Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το ντέρμπι του Ευρωμπάσκετ U18 μεταξύ της Πολωνίας και της Σερβίας, με τους διοργανωτές να κάνουν ό,τι θέλουν και να παίρνουν εύκολα τη νίκη με 70-61. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18 πόντους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκαν από τους Σέρβους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο Νιεντβιέτζκι (22π., 7ρ., 3κ.) και ο Γκιέλο (12π.) κάλυψαν με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Καρνόφσκι, που φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και έπαιξε μόνο 18 λεπτά, ενώ ο Πονίτκα πρόσθεσε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Η Τουρκία έσπασε με δραματικό τρόπο το αήττητο της Κροατίας, αφού τη νίκησε με 72-66, παρ’ ότι έκανε 6,5 λεπτά να σημειώσει πόντο από το 33’ έως το 39’. Ωστόσο, η διαφορά των 18 πόντων που είχαν δημιουργήσει οι Τούρκοι έως εκείνο το σημείο τους κράτησε όρθιους. Το σερί 14-0 που έκαναν οι Κροάτες έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους (66-70) στο 38’ αλλά δύο βολές του Ντοκουγιάν στα 42’’ επανέφεραν τη διαφορά στο +6 και έλυσαν την… πολιορκία. Ο Κενάν Σιπάχι είχε 16 πόντους για την Τουρκία και ο Μάρκο Ράμλιακ 17 πόντους και 8 ασίστ για την Κροατία.

Λίγα λεπτά αργότερα η Σλοβενία επικράτησε της Γερμανίας με 69-65 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας. Οι Σλοβένοι μπορούν να περάσουν εφόσον νικήσουν την Τετάρτη την Τουρκία, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου. Ο Λούκα Ρούπνικ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Ματέι Ρόιτς πρόσθεσε άλλους 19. Ο Σρούντερ είχε 19 πόντους και ο Ραντοσάβλιεβιτς 15 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη «νατσιονάλαμνσαφτ».

Πρώτη ήττα για τους Λιθουανούς

Στον 6ο όμιλο η Γαλλία χρειάστηκε να παλέψει επί 40 λεπτά για να υποχρεώσει τη Λιθουανία στην πρώτη της ήττα με 61-56. Ο Ζετέ ήταν για μία ακόμη φορά ο κορυφαίος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και άλλα τόσα κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Σεμάσκα (18π., 3κλ.) ξεχώρισε από τη “λιέτουβα”.

Η ήττα της Λιθουανίας άφησε την Ισπανία τη μοναδική αήττητη ομάδα στη διοργάνωση ύστερα από πέντε αγώνες, αν και αυτή τη φορά χρειάστηκε να κοπιάσει λίγο παραπάνω να φτάσει στο 73-66 επί της Ιταλίας. Οι «φούριας ρόχας» προηγήθηκαν νωρίς νωρίς 23-7 στο 7’, ωστόσο οι Ιταλοί ροκάνισαν σιγά σιγά τη διαφορά και προηγήθηκαν μάλιστα 48-46 στο 29’. Στα επόμενα 10 λεπτά πάντως οι «ατζούρι» ξέχασαν να σκοράρουν…
Η Ισπανία έκανε επιμέρους 25-8 σε αυτό το χρονικό διάστημα, προηγήθηκε 71-56 και «καθάρισε» το ματς, με τον Ντανιέλ Ντίεθ να έχει 17 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Ιταλό Ντέλα Βάλε, τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης μέχρι χθες, να μένει στους 5.

Την πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο σημείωσε η Ρωσία, η οποία επικράτησε της Λετονίας με 72-64. Ο Γκούντουμακ ήταν ξανά ο κορυφαίος Ρώσος με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Ρίχαρντς Γκίντερς είχε 13 πόντους με 2/2 βολές και 4/4 σουτ για τη Λετονία, η οποία θα τα παίξει όλα για όλα αύριο κόντρα στην Ιταλία.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα   Τα αποτελέσματα
Πολωνία – Σερβία 70-61 Ισπανία – Ιταλία 73-66
Κροατία – Τουρκία 66-72 Ρωσία – Λετονία 72-64
Γερμανία – Σλοβενία 65-69 Γαλλία – Λιθουανία 61-56
Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ. Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ.
1. Κροατία 3-1 7 1. Ισπανία 4-0 8
2. Πολωνία 3-1 7 2. Γαλλία 3-1 7
3. Τουρκία 2-2 6 3. Λιθουανία 3-1 7
4. Σερβία 2-2 6 4. Ιταλία 1-3 5
5. Γερμανία 1-3 5 5. Ρωσία 1-3 5
6. Σλοβενία 1-3 5 6. Λετονία 0-4 4

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «8».

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Ο Ζουΐκοβ έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο 12’’ πριν από τη λήξη και εκεί η Ουκρανία έκανε ό,τι δεν έκανε επί 40 λεπτά. Επαιξε καλή άμυνα και τελείωσε τον αγώνα με 12-2 στο έξτρα πεντάλεπτο, φτάνοντας έτσι στη νίκη επί της Φινλανδίας με 75-65. Ο Ζουΐκοβ εκτός από το καθοριστικό τρίποντο έβαλε και 23 πόντους, ενώ ο Βολοντίμιρ Γκέρουν είχε 19 πόντους, 20 ριμπάουντ και 5 τάπες. Ο Ντόλεντς είχε 23 πόντους για τη Φινλανδία.