Η Γαλλία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα να νικήσει την Πολωνία 65-45 και να διπλασιάσει τις νίκες της στον 4ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ παίδων. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, η αυριανή αντίπαλος της Ελλάδας έκανε ένα σερί 21-0 σε διάστημα 6 λεπτών και διεύρυνε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, κατακτώντας από σήμερα το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση.

Το πιο συγκλονιστικό παιχνίδι μέχρι τώρα έγινε στον 1ο όμιλο, όπου η Τουρκία ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων και νίκησε στην παράταση την Κροατία 98-95, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Αράποβιτς με 5 φάουλ 38” πριν από τη λήξη. Ετσι όπως διαμορφώθηκε η κατάσταση, η κάτοχος των τελευταίων δύο τίτλων (Κροατία) θα παίξει την πρόκριση στον αυριανό αγώνα με την Αγγλία, η οποία ηττήθηκε νωρίτερα από την Ιταλία με 65-47.

Η Γερμανία έγινε η πρώτη, χρονικά, ομάδα που προκρίθηκε μαθηματικά στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ, αφού νίκησε πολύ εύκολα και τη Σλοβενία 69-50. Στον άλλον αγώνα του 3ου ομίλου, η Σερβία έκαμψε την αντίσταση των γηπεδούχων Λιθουανών και με ηγέτη τον Γιόβαν Σταρίντσεβιτς (28 πόντοι) σημείωσε την πρώτη της νίκη με 70-64.

Η Ουκρανία παρέμεινε αήττητη στον 2ο όμιλο, αφού έκανε ένα ξέσπασμα στο κατάλληλο σημείο (στα τελευταία 6 λεπτά) και νίκησε τη διοργανώτρια Λετονία 73-58. Περίπατο έκανε και η Ισπανία με αντίπαλο τη Ρωσία (88-64), διπλασιάζοντας τις νίκες της στον όμιλο.

Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος

Αγγλία-Ιταλία 47-65 (Ντανγκ 17π., 8ρ., 3κλ. – Ντοντσέλι 15π., 11ρ., 5κλ.)
Κροατία-Τουρκία 95-98 (Αράποβιτς 32π., 13/20σ., 13ρ., Τόμιτς 23, Μάζαλιν 17π., 7ρ., 7ασ. – Γκιουβέν 24, Μπαϊράμ 18π., 7ρ., 4ασ., 4κλ.)

Η βαθμολογία: Τουρκία 2-0, Ιταλία 2-0, Κροατία 0-2, Αγγλία 0-2.