Euro U18 – Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για τους Εφηβους (vd)

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων γνώρισε την ήττα (και πάλι στον πόντο), αυτή τη φορά από τη Βοσνία με 52-51 και μετά τη νίκη της Ρωσίας επί της Τσεχίας (71-69), η ελληνική ομάδα αποκλείστηκε από την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη  γεγονός που έφερε και ένα φτωχό πρώτο δεκάλεπτο (8-6). Η Βοσνία στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και αυτό ήταν που της έδωσε το προάδισμα με 12-7 στο… , η ελληνική ομάδα απάντησε πλησιάζοντας στον πόντο 13-14, αλλά και πάλι οι Βόσνιοι φάνηκαν πιο εύστοιχοι ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 23-19.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -7 (26-19) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και έτσι μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενη (31-34). Η Εθνική συνέχισε το ίδιο δυνατά καθώς κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων (38-33 στο 32′) Ομως, στη συνέχεια η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς αντεπιτέθηκε και έτσι προηγήθηκε με 52-47 στα 78’’ πριν το τέλος, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μείωσαν στον πόντο (52-51) με τρίποντο του Χατζηνικόλα και μετά από δύο άστοχες βολές του Λούλιτς είχαν την ευκαιρία να φτάσουν στη νίκη, αλλά στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σταμάτης ήταν άστοχος.

ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΝΙΝΗ – ΕΛΛΑΔΑ 52-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-6, 19-23, 31-34, 52-51
ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Μάρκοβιτς): Ζαχίρεβιτς 2, Τσούρεβατς 5, Λάκιτς 3 (1), Γκάτσιτς 8 (1), Λούλιτς 7 (1), Λάζιτς 13 (3), Πόλουτακ 10, Τούνοβιτς 4, Καράματιτς, Άλιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Παπαδιονυσίου 4, Κεφάλας, Σπυριδωνίδης 6, Μήτογλου 6 (11 ρ.), Σπυρόπουλος, Χατζηνικόλας 8 (2), Λιάπης, Κουζέλογλου, Σταμάτης 10, Διαμαντάκος 13 (11 ρ.), Κώττας 4.