EURO U18: Ελλάδα-Ουκρανία 93-67

Η πρώτης της νίκη στην Πολωνία φρόντισε να είναι και… σαρωτική! Η Εθνική Εφήβων επιβλήθηκε της Ουκρανίας με 93-67 για τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16.

Τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, έχοντας πολύ καλά ποσοστά στα σουτ κοντινής απόστασης και με όπλο τους τις ασίστ (22 έναντι 13) έκαναν με τον ιδανικότερο τρόπο το πρώτο βήμα για την παραμονή τους στην Α’ κατηγορία.

Αν και στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα η εθνική βρέθηκε να χάνει με 7-3, στη συνέχει με όπλο της τα καλάθια κάτω από τη ρακέτα μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (14-14, 19-19) και να τελειώσει το δεκάλεπτο με 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές και με σερί 10-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό. (31-21). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την εθνική να είναι εύστοχή κάτω από το καλάθι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +13 (46-33).

Το ίδιο σκηνικό κράτησε μέχρι και το 24′ , όταν και η διαφορά έφτασε το +14 (52-38). Από εκείνο το σημείο οι Ουκρανοί έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 (54-48), ενώ με τα τρίποντα κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο (58-51) για να τελειώσει το δεκάλεπτο με δύο εύστοχες βολές του Λαρετζάκη.

Η τελευταία περίοδο ήταν και η πλέον ιδανική. Η Εθνική έβαλε… γκάζι ανεβάζοντας με το πέρασμα των δεκάλεπτων τη διαφορά. Αφησε την Ουκρανία τρία λεπτά χωρίς καλάθι (36′-39″) εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +30 (88-58), παίρνοντας μια άνετη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 93-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 46-33, 60-51, 93-67
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 9 (1), Λαρεντζάκης 31 (5 τριπ., 6ασ.), Δημητρόπουλος, Δημακόπουλος 1, Τσελεντάκης 4 (1), Δεληγιώργης 20 (1 τριπ., 10 ριμπ., 7 ασ., 8 κλ.), Αγραβάνης 11, Μελισσαράτος 9, Ζούμπος, Καμπερίδης 4, Μαραγκός 4.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μαρκόβ): Αρταμόνοβ 10 (2), Πισίκοβ 1, Ζουΐκοβ 12 (2), Κόμπερτς, Σούντελ 9 (1), Λουγκόβτσοβ, Ζάγκρεμπα 2, Ζουκόβσκι 2, Φουρς 8 (5κλ.), Γκέρουν 23 (7ρ., 3κλ., 6λ.).