Euro U18 – Θρίαμβος Λετονών, στους “4” Τουρκία, Κροατία, Ισπανία (+vds)

Η Λετονία προκρίθηκε με θριαμβευτικό τρόπο στους “4” του Ευρωμπάσκετ εφήβων. Οι διοργανωτές νίκησαν στον προημιτελικό τη Λιθουανία 71-54, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις, τη νέα μεγάλη αποκάλυψη του ευρωπαϊκού μπάσκετ, να σκεπάζει τα δύο καλάθια και να κυριαρχεί απέναντι στον Ντονάτας Σαμπόνις, έχοντας 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 κοψίματα!

Η Τουρκία, από τη μεριά της, πέταξε εκτός συνέχειας τη Σερβία. Η ομάδα του Τανέρ Γκιουνάι επικράτησε με 71-67, καταφέρνοντας να κρατήσει με νύχια και με δόντια μία διαφορά ασφαλείας στα τελευταία 5 λεπτά. Οι Τούρκοι ξέφυγαν με 67-57 στο 36′ και ουσιαστικά “καθάρισαν” το ματς με τη βολή του Μετεκάν Μπιρσέν 17,8” πριν από τη λήξη, που “έγραψε” το τελικό σκορ.

Ωρες πριν, η Κροατία είχε γίνει η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους “4”, μετά την επικράτηση επί της Ρωσίας με 82-72 στον μεσημεριανό προημιτελικό. Η Κροατία ξέφυγε στο σκορ από την πρώτη περίοδο, προηγήθηκε με 19 πόντους διαφορά στο 23′ (48-29) και με κορυφαίο τον Μαρινέλι έφτασε στη νίκη. Οι Ρώσοι κατέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 6 πόντους στο 35′ (69-63) όχι όμως περισσότερο, παρά τις προσπάθειες των Φεντορτσένκο (23π.), Μαρτίνοβ (19π.).

Η Ισπανία έγινε αργά το βράδυ η τελευταία ομάδα που πήρε το “εισιτήριο” για τους ημιτελικούς. Οι “φούριας ρόχας” επιβλήθηκαν της Γαλλίας με 68-59 έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Μαρκ Γκαρθία, ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 18 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα ζευγάρια των ημιτελικών: Λετονία-Κροατία (18:30) και Τουρκία-Ισπανία (20:45).

Οσον αφορά τους αγώνες για τις θέσεις 9-16, τα φαβορί επικράτησαν εύκολα ή δύσκολα. Η Ιταλία δεν έκανε περίπατο, όπως στο παιχνίδι της πρώτης φάσης (είχε νικήσει 97-48!), ωστόσο επιβλήθηκε πάλι της Βουλγαρίας με 67-57 και θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 9-12 κόντρα στην Ελλάδα ή τη Βοσνία. Η Τσεχία έκανε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τη Σλοβενία 87-79, ενώ η Αγγλία νίκησε σχετικά εύκολα την Ουκρανία 71-58.

Ολα τα αποτελέσματα:

Προημιτελικοί

Ρωσία-Κροατία 72-82 Φεντορτσένκο 23π., 9ρ. – Μαρινέλι 22π., 9ασ., Ζγκάνετς 15π., 11ρ.
Τουρκία-Σερβία 71-67 Μπιρσέν 13π., 11ρ., 4ασ., 3κλ. – Ζάγκορατς 18π., 7ρ.
Λετονία-Λιθουανία 71-54 Πορζίνγκις 17π., 8ρ., 6κ., 3κλ. – Σαμπόνις 11π., 10ρ.
Γαλλία-Ισπανία 59-68 Μπουτέιγ 14π., 7ρ., Γιαμπουσέλ 14π., 7ρ. – Γκαρθία 18

Θέσεις 9-16

Ιταλία-Βουλγαρία 67-57 Φοντέκιο 13π., 10ρ. – Βεζένκοφ 12π., 13ρ., 4ασ.
Τσεχία-Σλοβενία 87-79 Σλάνινα 21π., 16ρ., Κούριλ 18π., 6ασ. – Ρέμπετς 21π., 6ρ., 8ασ.
Αγγλία-Ουκρανία 71-58 Νέλσον 19, Οκορο 16π., 15ρ. – Κόμπετς 11
Βοσνία-Ελλάδα 36-63 Πόλουτακ 8 – Σταμάτης 19, Διαμαντάκος 13π., 7ρ.