Ολοκληρωτική ήταν η επικράτηση της Γαλλίας επί της Τσεχίας με 60-33 στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ παίδων, στον άλλον αγώνα του ομίλου της Εθνικής. Οι “τρικολόρ” δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο (26-23), αφού από εκεί και πέρα μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο. Η αυριανή αντίπαλος της Ελλάδας έβαλε όλους κι όλους 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (3 στην τελευταία περίοδο!), μάζεψε 32 λιγότερα ριμπάουντ (29 έναντι 61) και σούταρε με 24,5% εντός πεδιάς απέναντι στη Γαλλία, που έκανε συντήρηση δυνάμεων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εντυπωσιακό… ποδαρικό έκανε η Γερμανία. Η “νατσιονάλμανσαφτ” έκανε ένα επιμέρους 22-2 από το 2′ έως το 11′ και νίκησε τη Σερβία 67-60, δείχνοντας από την πρώτη μέρα του τουρνουά ότι έχει θέσει ψηλά τον πήχη. Στον αντίποδα, η Λιθουανία ζορίστηκε απέναντι στη μαχητική Σλοβενία, την οποία νίκησε 82-76, παρ’ ότι προηγήθηκε 69-48 στο 33′.

Πολύ πιο πριν, η Ιταλία σημείωσε την πρώτη έκπληξη του Ευρωμπάσκετ, καθώς “γύρισε” διαφορά 11 πόντων και νίκησε με 77-63 την κάτοχο του τίτλου -σε επίπεδο παίδων- Κροατία. Στον άλλον αγώνα του 1ου ομίλου, η Αγγλία του Ανδρέα Καπούλα άντεξε ένα ημίχρονο απέναντι στην πιο ψηλή ομάδα του Ευρωμπάσκετ. Η Τουρκία ξέφυγε στο σκορ με ένα επιμέρους 14-2 στο τρίτο δεκάλεπτο και νίκησε εύκολα την Αγγλία 81-56, σημειώνοντας μάλιστα τους 61 από τους 81 πόντους της μέσα στη ρακέτα!

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ισπανία στον 2ο όμιλο. Οι “φούριας ρόχας” έβαλαν μόνο 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά νίκησαν με 65-63 τη Λετονία, που είχε 2/22 τρίποντα και σε τραγική βραδιά τον καλύτερο της παίκτη, τον Ρένιλντς Μαλμάνις (2/14 σουτ). Αντιθέτως, η βραδιά ήταν πολύ εύκολη για την Ουκρανία, η οποία συνέτριψε τη Ρωσία 87-63 (προηγήθηκε και 87-57), σημειώνοντας 31 πόντους στον αιφνιδιασμό από τα 26 λάθη της αντιπάλου της!

Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος

Τουρκία-Αγγλία 81-56 (Μπαϊκάν 12, Αλεμντάρογλου 9π., 12ρ. – Ντανγκ 13π., 5ρ., 8ασ.)
Ιταλία-Κροατία 77-63 (Ολίβα 27π., 13ρ., 4κλ., Ντοντσέλι 17π., 12ρ., 3κλ. – Αράποβιτς 22π., 10ρ., 5ασ., 6κλ., 7λ.)

2ος όμιλος

Λετονία-Ισπανία 63-65 (Αβενίτις 16 – Γκαρθία 13, Ομέραγκιτς 12π., 9ρ.)
Ρωσία-Ουκρανία 63-87 (Ζούεβ 11 – Κόμπετς 19, Μπάλαμπαν 15π., 10ρ.)

3ος όμιλος

Γερμανία-Σερβία 67-60 (Βίμπεργκ 11π., 13ρ. – Πάβλοβιτς 14π., 10ρ.)
Λιθουανία-Σλοβενία 82-76 (Σαμπόνις 22π., 9ρ., Κριμέλις 17 – Κόντριν 18π., 8/10δ., Κάβας 18)

4ος όμιλος

Πολωνία-Ελλάδα 63-75 (Κ. Ζίβερτ 15π., 5ασ., 4κλ. – Χαραλαμπόπουλος 17π., 8ρ., Σταμάτης 15)
Τσεχία-Γαλλία 33-60 (Σβόμποντα 10 – Γκομπό 10π., 13ρ.)