EURO U18 – Εκτός οκτάδας η Εθνική (+vd)

Η Εθνική εφήβων “άγγιξε” την έκπληξη όταν προηγήθηκε 53-48 στο 33′ (χρειαζόταν νίκη με 5 πόντους διαφορά για να μην εξαρτάται από το αποτέλεσμα της Ιταλίας), στο τέλος όμως ηττήθηκε με 59-64 από τη Σερβία και έμεινε εκτός οκτάδας στο Ευρωμπάσκετ U18.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειαζόταν νίκη της Ουκρανίας επί της Ιταλίας ακριβώς με 5 πόντους διαφορά για να προκριθεί, ωστόσο οι “ατζούρι” νίκησαν εύκολα με 76-51, παίρνοντας το τελευταίο “εισιτήριο” για τους “8” από τον 5ο όμιλο. Η Εθνική τερμάτισε 5η και θα παίξει πλέον για τις θέσεις 9-12, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στις 19:00 τη Σλοβενία.

Οσον αφορά τον αγώνα με τη Σερβία, η Εθνική μπήκε πολύ άσχημα στο γήπεδο, καθώς έχασε τα 11 από τα πρώτα 12 σουτ που επιχείρησε και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-14 στο 8′ και με 12-25 στο 13′. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι, ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 28′ και πέρασε μάλιστα και μπροστά στο σκορ με 53-48 στο 33′ με σερί 9-0, δεν άντεξε όμως περισσότερο.

Η Σερβία μετέτρεψε στα επόμενα 5 λεπτά το μείον 5 σε συν 6 (55-61) και κράτησε τη διαφορά μέχρι τέλους, αφού η Εθνική δεν είχε λύσεις στην επίθεση, με τον Μήτσιαλο να είναι τραυματίας στον πάγκο (από το χθεσινό παιχνίδι με την Ουκρανία) και τον Αγραβάνη να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ για 3η φορά στο τουρνουά!

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 59-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-19, 26-36, 48-46, 59-64
ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 7 (1), Αγγέλου, Γόντικας 4, Καραμαλέγκος 2, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 16 (3τρ., 8ρ.), Νικολακόπουλος, Καμπερίδης 17 (2), Αγραβάνης 13 (1τρ., 7ρ., 3κ.), Τσόντζος.
ΣΕΡΒΙΑ: Ραντίτσεβιτς 3 (8ασ.), Ποτ 2, Ρέμπιτς 4, Τσβόροβιτς 7 (1τρ., 8ρ.), Αντζουσιτς 17 (5), Γιάνκοβιτς Ν. 20 (8/11δ., 14ρ.), Αντριτς 3 (1), Ρίστιτς, Σάλιτς 8.