Παρά το κακό ξεκίνημα, η Κροατία επιβλήθηκε της Σλοβενίας με 60-50 και διπλασίασε τις νίκες της στον όμιλο της Εθνικής μας. Οι Κροάτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-12 (6’) και 14-23 (13’) αλλά ροκάνισαν γρήγορα την εις βάρος τους διαφορά και στο 2ο ημίχρονο ξέφυγαν στο σκορ, φτάνοντας εν τέλει χωρίς άγχος στη νίκη. Ο Τσούμπριτς είχε 15 πόντους και ο Μπρζόγια 14 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους Κροάτες, ενώ ο Ρούπνικ είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα για τη σλοβενική ομάδα.

Στο μεταξύ, οι… περίπατοι καλά κρατούν για τα φαβορί, στο κάθε άλλο παρά ανταγωνιστικό τουρνουά του Ευρωμπάσκετ Εφήβων του Βρότσλαβ. Μετά τις μεγάλες διαφορές με τις οποίες κρίθηκαν οι 7 από τους 8 αγώνες της πρώτης ημέρας (πάνω από +16), ανάλογο είναι μέχρι στιγμής και το… μενού της δεύτερης αγωνιστικής.
Μετά τη συντριβή της πρεμιέρας από την Ιταλία, η Ρωσία στάθηκε στα πόδια της και νίκησε εύκολα την αδύναμη Ουκρανία με 75-54. Οι Ρώσοι μάζεψαν διπλάσια ριμπάουντ (54 έναντι 27), μοίρασαν 23 ασίστ και είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Γκούντουμακ (23π., 10ρ.).

Περίπατοι για Ισπανία, Γαλλία, Τουρκία, Σερβία

Η Ισπανία προηγήθηκε με 31 πόντους διαφορά στην 3η περίοδο και στο τέλος έφτασε χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο τελικό 79-58 επί της Λετονίας, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Αμπρίνιες (16π., 7ρ.). Μία… από τα ίδια και στον δεύτερο αγώνα του 3ου όμιλου, στον οποίον η Γαλλία συνέτριψε την Τσεχία με 71-48, μαζεύοντας 22 επιθετικά ριμπάουντ! Κανείς παίκτης δεν έπαιξε πάνω από 24 λεπτά για τους «τρικολόρ», που ξεκουράστηκαν ενόψει του ντέρμπι κορυφής με την Ισπανία.

Ανάλογα εύκολο απόγευμα πέρασε και η Τουρκία απέναντι στη Φινλανδία, την οποία συνέτριψε με 87-57, κι ας βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-8. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +32 για τους Τούρκους, που είχαν κορυφαίο τον Ντοκουγιάν με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου, η Σερβία διπλασίασε τις νίκες, κατακτώντας ταυτόχρονα την πρόκριση για την επόμενη φάση. Η Σερβία επικράτησε της Γερμανίας με 70-54 έχοντας κορυφαίο τον Μίτσιτς με 11 πόντους, 9 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Λιθουανία ήταν η θριαμβεύτρια στο ντέρμπι του 4ου ομίλου, αφού «έχτισε» διαφορά 13 πόντων στο 4ο δεκάλεπτο και κατάφερε να καταβάλει την Ιταλία με 82-79. Οι «ατζούρι» παρέμειναν στο ματς παρ’ ότι στο 35’ έχαναν με 70-57, στα 11’’ πλησίασαν στους δύο πόντους (78-76) αλλά ο Ναρκεβίτσιους ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και η «λιέτουβα» έκανε το 2 στα 2.

Ο Οσβάλντας Ολισεβίτσιους είχε 23 πόντους με 10/13 σουτ και ο Λεκούνας πρόσθεσε άλλους 19 για τους Λιθουανούς, ενώ ο Ντέλα Βάλε είχε 24 πόντους για την Ιταλία.