρους 14-3 η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με καλάθι του Μιχαλούτσου 31-30 στο 31′. Ηταν προφανές ότι τα χειρότερα είχαν περάσει… Με την είσοδο του Παπαγιάννη η Εθνική ισορρόπησε σιγά σιγά τα ριμπάουντ, ανέκτησε την αυτοπεποίθηση της και με τη χρήση της άμυνας ζώνης (2-3) αφόπλισε πλήρως την ομάδα του Μπερνάρ Φορ, που δεν έβρισκε πια ελεύθερο διάδρομο προς την ελληνική ρακέτα.

Χωρίς καλάθι στα τελευταία 7,5 λεπτά οι Γάλλοι

Μετά το καλάθι του Μουράτου στον αιφνιδιασμό που έκανε το σκορ 38-36 με 4,5 λεπτά να απομένουν, η Ελλάδα δεν έβαλε άλλο καλάθι. Ούτε όμως και οι Γάλλοι, οι οποίοι μετά το τζαμπ σουτ του Κορτάλ 7’50” πριν από τη λήξη (έκανε το σκορ 31-34) δεν ξαναβρήκαν στο στόχο απέναντι στη ζώνη 2-3 της Ελλάδας. Τέσσερις βολές από τους Κόνιαρη, Χαραλαμπόπουλο στο φινάλε ήταν αρκετές για να χαρίσουν στην Εθνική την 7η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και ταυτόχρονα την ιστορική πρόκριση στους “4” της διοργάνωσης.

ΕΛΛΑΔΑ-ΓΑΛΛΙΑ 42-38
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Κόνιαρης 8, Ντουζίδης, Καμάρας, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος 4, Πεφάνης, Σκουλίδας 4 (8ρ.), Φραγκιαδάκης, Μουράτος 2, Παπαγιάννης 8 (13ρ.), Χαραλαμπόπουλος 14 (6ρ.).
ΓΑΛΛΙΑ (Φορ): Λεμπέφ 7 (1), Σαμ, Κορτάλ 2, Τσουάφ, Ντενί 5 (1), Λουμπακί 5 (1τρ., 7ρ.), Νουά 6 (7ρ.), Γκομπόλ 9 (12ρ.), Ονά Εμπό 1, Μπλες.