Euro U18 – Μεγάλες νίκες για Τσεχία, Ρωσία (+vds)

Η Τσεχία υποχρέωσε τη Γαλλία στην πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων, φέρνοντας έτσι τα πάνω-κάτω στον 5ο όμιλο της δεύτερης φάσης. Οι Τσέχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκαν 71-64 στο 39′, ωστόσο οι Γάλλοι πλησίασαν στους δύο πόντους με ένα τρίποντο του Ινγκλις και ένα τετράποντο του Μπουτέιγ. Οι “τρικολόρ” είχαν μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν και τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Ινγκλις 2” πριν από τη λήξη δεν βρήκε το στόχο.

Σπουδαία νίκη επί της Λιθουανίας (με 68-59) σημείωσε η Ρωσία, η οποία είχε επί 40 λεπτά το προβάδισμα και αύριο μπορεί να διεκδικήσει την πρώτη θέση στον όμιλο, απέναντι στη Γαλλία. Στο άλλο ματς του 5ου ομίλου η Σερβία προηγήθηκε 62-26 στο 29′ και διέλυσε τη Βοσνία με 77-51, διπλασιάζοντας τις νίκες της στη δεύτερη φάση, μετά το κακό ξεκίνημα.

Η Τουρκία… έκλεψε τη νίκη

Σε… θρίλερ εξελίχθηκε το ντέρμπι κορυφής του 6ου ομίλου, στο οποίο η Τουρκία σόκαρε τους διοργανωτές Λετονούς, τους οποίους νίκησε 64-62 χάρη σε ένα σερί 10-0 στα τελευταία δύο λεπτά! Με αυτή τη νίκη η Τουρκία εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο, αφήνοντας τις υπόλοιπες πέντε ομάδες να παλέψουν για τις υπόλοιπες τρεις θέσεις που οδηγούν στα νοκ άουτ παιχνίδια.

Δραματικό φινάλε είχε και το πρώτο ματς του 6ου ομίλου, στο οποίο η Ισπανία νίκησε δύσκολα την Κροατία 64-63 χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Αγκούστι Σανς (25π.), αν και στο τέλος δέχτηκε ένα σερί 0-7 και χρειάστηκε να δει τον Μπόσνιακ να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή, για να πανηγυρίσει τη νίκη. Τέλος, η Ιταλία συνέτριψε την Αγγλία με το… παιδικό 57-37. Μία μέρα μετά την έκπληξη κόντρα στην Ισπανία, οι Αγγλοι σούταραν με 26%, υπέπεσαν σε 21 λάθη και μοίρασαν όλες κι όλες 3 ασίστ (την πρώτη στο 35′)!

Θέσεις 9-16: Ο Ρέμπετς νίκησε τον Βεζένκοφ

Ούτε οι 30 πόντοι του Αλεξάνταρ Βεζένκοφ στάθηκαν αρκετοί για τη Βουλγαρία, καθώς η Σλοβενία έκανε ένα επιμέρους 18-3 στα τελευταία 6,5 λεπτά και επικράτησε με 85-77 στον πρώτο αγώνα της ημέρας για τις θέσεις 9-16 του Ευρωμπάσκετ εφήβων. Ο Μάτιτς Ρέμπετς ήταν ακόμα καλύτερος από τον Βεζένκοφ και με 29 πόντους, 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ οδήγησε τους Σλοβένους σε μία σημαντική νίκη.

Ολα τα αποτελέσματα:

Θέσεις 1-12

5ος όμιλος

Βοσνία-Σερβία 51-77 Πόλουτακ 16 – Βούτσετιτς 10
Γαλλία-Τσεχία 71-73 Μπουτέιγ 21π., 6/6β., 6/7σ., Ινγκλις 14π., 9ρ. – Σλάνινα 18π., 10ρ.

6ος όμιλος

Ισπανία-Κροατία 64-63 Σανς 25 – Αράποβιτς 13π., 11ρ.
Λετονία-Τουρκία 62-64 Πασέτσνικς 24π., 9ρ., Πορζίνγκις 13π., 12ρ., 6κ. – Ουλουμπάι 19

Θέσεις 13-16

Βουλγαρία-Σλοβενία 77-85 Βεζένκοφ 30π., 10ρ., 4κλ. – Ρέμπετς 29π., 8ρ., 13ασ., 4κλ.
Ουκρανία-Ελλάδα 51-76 Αντίποβ 12 – Σπυριδωνίδης 18π., 4κλ., Διαμαντάκος 16π., 8ρ.

1. Ελλάδα 2-0 164-116 4
2. Ουκρανία 1-1 116-136 3
3. Σλοβενία 1-1 145-142 3
4. Βουλγαρία 0-2 142-173 2