EURO U20 – Στους «8» Σερβία, Γερμανία, Σλοβενία (+vd)

Η Γερμανία κέρδισε από σήμερα μία θέση στους “8” του Ευρωμπάσκετ Νέων, αφού νίκησε εύκολα τη Ρωσία 74-59 και εξασφάλισε μαθηματικά και τη δεύτερη θέση του 5ου ομίλου. Η Ρωσία έμεινε “μέσα” στο ματς μόνο για ένα ημίχρονο, αφού από τις αρχές της τρίτης περιόδου η “νατσιονάλμανσαφτ” δημιούργησε διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και το +19 (69-50).

Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου της Εθνικής, η Γαλλία ζορίστηκε μόνο ένα ημίχρονο με αντίπαλο την Ουκρανία. Οι “τρικολόρ” επικράτησαν σχετικά εύκολα με 75-62 και επί της ουσίας θα “παίξουν” την πρόκριση στην επόμενη φάση στον αυριανό αγώνα με την Ελλάδα (21:45).

Το… άστρο της Σλοβενίας εξακολουθεί να βρίσκεται ψηλά! Η διοργανώτρια νίκησε την Τουρκία 72-71 χάρη στο καλάθι του Μορίνα την ώρα που ακουγόταν η κόρνα και όχι μόνο παρέμεινε αήττητη, αλλά εξασφάλισε και την πρώτη θέση του 6ου ομίλου. Στα 4” ο Τεκίν είχε δώσει το προβάδισμα στους Τούρκους (70-71), αλλά ο χρόνος που απέμενε ήταν αρκετός για τους Σλοβένους, ώστε να πάρουν άλλο ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα…

Ανω κάτω έγινε πάλι ο 6ος όμιλος μετά τις νίκες της Ιταλίας και -κυρίως- της Λετονίας! Στο ντέρμπι της Βαλτικής, οι Λετονοί έκαναν τη μεγάλη έκπληξη, επιβλήθηκαν της Λιθουανίας με 78-75 και σημείωσαν την πρώτη νίκη τους στον όμιλο, διατηρώντας “ζωντανές” τις ελπίδες πρόκρισης.

Κάτι ανάλογο έκανε και η Ιταλία, που νίκησε την Ισπανία 78-76, μπαίνοντας δυναμικά πλέον στο “παιχνίδι” της πρόκρισης στους “8”. Σε ένα ματς όπου καμία ομάδα δεν ξέφυγε με περισσότερους από 8 πόντους μέχρι το 38′, οι “ατζούρι” έκαναν το κρίσιμο σερί (12-0) στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν μετέτρεψαν το 63-66 σε 75-66 στο 39′.

Τα αποτελέσματα

5ος όμιλος

Γερμανία-Ρωσία 74-59 (Βόιτμαν 15π., 7/10σ. – Τρούσκιν 11π., 7ρ.)
Ουκρανία-Γαλλία 62-75 (Πούστοβι 23π., 8/11δ. – Βέστερμαν 18π., 5ασ.)
Σερβία-Ελλάδα 86-69 (Μιλιένοβιτς 16, Μπογκντάνοβιτς 15π., 6ασ. – Αντωνάκης 21)

6ος όμιλος

Ισπανία-Ιταλία 76-78 (Ντίεθ 17π., 7ρ. – Αμπας 24π., 12ρ.)
Λιθουανία-Λετονία 75-78 (Ουλανόβας 15 – Χελμάνις 15, Τίμα 15)
Τουρκία-Σλοβενία 71-72 (Καντάν 15 – Πρέπελιτς 29π., 6τρ.)

Θέσεις 13-16

Σουηδία-Εσθονία 69-66 (Πέρσον 21, Ερικσον 18π., 7ρ. – Πασόγια 14π., 10ρ.)
Γεωργία-Μαυροβούνιο 65-81 (Σανάτζε 22, Μπουριανάτζε 20π., 8ρ. – Μούγκοσα 21, Νίκολιτς 18π., 11ρ.)

1. Σουηδία 2-0, 2. Εσθονία 1-1, 3. Μαυροβούνιο 1-1, 4. Γεωργία 0-2.