Euro U16 – Τελικός πρωτιάς με Ισπανία (+vds)

Η Ισπανία τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στο Βέλγιο, ωστόσο έκανε ένα ξέσπασμα διάρκειας οκτώ λεπτών στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους 17-3 σκορ άνοιξε τη διαφορά και έφτασε στο τέλος εύκολα στη νίκη με 80-61. Ετσι, ο αυριανός αγώνας με την Ελλάδα αποκτά χαρακτήρα τελικού, αφού ο νικητής θα μεταφέρει μαζί του στη δεύτερη φάση δύο νίκες.

Στον 4ο όμιλο έγιναν τα καλύτερα παιχνίδια της ημέρας. Το απόγευμα η Λετονία έμεινε πίσω στο σκορ με 0-12 αλλά νίκησε με 56-54 την Ιταλία, η οποία… νόμιζε προσωρινά ότι έστειλε το ματς στην παράταση όταν το μακρινό σουτ του Σαβολντέλι βρήκε στόχο 4” πριν από τη λήξη. Ωστόσο, το σουτ χρεώθηκε δίποντο και όχι τρίποντο και στο φινάλε οι Λετονοί πανηγύρισαν έντονα τη νίκη που τους δίνει πιθανότατα το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Αργά το βράδυ, η Κροατία επιβεβαίωσε το χαρακτηρισμό του φαβορί νικώντας τη διοργανώτρια Ουκρανία 79-67, ή μάλλον τον Σβιάτοσλαβ Μιχάιλιουκ, ο οποίος έβαλε 33 πόντους (τους 23 στο πρώτο ημίχρονο) αλλά δεν ήταν αρκετός. Αρκετά δεν ήταν ούτε τα 25 λάθη που έκαναν οι Κροάτες, αφού μάζεψαν συνολικά 61 ριμπάουντ (26 παραπάνω) και η τριάδα Μάζαλιν-Σλάβιτσα-Μπέντερ είχε συνολικά 56 πόντους, 30 ριμπάουντ και 15 ασίστ!

Στον 2ο όμιλο, η Γερμανία προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά στο 35′ αλλά δεινοπάθησε μέχρι να καταβάλει τη Λιθουανία, η οποία πλησίασε μέχρι τους δύο πόντους και είχε και την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στον αντίποδα, εύκολο έργο είχε η Τουρκία απέναντι στη Σουηδία, την οποία νίκησε εύκολα 67-44 και οδεύει προς το 3 στα 3 στον 2ο όμιλο.

Την πρώτη της νίκη σημείωσε στον 3ο όμιλο η Γαλλία, η οποία ξέφυγε στο σκορ χάρη σε ένα σερί 16-0 και νίκησε με 80-71 το μαχητικό Μαυροβούνιο, το οποίο πλησίασε μέχρι τους 5 πόντους στο 37′. Η Σερβία, από τη μεριά της, έκανε το δύο στα δύο επικρατώντας της Πολωνίας με 62-48, παρ’ ότι υπέπεσε στον εξωφρενικό αριθμό των 31 λαθών! Μάζεψε όμως και 25 ριμπάουντ παραπάνω, σκεπάζοντας τα δύο καλάθια.

Ολα τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Ελλάδα-Ρωσία 68-60 Φλιώνης 16π., 8ρ., Παπαγιάννης 12π., 13ρ., 7κ.
Ισπανία-Βέλγιο 80-61 Βιλά 17π., 8ρ., Ροντρίγκεθ 15π., 8ρ. – Ακιαζίλι 22π., 4κλ.

1. Ισπανία 2-0 167-121 4
2. Ελλάδα 2-0 131-112 4
3. Βέλγιο 0-2 113-143 2
4. Ρωσία 0-2 120-157 2

2ος όμιλος

Λιθουανία-Γερμανία 68-71 Βάρνας 24π., 5κλ. – Κίελ 13π., 15ρ.
Τουρκία-Σουηδία 67-44 Κορκμάζ 25π., 4κλ. – Λεκέσν 17π., 4κλ.

1. Τουρκία 2-0 129-99 4
2. Γερμανία 1-1 127-130 3
3. Λιθουανία 1-1 148-135 3
4. Σουηδία 0-2 108-147 2

3ος όμιλος

Γαλλία-Μαυροβούνιο 80-71 Γκομπό 18π., 14ρ., 3κλ. – Κάραπιτς, Ράντονιτς 12
Πολωνία-Σερβία 48-62 Πονίτκα 12π., 5κλ. – Στογιάνοβιτς 11π., 9ρ.

1. Σερβία 2-0 122-107 4
2. Γαλλία 1-1 139-131 3
3. Μαυροβούνιο 1-1 125-123 3
4. Πολωνία 0-2 91-116 2

4ος όμιλος

Λετονία-Ιταλία 56-54 Στράουτινς 13π., 11ρ. – Σαβολντέλι 14π., 4κλ.
Κροατία-Ουκρανία 79-67 Σλάβιτσα 26, Μάζαλιν 17π., 14ρ., 7ασ., 4κλ. – Μιχάιλιουκ 33π., 9ρ., 6κλ.

1. Κροατία 2-0 170-131 4
2. Ουκρανία 1-1 145-140 3
3. Λετονία 1-1 117-132 3
4. Ιταλία 0-2 118-147 2