Euro U16 – Στο τέλος νικάει η Ελλάδα! (+vd)

Η Εθνική Παίδων μας… έβγαλε τη ψυχή, έδειξε όμως και ότι έχει ψυχάρα! Επειτα από 45 δραματικά λεπτά μπάσκετ, η Ελλάδα επικράτησε της Λιθουανίας στην παράταση με 68-65 και με την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια (…σε συνδυασμό με την ήττα της Ισπανίας από τη Γερμανία, λίγο νωρίτερα) προκρίθηκε από σήμερα στην προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ U16 του Κιέβου.

Ο Κόνιαρης έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στο Ευρωμπάσκετ και όχι μόνο προσέφερε πολύτιμες επιθετικές λύσεις, αλλά πέτυχε και τις πιο σημαντικές βολές του αγώνα, “γράφοντας” το τελικό σκορ 4” πριν από τη λήξη (…σε μία μέρα που η Εθνική είχε 18/30). Ο Παπαγιάννης είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ χωρίς να είναι καν σε… καλή μέρα, ενώ άλλοι δύο παίκτες (Χαραλαμπόπουλος, Σκουλίδας) έκαναν νταμπλ-νταμπλ για την Εθνική, η οποία έκανε στο τέλος τη διαφορά με τα ριμπάουντ (52-41) και τον χαρακτήρα της.

Κι όμως, το ξεκίνημα δεν προϊδέαζε για το δραματικό φινάλε που θα ακολουθούσε. Η Εθνική έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, προηγήθηκε 13-4 στο 5′ και στο 11′ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (26-16), σε εκείνο το σημείο όμως χρεώθηκε με 3ο φάουλ ο Χαραλαμπόπουλος και ταυτόχρονα άρχισαν και τα προβλήματα. Ο Παπαγιάννης δεν ήταν καλός επιθετικά, τα περιφερειακά σουτ άρχισαν να μην βρίσκουν στόχο (η Εθνική είχε 4/7 τρίποντα στα πρώτα 11′ και 0/13 στα υπόλοιπα 34′) και στην άλλη άκρη του γηπέδου ο Μπελιάουσκας έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Παράλληλα, οι Λιθουανοί “έβγαζαν” μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και όταν άρχισαν να πετυχαίνουν και μερικά εύκολα καλάθια στο transition, απέκτησαν και τον έλεγχο του αγώνα.

Η ομάδα του Γκιεντράιτις ισοφάρισε 31-31 στο 18′ και μπήκε στην τρίτη περίοδο με επιμέρους 16-4, το οποίο της έδωσε το προβάδισμα με 51-41 στο 28′. Αίφνης, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε στην πιο δυνατή… θαλασσοταραχή από την αρχή της διοργάνωσης. Και έδειξε χαρακτήρα, ξεπερνώντας την χάρη στην άμυνά της. Με μπροστάρη τον Χαραλαμπόπουλο, οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη έκαναν ένα επιμέρους 17-3 στα επόμενα πέντε λεπτά και προηγήθηκαν 58-54 στο 33′. Δεν έβαλαν όμως άλλο καλάθι μέχρι το τέλος του κανονικού αγώνα…

Ο Βάρνας ισοφάρισε (60-60) με τρίποντο 1’26” πριν από το τέλος και οι κακές επιθετικές προσπάθειες και των δύο ομάδων έστειλαν το ματς στην παράταση, αφού ο Αντρουσκέβιτσους αστόχησε δύο φορές ελεύθερος σε σουτ τριών πόντων στα τελευταία 14′‘. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και νευρικές. Ο Κόνιαρης έκανε το σκορ 65-63 με 1/2 βολές στα 29” αλλά ο Βάρνας ισοφάρισε αμέσως στα 19,5” και μετά το τάιμ άουτ οι Λιθουανοί έκαναν φάουλ στον Σκουλίδα, ο οποίος έβαλε μόνο τη δεύτερη βολή, κάνοντας το σκορ 66-65.

Με 14” να απομένουν στο χρονόμετρο, η Ελλάδα έπαιξε τη “μεγαλύτερη” ομαδική άμυνα του ματς (ο Παπαγιάννης έκρυψε το καλάθι από τον Βάρνας, οδηγώντας τον σε άστοχο σουτ υπό κακές προϋποθέσεις, όπως φαίνεται και στην παράπλευρη φωτογραφία), ο Κόνιαρης μάζεψε το “μεγαλύτερο” αμυντικό ριμπάουντ και 4” πριν από τη λήξη έβαλε και τις κρισιμότερες βολές. Στην τελευταία άμυνα δεν έγινε φάουλ σε κάποιον Λιθουανό και αυτό θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο. Ευτυχώς όμως το μακρινό τρίποντο του Αντρουσκέβιτσους (πάλι αυτός!) από τα 8-9 μέτρα δεν βρήκε στόχο…

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 65-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 31-35, 47-52, 60-60 (κ.α.), 65-68
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γκιεντράιτις): Στακελιούνας, Ντιενίνις 7, Αντρουσκέβιτσους 10 (2τρ., 9ρ.), Μπελιάουσκας 15 (5), Σβαμπάρις 4, Σεντεκέρσκις 2, Μπιρούτις, Βάρνας 16 (2), Στόμα, Εκόντας 11 (7ρ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Κόνιαρης 14 (4ασ., 4κλ.), Ντουζίδης 1, Καμάρας 3 (1), Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Πεφάνης, Σκουλίδας 11 (2τρ., 11ρ.), Ψυχίδης, Φραγκιαδάκης 3, Μουράτος 5, Παπαγιάννης 19 (10ρ.), Χαραλαμπόπουλος 12 (1τρ., 10ρ.).