EURO U18: “Λύγισε” κόντρα στη Λιθουανία η εθνική μας…

Είναι ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης και αυτό το έδειξε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παρκέ. Η Λιθουανία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην εθνική μας ομάδα, την οποία και νίκησε με 81-61, στέλνοντας τους Έλληνες διεθνείς στην δεύτερη θέση και στο δρόμο των νοκ-άουτ αναμετρήσεων στους 16 κόντρα στη Λετονία (2/8, 21:15).

Τα πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά έδωσαν τη θέση τους σε μια μικρή υπεροχή της Λιθουανίας που μεταφράστηκε στο 12-17 (6’35’’). Η ελληνική ομάδα όμως γρήγορα άλλαξε την εικόνα που είχε διαμορφωθεί, οδηγώντας από το 15-20 (7’20’’) στο 27-22 (11’30’’) με τους Καλαϊτζάκη, Πιλάβιο, Μωραϊτη και Αρσενόπουλο να παίρνουν τις προσπάθειες επιθετικά.

Κάπου εκεί ο διακόπτης γύρισε. Οι Λιθουανοί χρησιμοποίησαν το ριμπάουντ (παίρνοντας και πολλές δεύτερες ευκαιρίες) και το μακρινό σουτ και με ένα 23-3 έφτασαν στο 30-45 (19’40’’Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 1/2 βολές έγραψε το 31-45 για να σφραγιστει η δεύτερη περίοδος με το επιμέρους 6-23!

Τα 6μ75 είχαν την… τιμητική τους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την Ελλάδα να βρίσκεται από το 31-47 (21’) στο 40-50 (25’35’’) με εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Πιλάβιο, Καλαϊτζάκη και Καμπερίδη, αλλά και τους Λιθουανούς να απαντούν. Και να ακολουθούν με ένα 6-0 πηγαίνοντας πιο κοντά στο καλάθι πια για το 40-56 (27’30’’) και το 42-62 (29’) με ένα γκολ φάουλ και ένα ακόμη τρίποντο. Η διαφορά ανέβηκε στο +22 (42-64), με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Λιθουανούς να εξακολουθούν να πιέζουν και να φτάνουν στο 45-70 (32’30’’). Η Ελλάδα πλησίασε (51-72, 33’50’’), προσπαθώντας να ανεβάσει την ένταση στη δική της άμυνα και λίγο περισσότερο (59-78, 37’30’’), για να σφραγιστεί ο αγώνας με το τελικό 61-81.

Διαιτητές: Γκλίσιτς, Βοϊνόβιτς, Τσιούλιν

Δεκάλεπτα: 25-22, 31-45, 42-64, 61-81

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 14, Μωραϊτης 12, Καμπερίδης 5, Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 6, Δομπρογιάννης 1, Αρσενόπουλος 8, Καμπουρίδης, Γάργαλης 4, Λιούνης, Βύρλας 4

Λιθουανία (Πετράουσκας): Βέλιτσκα 20, Βαϊτσιούνας, Ουλέτσκας 15, Σαργκιούνας 16, Γιόνκους 2, Νταουγκέλα, Κόζις 3, Βασιλιάουσκας 12, Βένσκους 6, Γιουζάιτις, Κισούνας 7, Λαβρινοβίτσιους