Η Ισπανία δεν θα μπορούσε να την… πατήσει για δεύτερη φορά, όχι από την Πολωνία. Οι «φούριας ρόχας» σημείωσαν εύκολα την πρώτη τους νίκη στο Ευρωμπάσκετ παίδων της Τσεχίας, συντρίβοντας μάλιστα την Πολωνία με 76-47. Οι Πολωνοί έμειναν κοντά στο σκορ περίπου 27 λεπτά (46-38) αλλά το τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 23-8) δεν θα θέλουν να το θυμούνται.
Το ίδιο ισχύει και για δύο Ισπανούς παίκτες, τον Μαρτίν (16π., 8ρ., 4κλ.) και κυρίως τον Ιλιμάνε Ντιοπ, που κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (14π., 11ρ., 7κ.).

Η Λετονία όχι μόνο προκρίθηκε στην επόμενη φάση, αλλά είναι και η μοναδική αήττητη ομάδα στον 3ο όμιλο, μετά το 71-61 επί της Ουκρανίας. Η Λετονία ξέφυγε στο σκορ στα τελευταία 2 λεπτά και είχε ξανά πρωταγωνιστές τους Γκλουντίτις (11π., 4κλ.), Γκεκς (14π., 8ρ.) και Σμιτς (11). Ο Βαντίμ Προκοπένκο ήταν ο κορυφαίος της Ουκρανίας με 21 πόντους, 8/11 σουτ και 12 ριμπάουντ.

Οι Σερκεβίτσιους (18π.) και Σέσκους (15π.) οδήγησαν τη Λιθουανία στη νίκη επί της Γαλλίας, με την οποία ρέφαρε την απρόσμενη ήττα της πρεμιέρας από τη Λετονία. Σε ένα ματς γεμάτο λάθη (41 συνολικά), οι Λιθουανοί ήταν απλά… λιγότερο άστοχοι. Οι «τρικολόρ» μάζεψαν 19 επιθετικά ριμπάουντ αλλά με ποσοστό ευστοχίας 27,9% δεν θα μπορούσαν να περιμένουν πολλά περισσότερα… Ο Νταμιάν Ινγκλις πάντως είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πρώτη η Κροατία, πάλι 40λεπτο ο Βεζένκοφ!

Η Κροατία καπάρωσε από σήμερα την πρωτιά του 4ου ομίλου, καθώς επιβλήθηκε της Τουρκίας με 91-85. Ο Μάριο Χεζόνια ήταν ο ηγέτης των Κροατών με 24 πόντους, ενώ οι 33 πόντοι, τα 5 ριμπάουντ και τα 5 κλεψίματα του Τσέντι Οσμάν δεν έφταναν για τους Τούρκους, όχι με τον καλύτερό τους παίκτη, τον Μετεκάν Μπιρσέν να έχει 1/11 σουτ σε 17 λεπτά.

Ο Σάσα Βεζένκοφ είναι αναντικατάστατος (στην κυριολεξία, αφού για 2η μέρα έπαιξε 40 λεπτά!) αλλά δεν αρκεί για τη Βουλγαρία. Η Ιταλία έκανε επιμέρους 16-3 μέσα σε 5 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο (από 62-63 έκανε το σκορ 78-66) και έφτασε στη νίκη επί της Βουλγαρίας με 84-72, έχοντας μπροστάρηδες τους Ντι Πραμπέρο (26π.), Μπενβενούτι (18π., 12ρ., 4κλ., 5κ.). Οσο για τον Βεζένκοφ; Ο φόργουορντ του Αρη είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, δείχνοντας και πάλι ότι το μέλλον του ανήκει…

Με τον Βιάτσεσλαβ Φεντορτσένκο να πετυχαίνει 33 πόντους  και τον Βασίλι Μαρτίνοφ να προσθέτει άλλους 17 (με 3 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ) η Ρωσία επικράτησε με 91-83 της Σερβίας στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία στον 2ο όμιλο του Euro U16. Οι πιτσιρικάδες της ρωσικής ομάδας έδειξαν ψυχή και στο δεύτερο μισό του ματς, επέβαλλαν το παιχνίδι τους και δεν άφησαν το δίδυμο των Ρέμπιτς (26π.) και Τζουκάνοβιτς (17π.) να τους κάνουν τη ζημιά…

Η Γερμανία διπλασίασε τις νίκες της (71-54) και παρέμεινε στην κορυφή του 2ου ομίλου, σίγουρα όμως με τρόπο που δεν φανταζόταν. Επί 35’ το Μαυροβούνιο αποδεικνυόταν σκληρός αντίπαλος και προηγήθηκε μάλιστα 4’49’’ πριν από τη λήξη με 54-53. Εν συνεχεία… έκλεισε το γενικό διακόπτη. Η «νατσιονάλμανσαφτ» δεν δέχτηκε ούτε πόντο στα υπόλοιπα λεπτά και έκανε σερί 18-0, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 71-54, πολύ πιο δύσκολα όμως απ’ ότι φαίνεται μέσα από το τελικό 71-54… Ο Νέι είχε 14 πόντους για τους Γερμανούς και ο Τζούροβιτς 29 και 4 κλεψίματα για τους Μαυροβούνιους.

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα   Τα αποτελέσματα
Ισπανία – Πολωνία 76-47 Σερβία – Ρωσία 83-91
Ελλάδα – Τσεχία 56-85 Γερμανία – Μαυροβούνιο 71-54
Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ. Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ.

4. Ουκρανία 0-2 2 4. Βουλγαρία 0-2 2

* Οι πρώτες τρεις ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στην επόμενη φάση και οι τελευταίες διεκδικούν την παραμονή τους μέσω του γκρουπ για τις θέσεις 13-16.