EURO U18 – Προσπάθησαν αλλά ηττήθηκαν οι έφηβοι

Ούτε κόντρα στην Ιταλία τα κατάφερε η Εθνική εφήβων, που ηττήθηκε με 71-66 στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του Ευρωμπάσκετ U18 και αύριο (14:30) θα διεκδικήσει κόντρα στη Δανία την πρόκριση στην επόμενη φάση, σε έναν αγώνα δίχως αύριο. Η Ελλάδα βρισκόταν κοντά στο σκορ επί 21 λεπτά (30-28) αλλά ένα κακό πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο έφτανε για να τη φέρει σε δυσχερή θέση.

Στο 31′ η Ιταλία ξέφυγε με 51-35 και παρά την προσπάθεια της Εθνικής, που μείωσε σε 53-58 στο 34′, σε 58-63 στο 37′ και σε 66-69 με 11” να απομένουν, κράτησε γερά τη νίκη. Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου “πλήρωσαν” εν πολλοίς την κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν επιθετικά, αφού σούταραν πολύ άσχημα (32,1%), ιδιαίτερα πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (ξεκίνησαν με 3/6 τρίποντα και έχασαν 11 συνεχόμενα στη συνέχεια).

Συν τοις άλλοις δέχτηκαν 40 πόντους μέσα στη ρακέτα από τους “ατζούρι”, ενώ ο Αγραβάνης φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ, αποβλήθηκε στο 35′ (53-60) και πρόλαβε να παίξει συνολικά μόνο 24 λεπτά.

ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 71-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 30-26, 50-35, 71-66
ΙΤΑΛΙΑ: Μπιάνκι 2, Αμάτο 4, Καντούσι 4, Λακιντάνα, Βενκάτο 5, Προκάτσι 3, Τουρέλ 13 (1), Ιμπρό 17 (1τρ., 6ασ.), Φοντέκιο 3 (9ρ.), Πιπιτόνε 4, Τεσιτόρι 16 (8ρ.).
ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 14 (1/5δ., 1/8τρ.), Αγγέλου 5 (1), Γόντικας 2 (3κλ.), Καραμαλέγκος 10 (5ρ., 5ασ., 5λ.), Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 6, Μήτσιαλος 8, Νικολακόπουλος 1, Καμπερίδης 5 (1), Αγραβάνης 13 (2τρ., 10ρ.), Τσόντζος 2, Φακοπουλίδης.