EURO U18 – Δεν άντεξαν οι έφηβοι

Στο ίδιο έργο θεατές ήταν οι έφηβοι… Η ελληνική ομάδα αντιστάθηκε σθεναρά απέναντι στην αήττητη Ισπανία, προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου παρ’ ότι σούταρε με 22,6% εντός πεδιάς, στο τέλος όμως δεν άντεξε και γνώρισε νέα ήττα με 52-65, στον πρώτο αγώνα για τη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ U18.

Η Εθνική ήταν “μέσα” στο ματς μέχρι το 37′, όταν ο Αγραβάνης έκανε το 52-57 με τρίποντο και είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο στην επόμενη φάση, αλλά το δεύτερο συνεχόμενο σουτ πίσω από τα 6,75μ. δεν βρήκε στόχο. Από εκεί και πέρα η Ελλάδα δεν έκανε τίποτα σωστά, δεν πέτυχε πόντο στα τελευταία 4 λεπτά και δέχτηκε σερί 0-8, χάνοντας φυσιολογικά.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης φορτώθηκε πάλι από το πρώτο δεκάλεπτο με φάουλ (για δεύτερο παιχνίδι αποβλήθηκε με 5 και έπαιξε μόνο 14,5 λεπτά!), ενώ τα ποσοστά ευστοχίας της Εθνικής ήταν τραγικά (9/32 δίποντα, 7/28 τρίποντα), “ακυρώνοντας” ουσιαστικά την καλή άμυνα στους… big three της Ισπανίας, τους Ερνανγκόμεθ, Χομς, Πέρεθ, που είχαν όλοι μαζί 19 πόντους με 7/23 σουτ.

Πλέον, η Εθνική χρειάζεται ισάριθμες νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια με την Ουκρανία (αύριο στις 16:45) και με την πανίσχυρη Σερβία (την Τετάρτη στις 16:45) για να προκριθεί στους “8”.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 52-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 27-28, 42-45, 52-65
ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 8 (1), Αγγέλου 8 (2), Γόντικας 2, Καραμαλέγκος 5, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2 (0/7σ.), Μήτσιαλος 9 (5ρ., 3κλ.), Νικολακόπουλος, Καμπερίδης 5 (1), Αγραβάνης 13 (3τρ., 3κ.), Τσόντζος, Φακολοπουλίδης.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντίαθ 5 (11ρ., 5ασ.), Πάουλι 15 (3τρ., 7ρ.), Βιθέντο, Νόγκες 3, Τσαπέλα 2, Ερνανγκόμεθ 9 (8ρ.), Πέρεθ 3 (6λ.), Σάιθ 11, Ντιοπ 10 (6ρ., 4κ.), Βιγιένα, Χομς 7.