Euro U18: Εντυπωσιακοί στην πρεμιέρα τους οι Έφηβοι

Αυτό ήταν ποδαρικό! Η Εθνική Εφήβων μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18 της Σλοβακίας, καθώς νίκησε δια περιπάτου στον εναρκτήριο αγώνα της τη Σλοβενία 81-67, κάνοντας το πρώτο βήμα ώστε να κατακτήσει μία από τις πρώτες δύο θέσεις στον 3ο όμιλο. Τα δύσκολα, βέβαια, έπονται. Η Φινλανδία, άλλωστε, έδειξε με την επιβλητική νίκη επί της Λιθουανίας (82-62) ότι παραμένει σκληρό καρύδι παρά την απουσία του καλύτερου παίκτη της, του Ελιας Βάλτονεν.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης πέτυχε 21 από τους 24 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ο ηγέτης της ελληνικής ομάδας, με τους Γιώργο Καλαϊτζάκη (12π.), Πιλάβιο (16π.) να τον ακολουθούν στο σκοράρισμα. Σε συνολικές γραμμές η Ελλάδα έδειξε εξαιρετική εικόνα στο παρκέ, ήταν πολύ επιθετική στην άμυνα και έπαιξε γρήγορο, όμορφο μπάσκετ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Εν ολίγοις, μας έκανε να αισιοδοξούμε για τη συνέχεια, αν και αυτό ήταν ίσως το πιο εύκολο παιχνίδι που είχε να δώσει…

“Καθάρισε” σε ένα ημίχρονο

Το ξεκίνημα της Εθνικής στο παιχνίδι ήταν ονειρεμένο. Μετά τα πρώτα 4-5 λεπτά τουλάχιστον, διότι τόσο χρειάστηκε για να βρει ρυθμό στην επίθεση και να επιβάλλει το up tempo παιχνίδι που της ταιριάζει. Ενα επιμέρους 12-2 αποτέλεσε την αφετηρία. Η Ελλάδα ξέφυγε με νταμπλ-σκορ στο 7′ (16-8) και με τον Μωραΐτη σε ρόλο εκτελεστή και δημιουργού κατόρθωσε να ανεβάσει σταδιακά τη διαφορά.

Κάπως έτσι το σκορ έγινε 25-10 στο 9′, 34-12 στο 12′, 45-21 στο 16′ και η διαφορά “έκλεισε” στο +24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν τόσο επιβλητική, που ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο έχοντας συνολικό ποσοστό 56,2% στα σουτ, την ώρα που οι Σλοβένοι σούταραν με 27% και είχαν 2/15 τρίποντα.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Κι αυτό διότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν χαλάρωσε ποτέ. Κράτησε τη διαφορά σταθερά μεταξύ των 16 και των 24 πόντων και δεν άφησε τους Σλοβένους να γίνουν ούτε στιγμή απειλητικοί. Άλλωστε, η διαφορά δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους 13 πόντους, κι ας σκόραρε μόνο 12 στην τέταρτη περίοδο η ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-50, 47-69, 67-81
Σλοβενία (Φάρτεκ): Γκάμπερσεκ, Αντολσεκ Χέινε 8, Κλάβζαρ 8, Σούσα 7, Κλάνστσεκ, Λίτσεν 5, Σούσετς 6, Γιάντσαρ Γιαρτς 2, Κράλι 8, Μλάκαρ 8, Γιόγκαν 2, Γκορμπατσόβ 13.
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 12, Μωραΐτης 24 (8ασ.), Καμπερίδης 1, Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 16 (6/8σ.), Δομπρογιάννης 2, Αρσενόπουλος 7, Καμπουρίδης 2, Γάργαλης 4, Λιούνης 4, Βύρλας 2.