Θριαμβευτικά προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ Εφήβων η Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοφ, η οποία επιβλήθηκε εύκολα της οικοδέσποινας Λετονίας με 69-58 και πέταξε εκτός συνέχειας τη Γαλλία, ένα από τα φαβορί του τουρνουά, ακόμα και για μετάλλιο. Οι Βούλγαροι, που σε περίπτωση ήττας θα αποκλείονταν, πέρασαν τελικά ως πρώτοι από τον 3ο όμιλο και θα ξεκινήσουν την επόμενη φάση με 2-0. Λίγες ώρες πιο πριν, η Τουρκία είχε νικήσει εύκολα τη Γαλλία 66-56, παίρνοντας το “εισιτήριο” για τους “12” χάρη στη διαφορά των 10 πόντων…

Η Σλοβενία επικράτησε της Πολωνίας στον αγώνα… ζωής ή θανάτου του 4ου ομίλου. Οι Σλοβένοι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά, την οποία όμως ροκάνισαν και κατέκτησαν στο τέλος και τη νίκη που τους δίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά. Στο ντέρμπι κορυφής, η Κροατία δυσκολεύτηκε αλλά κατέβαλε τη Ρωσία με 74-63 και τερμάτισε αήττητη στην πρώτη φάση. Πρωταγωνιστής (ποιος άλλος;) ο Ντάριο Σάριτς, που έβαλε 32 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Εντυπωσιακή ήταν στο δεύτερο ημίχρονο η διοργανώτρια Λιθουανία, που νίκησε την Ιταλία 81-71 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο 2ο όμιλο. Με αυτό το αποτέλεσμα η Λιθουανία προκρίθηκε αήττητη στη δεύτερη φάση, μεταφέροντας δύο νίκες. Η Ουκρανία έκανε την έκπληξη στον 1ο όμιλο, καθώς κράτησε τη Γερμανία χωρίς καλάθι στα τελευταία 6 λεπτά, τελείωσε τον αγώνα με επιμέρους 15-4 και “έκλεψε” τη νίκη (60-57) και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση. Επιβλητική εμφάνιση έκανε η Ισπανία στο μεγάλο ντέρμπι με τη Σερβία, την οποία νίκησε 83-68 χάρη σε ένα σερί 16-0 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος

Ουκρανία-Γερμανία 60-57 (Κόρενιουκ 19, Μπογιάρκιν 10π., 5ρ., 8ασ. – Τέιλορ, Μιούλερ 12)
Ισπανία-Σερβία 83-68 (Πέρεθ 18π., 6ρ., 6ασ., Ερνανγκόμεθ 13π., 9ρ., Ντιοπ 12π., 11ρ. – Ραντίτσεβιτς 15)

Η βαθμολογία (τελική)

Ισπανία 3-0, Σερβία 2-1, Ουκρανία 1-2, Γερμανία 0-3

2ος όμιλος

Δανία-Ελλάδα 55-64 (Λάρσεν 16π., 13ρ. – Αγραβάνης 18π., 8ρ., Καμπερίδης 14π., 11ρ., 3κ.)
Λιθουανία-Ιταλία 81-71 (Ταμούλις 30, Γκριγκόνις 17, Κρεστίνιν 16π., 7ρ., 3κ. – Ιμπρό 24)

Λιθουανία 3-0, Ιταλία 2-1, Ελλάδα 1-2, Δανία 0-3

3ος όμιλος

Τουρκία-Γαλλία 66-56 (Σιπάχι 11π., 5ασ., Οσμάν 11 – Σενέ 22, Ζετέ 15π., 12ρ.)
Λετονία-Βουλγαρία 58-69 (Ζβίγκουρς 11 – Βούτεφ 18, Στογιάκοφ 13, Βεζένκοφ 9π., 11ρ.)

Βουλγαρία 2-1, Λετονία 2-1, Τουρκία 1-2, Γαλλία 1-2

4ος όμιλος

Σλοβενία-Πολωνία 69-63 (Μπόλτσινα 22π., 8ρ., Ρέμπετς 21π., 8ασ., 8λ. – Ραντβάνσκι 17)
Κροατία-Ρωσία 74-63 (Σάριτς 32π., 13ρ., Μπρζόγια 16 – Κουλάγκιν 14π., 7ρ.)

Κροατία 3-0, Ρωσία 2-1, Σλοβενία 1-2, Πολωνία 0-3