Euro U18 – Στον τελικό Κροάτες και Τούρκοι (+vds)

Η τρομερή γενιά των 95άρηδων Κροατών το έκανε πάλι το θαύμα της! Παρά την απουσία του Μάριο Χεζόνια, του καλύτερου παίκτη της (και κορυφαίου σε όλη την Ευρώπη στην ηλικία του), η Κροατία νίκησε στον πρώτο ημιτελικό τη διοργανώτρια Λετονία 72-68 και αύριο στις 21:30 θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι η γενιά των 94άρηδων (Σάριτς και σία) κόντρα στην Τουρκία (νίκησε την Ισπανία στον άλλον ημιτελικό)…

Οι Κροάτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά στο 16′ (22-34) αλλά τη ροκάνισαν και από το 28′ έως το 35′ έκαναν σερί 12-0, ξεφεύγοντας με 60-48. Η ομάδα του Αντε Ναζόρ εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Προζίνγκις με 5 φάουλ από το 26′ και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (53-33), αντέχοντας και στην αντεπίθεση των Λετονών. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους δύο πόντους στο 38′ (63-65), σε εκείνο το σημείο όμως ανέλαβε δράση ο Μπόσνιακ, που πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους.

Ο Γκλουντίτις μείωσε εκ νέου με τρίποντο σε 70-68 με 24,3” να απομένουν και μετά το “δώρο” των διαιτητών στην επαναφορά (χρέωσαν με παράβαση τον Μαρινέλι αντί να δώσουν το φάουλ που του έγινε) είχε την ευκαιρία να δώσει στους γηπεδούχους το προβάδισμα, το σουτ που επιχείρησε όμως (ακριβώς από το ίδιο σημείο) δεν βρήκε στόχο. Ο Μαρινέλι “τελείωσε” ουσιαστικά το παιχνίδι με τις δύο βολές που έβαλε 5,7” πριν από τη λήξη.

Απίστευτη ισπανική κατάρρευση

Η Τουρκία, από την άλλη, έκανε μία ασύλληπτη ανατροπή και νίκησε την Ισπανία 77-75 στον δεύτερο ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ. Η Ισπανία έλεγχε απόλυτα τον αγώνα επί 31 λεπτά και έμοιαζε να πηγαίνει με σίγουρα βήματα προς τον τελικό, ωστόσο υπέστη μία μνημειώδη κατάρρευση στα τελευταία 9 λεπτά. Η Τουρκία έχανε 47-56 στο 31′ αλλά έκανε ένα σερί 21-0 στα επόμενα 6,5 λεπτά, παίρνοντας το προβάδισμα με 68-56 μόλις 2,5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ημιτελικού.

Εξίσου απίστευτη θα ήταν και η ανατροπή των Ισπανών στο τελευταίο λεπτό, μόνο που ο χρόνος δεν έφτανε. Οι Ισπανοί έβαλαν τρία τρίποντα στα τελευταία 27” (!!!) και 2” πριν από το τέλος μείωσαν το σκορ σε 76-75. Ωστόσο, το φάουλ στον Σιπάχι δεν έγινε αρκετά γρήγορα (στα 0,2”), οπότε μετά τη δεύτερη (άστοχη) βολή του Τούρκου γκαρντ το ματς ολοκληρώθηκε…

Στη 2η κατηγορία η Βουλγαρία του Βεζένκοφ

Ενας Βεζένκοφ δεν φέρνει την Ανοιξη… Ο ταλαντούχος φόργουορντ του Αρη έβαλε 18 πόντους αλλά δεν κατάφερε να γλιτώσει τη Βουλγαρία, αφού η Βοσνία επικράτησε με 72-57 για τις θέσεις 13-16 και την έστειλε στη δεύτερη κατηγορία. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς έκανε ένα επιμέρους 18-1 από το 24′ έως το 32′, προηγήθηκε 57-39 και έφτασε εύκολα στη νίκη που της δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσει αύριο την παραμονή στην πρώτη κατηγορία, απέναντι στην Ουκρανία. Η ομάδα του Αντρέι Χαρτσίνσκι επιβλήθηκε της Σλοβενίας με 68-63 στο άλλο ματς για τις θέσεις 13-16, κάνοντας ένα σερί 11-0 από το 37′ έως το 39′, με τον Κούντρια να σημειώνει σε αυτό το διάστημα 7 από τους 15 πόντους του.

Στον άλλον αγώνα για τις θέσεις 9-12, η Αγγλία έκανε δύο μεγάλα σερί στο δεύτερο ημίχρονο (ένα 10-0 και ένα 18-0) και συνέτριψε με 85-62 την Τσεχία, την οποία θα αντιμετωπίσει αύριο η Ελλάδα για την 11η θέση του Ευρωμπάσκετ. Οσον αφορά τα παιχνίδια για τις θέσεις 5-8, η Λιθουανία νίκησε τη Ρωσία 84-77 και αύριο θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, η οποία επιβλήθηκε της Γαλλίας με 77-66, έχοντας πρωταγωνιστή τον Ογκνιεν Γιάραμαζ, που έβαλε 18 από τους 26 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ολα τα αποτελέσματα:

Ημιτελικοί

Κροατία-Λετονία 72-68 Μαρινέλι 16π., Ζγκάνετς 15π., 12ρ. – Ζβίγκουρς 18, Πασέτσνικς 17
Τουρκία-Ισπανία 77-75 Κάντερ 22π., 8ρ., Σανλί 16 – Μαρτίν 12π., 8ασ., Νόγκουες 12π., 8ρ.

Θέσεις 5-8

Ρωσία-Λιθουανία 77-84 Μαρτίνοβ 20π., 6ασ., 3κλ. – Σαμπόνις 19π., 9/11δ.
Σερβία-Γαλλία 77-66 Γιάραμαζ 26π., 9ρ., Βούτσετιτς 14π., 9ρ. – Ινγκλις 21π., 7ρ., 4κλ.

Θέσεις 9-12

Ιταλία-Ελλάδα 82-62 Λακιντάνα, Φοντέκιο 19 – Παπαδιονυσίου, Σταμάτης 11
Τσεχία-Αγγλία 62-85 Σούλα 15 – Νέλσον 22

Θέσεις 13-16

Βουλγαρία-Βοσνία 57-72 Βεζένκοφ 18π., 8ρ., 4κλ. – Καραμάτιτς 23π., 8ρ., Γκάτσιτς 20
Σλοβενία-Ουκρανία 63-68 Ρέμπετς 20π., 6ρ., 10ασ., 6κλ. – Σάχνιουκ 17π., 6ρ., 5ασ.

* Η Βουλγαρία και η Σλοβενία υποβιβάστηκαν στη 2η κατηγορία.