EURO U18: Πολωνία-Ελλάδα 68-61

tsiotras.blogspot.com

Τη δεύτερη ήττα της γνώρισε η Εθνική ομάδα Εφήβων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από τη διοργανώτρια Πολωνία με 61-68.

Τα πολλά λάθη, αλλά και η αστοχία στην τελευταία περίοδο τόσο σε δίποντα όσο και στα σουτ τριών πόντων δεν επέτρεψαν στην Εθνική ομάδα να διεκδικήσει τη νίκη.

Η εθνική βρέθηκε από το ξεκίνημα το αγώνα να κυνηγά το σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα  αν και έχανε με 11-7 κατάφερε λίγο αργότερα να ισοφαρίσει (13-13) αλλά ο Μίχαλακ ήταν αυτός που ανέβασα και πάλι τη διαφορά τελειώνοντας την περίοδο με 19-15

Οι Πολωνοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι ψηλοί της Πολωνίας δεν είχαν αντίπαλο (Νιεντβιέτζκι και Μίχαλακ) ανεβάζοντας τη διαφορά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο +10 (39-29).

Η κατάσταση άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Η Εθνική μπήκε πιο δυνατά και με και με επιμέρους σκορ 13-4 κατάφερε να φέρει τη διαφορά στον πόντο (44-43 στο 23′), ενώ λίγο αργότερα οι 8 συνεχόμενοι πόντοι του Λαρεντζάκη έδωσαν στην Ελλάδα το προβάδισμα για πρώτη φορά (50-53).

Ομως, τα απιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν άντεξαν. Οι ψηλοι… μίλησαν και πάλι, ενώ σε συνδυασμό με την αστοχία της εθνικής ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (68-56 στο 38′). Η Πολωνία κατάφερε και πάλι να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της χωρίς να δυσκολευτεί να πάρει το τελικό 68-61.

H  Εθνική  χρειάζεται νίκη στο αυριανό παιχνδί με την Σλοβενία για να κατακτήσει την 3η θέση του ομίλου.

ΠΟΛΩΝΙΑ -ΕΛΛΑΔΑ 68-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 39-30, 52-53, 68-61
ΠΟΛΩΝΙΑ (Σάμπελαν): Γκρζελίνσκι, Μίχαλακ 14 (3), Γκροτσόφσκι 4 (1), Μάτσακ 2, Πονίτκα 17 (8ρ., 4ασ., 3κλ.), Γκιέλο 7 (1τρ., 7ρ., 3κ.), Νιεντβιέτζκι 12, Καρνόφσκι 12 (9ρ., 3κ.).|
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 11 (2), Λαρεντζάκης 17 (2τρ., 6ρ., 6λ.), Δημακόπουλος 4, Τσελεντάκης 4, Δεληγιώργης, Μήτσιαλος, Αγραβάνης, Μελισσαράτος 12 (2), Ζούμπος 9 (2), Καμπερίδης 4.